Pūce: Alternatīva novadu reformai ir iedzīvotāju bezgalīga nākotnes apzagšana

21 komentārs
Pūce: Alternatīva novadu reformai ir iedzīvotāju bezgalīga nākotnes apzagšana
EDIJS PĀLENS, LETA

Mediķiem ceturtdienas rītā pie Saeimas nama pievienojās arī novadu reformas pretinieki. Lai gan viņu pikets bija mazskaitlīgāks, iebildumi pret novadu jauno karti tika izteikti ne mazāk skaļi. Taču, par spīti tiem, novadu reformu Saeima konceptuāli ir atbalstījusi.

Novadu reformas protesta akcijā bija pulcējušies vairāki simti cilvēku – gan ļaudis no reģioniem, gan vairāku politisko spēku pārstāvji.

Piketētāji pauda kritiku gan reformai, kas paredz pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 39, gan reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem (AP), kura vadībā reforma tapusi.

“Man pieder tēvu zeme ar visām atmatām. Man pašam kungam būt, man pašam arājam. Mēs paši noteiksim, kā mēs dzīvosim mūsu Latvijā,” pauda Alojas mērs Valdis Bārda (LZS).

Neapmierinātība ar to, kā plānots pārzīmēt novadu robežas, tika izteikta, arī novietojot sēru vainagu un ar politiķu apdziedāšanu “Suitu sievu” izpildījumā.

Tikmēr Pūce reformu aizstāvēja gan uzrunājot piketētājus, gan arī Saeimas deputātus. Viņš ir pārliecināts, ka plānoto izmaiņu dēļ iedzīvotāji būs ieguvēji: “Alternatīva tam ir faktiski iedzīvotāju bezgalīga nākotnes apzagšana, pasakot, ka viņiem nepienākas viena daļa pašvaldību sniegto pakalpojumu tikai tāpēc, ka viņi dzīvo politiski izveidotā novadā ar iedzīvotāju skaitu, kas neatbilst likumos noteiktos kritērijos.”

Atbalstu reformai izteica arī koalīcijas partneri, vienlaikus paužot apņemšanos valdības piedāvājumu uzlabot.

“Ir jāskatās uz teritorijām ar zemu iedzīvotāju blīvumu, kur ir jāpiemēro tomēr atšķirīga pieeja. Mēs nevaram sagaidīt, ka attīstības iespējas būs vienādas Latvijas centrā un tās būs pilnīgi vienādas pierobežas zonā vai arī atsevišķās Latvijas vietās, kur dažādu dabisku apstākļu dēļ ir ļoti mazs iedzīvotāju blīvums,” norāda Saeimas deputāts Jānis Dombrava (NA).

“Ir skaidrs, ka mums ir jāvirzās uz spēcīgu novadu izveidošanu, jo šobrīd pašvaldības ir pārāk mazas un pārāk daudz,” saka Saeimas deputāts Jānis Cielēns (JKP).

Bet pret valdības redzējumu, kā novadi reformējami, visasāk iestājas opozīcijas deputāti no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS). “Tas ir sagatavots nekvalitatīvi tikai un vienīgi tāpēc, ka karte ir zīmēta kabinetos Vecrīgā vecajā manierē, nerespektējot reālos apstākļus, bez konsultācijām ar iedzīvotājiem,” uzskata “zaļzemnieku” deputāts Viktors Valainis.

Izmaiņas Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā konceptuāli tika atbalstītas ar pārliecinošu, 70 balsu vairākumu. Par tām balsoja arī daļa opozīcijas – vairums “Saskaņas” deputātu un divi pie frakcijām nepiederošie deputāti.

“Es ceru, ka mēs varam vismaz šajā jautājumā aizmirst kaut kādas domstarpības un saprast, ka tas, ko mēs lemjam, tā dzīvos mūsu bērni un mazbērni nākamajās desmitgadēs,” pauda pie frakcijām nepiederošais Saeimas deputāts Didzis Šmits.

Lai reforma stātos spēkā, likuma labojumi vēl jāpieņem divos lasījumos. Ja reformas pretinieku iebildumi netiks ņemti vērā, viņi sola turpināt protesta akcijas, bruņojušies ne tikai ar plakātiem.

Vairāk par tematu – LNT Ziņu sižetā