“Pusstundu pastaigāju pa mežu – 140 eiro kabatā.” Latvijā novērots ragu meklēšanas un vākšanas bums

23 komentāri

Meklējot labu peļņu, ar ragu vākšanu nodarbojas daudzi lauku cilvēki. Savukārt uzņēmīgākie ir sākuši ragu uzpirkšanu, lai vēlāk tos pārdotu jau par krietni lielāku cenu ārpus Latvijas.

“Pusstundu pastaigāju pa mežu – 140 eiro kabatā,” šādi apgalvo briežu, aļņu ragu uzpircējs Virgīnijs Vilaitis, kurš jau vairāk nekā piecus gadus Kurzemē nodarbojas ar ragu uzpirkšanu un pārdošanu. Tomēr viņam joprojām patīk doties mežā un pašam meklēt briežu ragus.

“Es atradu vienu ragu pārīti un uzliku virsū [uz svariem] – 7,9 kilogrami, jau 140 eiro ar kapeikām sanāk, bet pusstundas laikā… Protams, veiksme,” turpina Virgīnijs.

Šajā pavasarī labu, lielu ragu, kas ir smagāks par diviem kilogramiem, Virgīnijs uzpērk par 18 eiro kilogramā, mazāko ragu cena ir 15 eiro kilogramā, bet vecu, mazu un bojātu ragu cena arī nav maza – par tiem dod 5 eiro kilogramā. Cenas ir pietiekami augstas, lai jau parādītos krāpnieki.

“Cilvēki, citi, paņem ragu, saborē ar bori, saliek skrūves, naglas iekšā, lai būtu svars iekšā,” atklāj Virgīnijs.

Pērkot ragus no medniekiem, svarīgi ragus atbrīvot no brieža vai aļņa galvaskausa, pretējā gadījumā var būt lielas nepatikšanas uz valsts robežas, jo tā skaitīsies kā trofeja, ko bez atļaujas no Latvijas izvest ir pretlikumīgi.

Virgīnjs ir nodibinājis uzņēmumu un Latvijā iepirktos ragus viņš ved uz Austriju. Tur ragus no Latvijas un citām valstīm izmanto mēbeļu ražošanā.

Taču vislielākais pieprasījums bijis pirms gada, kad ragus drīkstēja sūtīt uz Ķīnu. Kopš ASV uzliktajiem ierobežojumiem ragus Ķīnā nav iespējams pārdot, tāpēc arī ragu cena ir kritusies no pagājušā gada 26 eiro uz tagadējiem – 18 eiro par kilogramu. “Kamēr Ķīna ar ASV pie viena galda neapsēdīsies, neizrunāsies, tad tikmēr būs tā, ka cenas pamazām ies uz leju,” sūkstas Virgīnijs.

Ķīnā no ragiem gatavoja gan zāles, gan kosmētiku, gan arī suvenīrus.

Virgīnijs norāda, ka ragu vākšana daudziem lauku cilvēkiem ir kļuvusi par vērā ņemamu ienākumu avotu. Tāpēc daudzi vēlas pārdot iespējami dārgāk.

Ragu vākšanu likumdošana Latvijā neregulē. Tāpēc tos drīkst lasīt bez ierobežojuma, protams, jāņem vērā privāto mežu saimnieku vēlmes. Kā norāda ragu vācēji, tad mežu īpašnieki reti iebilst pret godprātīgiem ragu meklētājiem.

Ragu meklēšana un vākšana Latvijā populāra ir kļuvusi aizvadīto 6-7 gadu laikā. Līdz tam ragu cena bija visai zema, maksimāli – 5 eiro kilogramā par ļoti skaistiem ragiem. Tagad cena ir četras reizes lielāka.

Neviens nav rēķinājis, cik daudz ragu no Latvijas tiek izvests. Virgīnijs uzskata, ka tās ir vismaz 100 tonnas ragu, kas tiek atrastas un pārpārdotas tālāk uz Rietumeiropu.

Latvijā mīt aptuveni 70 000-80 000 briežu, ja rēķinām, ka nepilna puse no tiem ir tēviņi, kuri ik pavasari met nost ragus, tad mežā pieejamo ragu skaits ir tiešām iespaidīgs.

23 komentāri