Komentāri
PTAC konstatē būtiskas neatbilstības gan būvlaukumos, gan būvmateriālos
FOTO: LETA

2014. gadā Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) ir pārbaudījis 538 būvmateriālu modeļus, no kuriem 233 (43%) konstatētas neatbilstības. Pārsvarā būvmateriāli objektā nav bijuši nodrošināti ar ekspluatācijas īpašību deklarācijām, būvizstrādājumiem nav noteiktas un novērtētas ekspluatācijas īpašības.

Tāpat konstatēti gadījumi, kad būvizstrādājumi ir iebūvēti neatbilstoši paredzētam mērķim, piemēram 8 objektos ir konstatēts, ka slodzi nesošo konstrukciju savienojumu vietās izmantoti iebūvēšanas mērķim nepiemēroti bultskrūvju komplekti, kā arī ir gadījumi, kad faktiskās ekspluatācijas īpašības neatbilst deklarētājām ekspluatācijas īpašībām.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

2014. gadā pārbaudot 538 būvmateriālu modeļus, PTAC neatbilstības konstatējis 233 gadījumos. 62% objektu nav ražotāja deklarācijas, 6% – nav veikts ekspluatācijas īpašību novērtējums, 5% iebūvēts neatbilstoši mērķim, 35% deklarētā vērtība neatbilst faktiskajai, 3% – nav CE marķējuma, 21% – ir kāda cita neatbilstība.

2014.gadā ir testēti 22 būvizstrādājumu paraugi – 6 minerālvates, 3 uzputotā putu polistirola (EPS siltumizolācijas materiāli), 8 mūra bloku, kā arī 5 bultskrūvju paraugi.

Satraucošs ir fakts, ka trīs no pieciem testētajiem bultskrūvju, ko izmanto nesošo konstrukciju savienošanā, paraugiem izrādījušies neatbilstoši noteiktu slodžu izturībai, kas var ietekmēt ēkas noturību un stabilitāti.

No testētajiem 8 mūra bloku paraugiem, četri izrādījās neatbilstoši. To blīvuma un spiedes stiprības rādītāji var ietekmēt gan ēkas mehānisko stiprību un stabilitāti, gan enerģijas ekonomiju un siltumizturību.

Diemžēl uzraudzības rezultātā PTAC secina, ka būvniecības procesā iesaistītajām personām trūkst izpratnes par būvmateriālu ekspluatācijas īpašību deklarācijas būtību un pielietojumu, to uztverot tikai kā formālu dokumentu.

PTAC uzsver, ka ekspluatācijas īpašību deklarācijā ir sniegta informācija par būvmateriāla ekspluatācijas īpašībām, to pielietojumu, kas ļauj novērtēt konkrētā būvizstrādājuma atbilstību paredzētajam mērķim un atbilstību projektā izvirzītajām prasībām.

Lasi vēl