Radošo personu atbalsta programmas finansējums ir gandrīz izlietots; jauni pieteikumi vairs netiks pieņemti

1 komentārs

Kārtējās nedienas ar Radošo personu atbalsta programmu. Šogad – savā otrajā darbības gadā – programma izrādījusies tik pieprasīta, ka šim gadam piešķirtais finansējums ir gandrīz izlietots un jauni atbalsta pieteikumi vairs netiks pieņemti. Kāpēc izveidojusies šāda situācija, un kā to iecerēts risināt?

Kultūrkapitāla fondā augustā gaidāma pēdējā sēde, lai sadalītu vēl atlikušos tūkstošus no atbalsta programmai paredzētā pusmiljona. “Dīkstāves šobrīd ir četri pieteikumi un 55 iesniegumi no pensiju sasniegušām personām,” saka Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) direktora vietniece Linda Karlina.

Visiem gan izmaksu nevarēs veikt. Jo līdzekļu jau tagad nepietiek. Tamdēļ iesniegumiem ies cauri hronoloģiskā secībā un maksās pēc principa: kurš pirmais brauc, tas pirmais maļ. Pārējiem izmaksu veiks no nākamgad paredzētiem līdzekļiem.

“Šogad tas atbalsts ir sniegts gandrīz 400 personām, kas ir ļoti labi, un tādā ziņā programma ir savu mērķi sasniegusi, jo līdzekļi nav nekur notriekti, bet izmantoti, kā likums to ir paredzējis. Bet, jā, esam secinājuši, ka visiem tā atbalsta nepietiek,” pauž VKKF direktora vietniece.

“Lai arī ir gada vidus un finansējums ir beidzies, es esmu cerīgs, ka tie, kam visvairāk vajadzēja, pa šo pusgadu ir atnākuši,” norāda Latvijas Radošo savienību padomes ģenerālsekretārs Haralds Matulis.

VKKF ar Radošo savienību padomi tagad meklēs risinājumu, kā labāk sadalīt naudu starp stipendiju veidiem. “Nākotnē jādomā, kādā veidā niansētāk skatīties šos pieteikumus, lai trāpa tiem, kam vajag visvairāk un lai tās pietiek ilgākam laikam,” pauž Matulis.

Ir trīs veida stipendijas: radošās dīkstāves laikā, slimības gadījumā un kā atbalsts pensionāriem sadzīves apstākļu uzlabošanai, proti, ārstniecības izmaksu un komunālo maksājumu segšanai. Gan pirmajā, gan pēdējā gadījumā maksimālās stipendijas apjoms ir 2580 eiro.

Šogad līdz augustam kopumā stipendijās ir izmaksāti 427 000 eiro. Dīkstāves stipendijās 83 tūkstoši, slimības – pusotrs, un, kā redzams, ”lauvas tiesa” piešķirta pensionāriem – 342 000 eiro.

“Tas, ko redzam, ka ir bijis ļoti liels tieši pensionāru pieteikumu īpatsvars, jo faktiski jau tā programma tika veidota kā ienākumu neesamības atbalsts pašnodarbinātām personām un pensionāri kā papildu daļa. Tagad mēs redzam, ka tā proporcija – ienākumu neesamība 100 tūkstoši, pensionāriem 300 000,” saka Latvijas Radošo savienību padomes ģenerālsekretārs.

Radošajās savienībās kopumā ir 3000 biedru, un sanāk, ka teju desmitajai daļai ir palīdzēts. Jau tagad ir skaidrs, ka 2020. gadā būs nolikumā izmaiņas un stipendiju izmaksas tiks diferencētas.

“Stipendijas apmērs ir līdz sešām minimālām mēnešalgām. Izvērtējot šo gadu, iespējams, ka būs jāpieņem lēmums, ka maksimālais apmērs, uz ko persona var pretendēt, nav seši mēneši, bet trīs vai četri,” teic VKKF direktore.

“Kā mēs varam kontrolēt, lai nenāk cilvēki, kuriem naudu nevajag. Mēs esam par to runājuši, bet skaidrs, ka negribam kļūt par ieņēmumu dienestu, kas tagad viņiem izsekos, vai bez pensijas viņiem ir vēl kāds ienākums. Mēs gribam maksimāli paturēt, ka tas ir uz cilvēku atbildības, bet sekot līdzi,” norāda Latvijas Radošo savienību padomes ģenerālsekretārs.

Likums paredz, ka pabalstu var saņemt tikai reizi gadā. Un atkārtoti var nākt tikai pēc 12 mēnešiem.