PTAC brīdina: Tirdzniecībā ir daudz būvmateriālu, kas neatbilst drošības normām

1 komentārs

310 sabiedriskās ēkas – lielākoties tirdzniecības centri, mācību iestādes un izklaides vietas – šobrīd ir sliktā tehniskā stāvoklī un to drošība ir jāuzlabo. Tā šodien paziņojis Būvniecības valsts kontroles birojs. Tikmēr Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) brīdina, ka tirdzniecībā ir satraucoši daudz būvmateriālu, kas neatbilst drošības normām.

Pārbaudot 756 sabiedriskās ēkas, Būvniecības valsts kontroles birojs pēdējā gada laikā par cilvēka veselībai un dzīvībai bīstamām atzinis 46. Tās piespiedu kārtā lika slēgt. Galvenā problēma – mehāniskā nestspēja un stiprība.

Pēteris Druķis, Būvniecības valsts kontroles biroja direktors

Tas nenozīmē, ka šī ēka brūk jau šodien, bet, ja nekas netiks darīts, tās sabruks tuvāko gadu laikā. Tāpēc tiek pildīts mūsu norādījums – savest kārtībā -, lai pēc pāris gadiem nenonāktu pie situācijas, ka šī ēka brūk kopā.

Pilnībā slēdzamo publisko ēku skaits varētu palielināties, ja īpašnieki laikus neuzlabos situāciju vēl 310 īpašumos. Lielā daļā šo ēku šobrīd uzturas tūkstošiem bērnu, jo problemātiski ir bērnudārzi un skolas reģionos. Būvniecības valsts kontroles birojs kā satraucošus pārkāpumus arī atklājis būvlaukumos. Izrādās, – 49% darbu tiek veikti bez atbilstošiem būvprojektiem vai tādi neeksistē vispār. 40% gadījumos būvuzraugi nemaz nav klāt objektos uz vietas.

Pēteris Druķis, Būvniecības valsts kontroles biroja direktors

Šajās būvuzraudzības komandās ietilpst cilvēki, kuriem nav attiecīgās kompetences, kuriem nav attiecīgie sertifikāti. Kāpēc viņi to dara – nu tā laikam ir vēlme saņemt pasūtījumu no attiecīgajiem klientiem.

Tikmēr Patērētāju tiesību aizsardzības centrs brīdina par apritē esošiem būvmateriāliem, kas neatbilst to normatīvajām prasībām. Inspektori analizējuši 468 būvizstrādājumu modeļus un 99 atklātas problēmas. Tāpat daudz problēmu ar slodzi nesošajām konstrukcijām. 169 pārbaudītajām prasībām neatbilstošas – 30%.

Baiba Vītoliņa, PTAC vadītāja

Tieši koka konstrukcijām pievērsām lielu uzmanību. Pagājušā gadā konstatējām, ka nesošajās koka konstrukcijās tiek iebūvēti tādi materiāli, kas vispār nav paredzēti nesošajām konstrukcijām.

Turot Zolitūdes traģēdiju prātā, pastiprināti tiek pārbaudītas savienojumu bultskrūves un stiegrojumi. Tur atkāpes no normas pērn nav konstatētas. Tikmēr Būvniecības valsts kontroles birojs stāsta – tā kā viņu atzinumi būvniekiem un īpašniekiem var izmaksāt ļoti dārgi, ir domāts arī par korupcijas risku novēršanu. Birojs uzskata, – lai nepiedāvātu kukuļus, pietiekot, ka inspektori reidos dodas vismaz divi un vairāk.

TOP komentāri

  • Skolnieciņš
    0 0 0

    Skolnieciņš

    Pirms būvē, uzmanies!!!
    © Skolnieciņš 1999-bezgalība ¦~{

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl