Protestējot pret plāniem atlaist Rīgas domi, “Saskaņa” pamet Saeimas komisijas sēdi

Pievienot komentāru
Protestējot pret plāniem atlaist Rīgas domi, “Saskaņa” pamet Saeimas komisijas sēdi
PAULA ČURKSTE, LETA

Visticamāk, jauno Rīgas domi patiešām ievēlēs uz vairāk nekā pieciem gadiem, nevis uz atlikušo pilnvaru termiņu – pusotru gadu -, kā to likums nosaka šobrīd.

Konceptuāli šo priekšlikumu par domes pilnvaru termiņa pagarinājumu atbalstīja Saeimas atbildīgās komisijas vairākums, kas liela steigā šobrīd uz priekšu virza koalīcijas sagatavotus likuma grozījumus. Opozīcija trešdienas sēdi demonstratīvi pameta.

Lai izmaiņas attiektos uz iespējamajām ārkārtas vēlēšanām galvaspilsētā, grozījumi noteikti jāpieņem vēl šomēnes – pirms likums par Rīgas domes atlaišanu nonāk Saeimā. Ekspertu iztaujāšana turpinājās jau otro dienu, bet galvenais jautājums bija viens.

“Vai šis te termiņš, četri līdz seši gadi, ja ārkārtas vēlēšanas notiek, jo tiek atlaista kāda no pašvaldībām, nav pretrunā ar kādu no Satversmes pantiem?” vaicā Saeimas deputāts Aldis Adamovičs (JV).

“No demokrātijas principa izriet, ka vēlēšanām ir jābūt periodiskām un nedrīkst būt pārāk gari termiņi. Seši gadi, praktiski raugoties, šeit neiznāk – būs pieci ar kaut ko. Tādu acīmredzamu neatbilstību šobrīd šim es neredzu,” norādīja Saeimas juridiskā biroja vecākais juridiskais padomnieks Edvīns Danovskis.

Eksperti vairākkārt uzsvēra, ka tā ir politiska izšķiršanās – domi ievēlēt uz pusotru gadu, kā likums to paredz šobrīd, vai arī atlaistās domes atlikušo termiņu summēt ar nākamās domes darbības četrgadi. Opozīcija ieceri kritizēja, uzskatot, ka tā tiek nostiprināta valdošo partiju pozīcijas pirms gaidāmajām vēlēšanām Rīgā.

Saprotot, ka nevar pārbalsot koalīciju, “Saskaņas” deputāti demonstratīvi komisijas sēdi pameta. Tomēr tas, vai grozījumi stāsies spēka laikā, proti, līdz Rīgas domes atlaišanai janvāra sākumā, būs atkarīgs no opozīcijas turpmākās taktikas. Likums ļauj 34 deputātiem prasīt Valsts prezidentam likumu neizsludināt, bet sākt parakstu vākšanu referendumam. Šāda scenārija iespēju vairo tas, ka pēdējā brīdī atbalstu grozījumiem atteicās paust partija “KPV LV”.

Daļa koalīcijas noteica steidzamību, un mēs redzam, ka tur ir lielas problēmas ar Satversmi, tāpēc tās nebūtu atbalstāmas. “Saskaņa” ar plāna likumu pirmajā lasījumā Saeimai jāpieņem jau rīt, bet galīgajā nākamnedēļ.