Putina režīma bēgļiem pagaidām nebūs jāmaksā par ilgāku palikšanu Latvijā

0 Komentāru
Putina režīma bēgļiem pagaidām nebūs jāmaksā par ilgāku palikšanu Latvijā
FOTO: LETA

Pēc ilgstošām cīņām Saeimā un Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iesaistes deputāti daļēji panākuši pretī tiem ārzemniekiem, kas, iegādājoties īpašumu Latvijā, saņēmuši termiņuzturēšanās atļaujas.

Šodien galīgajā lasījumā pieņemti Imigrācijas likuma grozījumi, kas vairs neparedz tūlītēju 5000 eiro nodevu par atļaujas pagarināšanu.

Pēdējā gada laikā tirdzniecība ar Šengenas zonas vīzām Latvijā ir apsīkusi. Tas saistīts gan ar Krievijas ekonomikas vājumu, gan lēmumu palielināt slieksni nekustamā īpašuma iegādei. Taču 13 000 investoru termiņuzturēšanās atļaujas uz pieciem gadiem jau ir nopirkuši. Tad nu deputāti šodien lauza šķēpus, kā no šiem cilvēkiem iekasēt papildu naudu, kad rudenī viņiem sāks beigties uzturēšanas termiņš.

Radikālāko nostāju ieņēma pret atļaujām līdz šim kareivīgi noskaņotā Nacionālā apvienība, kura vēlējās, lai par katru ģimenes locekli investoram, kurš šeit grib palikt dzīvot, būtu jāmaksā 5000 eiro. Tas jau šogad ļautu papildus nopelnīt 5 miljonus eiro.

Raivis Dzintars, Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs:

Valstij šo nauda vajag un ir jautājums, no kā to paņemt. Vai paņemt no jaunām māmiņām vai skolotājiem, kuriem trūkst miljoni pedagogu algu reformas īstenošanai, vai paņemt no Krievijas jaunbagātniekiem? Atvainojiet, bet kas tie par investoriem, ja viņiem ir problēmas reizi piecos gados samaksāt 5000 eiro.

Daļa deputātu gan uzsvēra, ka ne visi termiņuzturēšanās atļauju pircēji ir bagātnieki. Daļa pārdevusi vienīgo mitekli Maskavā, lai aizmuktu no skarbās Kremļa režīma īstenības.

Juris Viļums, Saeimas deputāts (LRA):

Salīdzināsim šo situāciju ar to, kas bija padomju gados, kad latvieši devās prom no Padomju Savienības. Šobrīd ar šīm termiņuzturēšanās atļaujām daļa cilvēku bēg no Krievijas.

Izcēlās strīdi, vai šobrīd – dažus mēnešus pirms atļauju termiņa beigām – var mainīt spēles noteikumus. Nacionāļi uzskata, ka, līdzīgi kā ar īres līguma beigām, arī šajā gadījumā nevar būt runas par tiesiskās paļāvības principa neievērošanu. Saeimas vairākums gan nobalsoja par kompromisu.

Termiņuzturēšanās atļauju atjaunošana pagaidām neko nemaksās. Taču, ja investori arī nākamajos piecos gados nebūs iemācījušies valsts valodu un ieguvuši tiesības šeit pastāvīgi uzturēties, viņiem vajadzēs maksāt.

Video

0 Komentāru