RD komiteja atbalsta Zaķusalas teritorijas lokālplānojumu, kas dod zaļo gaismu salas apbūvei

2 komentāri

Nākotnē Zaķusala Rīgā izskatīsies pavisam citādi. Sarosījušies zemes gabalu attīstītāji un arī pašvaldība atbalstījusi salas lokālplānojumu, kas paredz pašreizējo brikšņu vietā izbūvēt dzīvojamo rajonu. Ja viss ritēs pēc plāna, turpmākajos gados Zaķusala pārtaps par pievilcīgu vietu dzīvošanai un rīdzinieku atpūtai.

Pašreiz Zaķusalas teritoriju starp Salu tiltu un Televīzijas torni klāj krūmi, taču līdz ar Rīgas domes (RD) komitejā atbalstīto lokālplānojumu turpmākajos gados šeit sāksies apbūve. Lokālplānojums izstrādāts, pamatojoties uz 2016. gadā uzvarējušo metu konkursa rezultātu, kas Zaķusalā saskata dzīvojamā un atpūtas rajona potenciālu.

Projekts paredz, ka vairāk nekā 25 metru platumā Daugavas krastmalu pielāgos gājējiem un riteņbraucējiem, bet gar Mazo Daugavu saglabās dabisko krastmalu.

Plānotā apbūve ir jaukta tipa – gan dzīvojamās, gan biroja telpas. Sākotnēji bija domāts būvēt debesskrāpjus vismaz 24 stāvu augstumā, bet tagad dominē sešstāvu mājas un atsevišķas 12 un 17 stāvu ēkas. Teritorijas attīstītājs ir būvfirma “Merks”, kas darbus sāks ar jaunas ielas būvniecību, satiksmi pavirzot vairāk uz salas iekšieni.

“Sāksim no salas tālākā gala, tur būs dzīvojamās ēkas sākumā. Tad mēs pamazām virzīsimies uz Salu tilta pusi. Tātad, būs jaunā iela, sabiedriskais transports un krasti. Man šķiet, tā būs brīnišķīga pastaiga cilvēkiem,” saka Zaķusalas projekta vadītāja Ieva Lāce.

Pirmā māja varētu būt gatava ap 2022. gadu, bet attīstības vīzija izstrādāta turpmākajiem 25-30 gadiem. Pašvaldībai šis projekts nozīmē iemainīt Zaķusalas krastmalu pret pagaidām vēl neizbūvēto ielu.

“Attīstītājs atdod pilsētai pilnībā izbūvētu un ekspluatācijā nodotu ielu un tikai tad pašvaldība dod iespēju attīstīt tālāko teritoriju un izbūvēt krastmalu. Un tad ir otra daļa, kas ir apstādījumu teritorija un kas ir pašvaldības īpašums, kas ir attīstāms kā parka un publiskās ārtelpas teritorija. Paredzētas vietas kuģīšu piestātnēm, lai sala būtu sasniedzama arī ar ūdens satiksmes līdzekļiem,” saka RD pilsētvides attīstības pārvaldes lokālplānojuma nodaļas vadītāja p.i. Zinta Miķelsone.

Pilsētvides aktīvisti iecerēto projektu vērtē atzinīgi, ja vien uz papīra zīmētais īstenosies arī dzīvē. “Ūdens malu atdošana cilvēkiem, domas par ūdens transporta attīstīšanu ir diezgan pareizas. Arī iezīmēts velotransports. Arhitektu vīzija ir pozitīvākas pilsētas virzienā,” norāda apvienības “Pilsēta cilvēkiem” pārstāvis Māris Jonovs.

Grandiozi attīstības plāni ir arī citām salas daļām. Blakus sabiedriskās televīzijas ēkai domāts uzcelt vēl vienu debesskrāpi, savukārt televīzijas tornis, kas ir viena no augstākajām ēkām Eiropā, pēc pārbūves iecerēts kā ienesīgs tūrisma objekts.