PVD par izmeklēšanu bērnudārzos: cilvēki nevēlas sadarboties ar kontrolējošajām iestādēm

12 komentāri

Par saslimšanas gadījumiem Siguldas bērnudārzos sākts kriminālprocess. Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēs kopumā saslimuši 34 cilvēki, no kuriem vairums ir bērni, tāpēc tiek izvērtēts, vai notikušajā nav saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes.

Atbildīgās iestādes aizvien turpina meklēt zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldas bērnudārzos. Kā zināms, aizdomas ir par saindēšanos ar pārtiku. Problēma tikai tajā, ka produkti no augusta ēdienkartes jau sen kā apēsti. Tas apgrūtina izmeklēšanu. Un arī fakts, ka cilvēki nevēlas sadarboties ar kontrolējošām institūcijām, – atzīst Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD). Un runa neesot tikai par bērnu vecākiem, kas nedot piekrišanu analīžu izmeklējumiem. Arī bērnudārza darbinieki liekot šķēršļus, tostarp personas, kurām izmeklēšana būtu tieši jāveicina.

“Bija medmāsa, kurai bija saslimšanas simptomi, kura pašreiz ir uz slimības lapas, ir atteikusies kontaktēties ar epidemiologiem un nodot materiālu – uztriepes paņemt, lai varētu veikt bakterioloģisku pārbaudi, vai arī viņa nav saslimusi ar to pašu slimību, kuru izraisīja konkrētā baktērija,” norāda PVD Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis.

Visos Siguldas bērnudārzos pārbaudes veikusi arī Veselības inspekcija, kas apzināti šo kontroli attālinājusi no akūtās izmeklēšanas stadijas, kad pirmsskolas izglītības iestādēs darbojās PVD un Slimību profilakses un kontroles centrs.

“Protams, ir pagājis laiks, ir bijusi iespēja iestādēm sakārtot tās lietas, kas varbūt nebija tik labi noorganizētas, bet vēl viens no pārbaudes mērķiem – pārliecināties, vai tiek ievērotas visas Slimību profilakses un kontroles centra uzdotās prasības attiecībā uz šo ārkārtas stāvokli, darbu organizēšanu, telpu uzturēšanu un dezinfekciju. Secinājums tāds, ka visas prasība šobrīd tiek ievērotas,” norāda Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības departamenta vadītāja Solvita Muceniece.

Policija par bērnu saslimšanas gadījumiem Siguldas bērnudārzos sākusi kriminālprocesu, lai noskaidrotu, vai notikušajā nav saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes. Tikmēr premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) raidījumā “900 sekundes” atklāja, ka atbildīgajām iestādēm auditā lūgs vērtēt, kā notiek ēdināšana Latvijas izglītības iestādēs: “Pēc papīriem saprotu, mums ir laba sistēma. Jautājums, vai ir dabā. Vai tas, kas ir Siguldā, ir pilnīgs izņēmums, vai tas ir simptomātiski un notiek citur.”

Jau šobrīd PVD visā Latvijā veicot pastiprinātas izglītības iestāžu ēdinātāju pārbaudes. Turklāt, reaģējot uz saslimšanas gadījumiem Siguldā, vecāki pievērš pastiprinātu uzmanību savu bērnu veselībai un lūdz PVD pārliecināties, ka ēdināšana izglītības iestādēs atbilst higiēnas prasībām un ir droša.

Tā otrdien pārbaudīti piecu Ogres un divu Ikšķiles bērnudārzu ēdināšanas bloki. Tur konstatētas atsevišķas neatbilstības. Taču tiek uzsvērts, ka nedz Ogres, nedz Ikšķiles pārbaudes nav saistītas ar Siguldas gadījumu, lai gan arī tur bērnus baro tas pats ēdinātājs.

“To posmu, kur var notikt pārtikas produkta piesārņojums, kā rezultātā var saslimt bērni, ir ļoti daudz. Pašreiz mums ir uzdevums kontrolēt to noslēguma posmu – to mēs arī darīsim. Bet ņemsim vērā arī citus pārtikas ķēdes posmus, kur varētu notikt piesārņojums. Un skaidrs, ka mums vajadzēs palīdzību no epidemiologiem un pašvaldībām, kuras atbild par attiecīgā iestādēm, iespējams, mediķiem, jo šis ir ļoti ambiciozs un vitāli svarīgs uzdevums. Nu un meklēsim, kā pareizi pārdalīt esošos resursus, lai šo uzdevumu izpildītu,” norāda PVD Pārtikas uzraudzības departamenta direktors.

PVD patlaban ir reģistrēti 1656 uzņēmumi, kas nodrošina sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus Latvijas izglītības iestādēs.