Prokuratūra tiesai pārmet kļūdainu lēmumu, no apcietinājuma atbrīvojot divu personu slepkavībā aizdomās turētu vīrieti

5 komentāri
Prokuratūra tiesai pārmet kļūdainu lēmumu, no apcietinājuma atbrīvojot divu personu slepkavībā aizdomās turētu vīrieti
Ilustratīvs foto. (Foto: LETA)

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas tiesnese pagājušā nedēļā nolēmusi no apcietinājuma atbrīvot divu cilvēku slepkavībā aizdomās turētu vīrieti, kuram draud mūža ieslodzījums. Prokuratūra tiesneses lēmumu uzskata par kļūdainu un pat nelikumīgu.

Prokuratūras preses pārstāve Una Rēķe informēja, ka Rīgas tiesas apgabala prokuratūras uzraudzībā atrodas kriminālprocess par divu cilvēku noslepkavošanu.

Vispirms pagājušā gada decembrī Rīgā uz kāda dzīvokļa balkona, tika atrasts vīrieša līķis ar vardarbīgas nāves pazīmēm. Vīrietis atradās meklēšanā kā bezvēsts pazudis. Tajā pašā dienā aizdomās par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu aizturēja kādu agrāk nesodītu personu. Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas izmeklēšanas tiesnesis pagājušā gada 21.decembrī aizdomās turētājam piemēroja apcietinājumu, turklāt aizdomās turētā darbības tika kvalificētas kā slepkavība pastiprinošos apstākļos, proti, tā bija izdarīta ar sevišķu cietsirdību.

Izmeklējot krimināllietu, aizdomās turētais uzrakstīja vaļsirdīgu atzīšanos par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu attiecībā pret vēl vienu vīrieti, kurš atradās bezvēsts prombūtnē kopš 2013.gada 2.marta. Šī vīrieša līķis ar vardarbīgas nāves pazīmēm bija aprakts vietā, kuru norādīja aizdomās turētais. Aizdomās turētā darbības attiecībā pret šo vīrieti tika kvalificētas pēc Krimināllikuma 116.panta par slepkavību.

Vairāki liecinieki aizdomās turēto esot raksturojuši kā ļoti agresīvu un neiecietīgu pret citiem. Noziegumus aizdomās turētais izdarīja alkohola ietekmē. No kriminālprocesa materiāliem redzams, ka persona vairākkārt administratīvi sodīta, tostarp, par alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošo vielu lietošanu sabiedriskās vietās, par sīko huligānismu, par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā. Tāpat aizdomās turētais pats neesot noliedzis, ka alkohola iespaidā viņš mēdzot palikt agresīvs, uzsver prokuratūra.

Šogad 25.aprīlī Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas tiesnese, neskatoties uz to, ka nav mainījušies drošības līdzekļa piemērošanas nosacījumi, pieņēma lēmumu atteikt turpināt piemērot apsūdzētajam apcietinājumu.

Šāds tiesas lēmums nav pārsūdzams, bet prokuratūra uzskata, ka tiesneses lēmums ir bijis kļūdains, nelikumīgs un lēmuma secinājumi neatbilst lietas materiāliem.

Noziegumi, par kuru izdarīšanu minētā persona tiek turēta aizdomās, izraisīja smagas, neatgriezeniskas sekas – divu personu nāvi. Šāda rīcība nepārprotami ir pretrunā sabiedrības interesēm un apdraud līdzcilvēku drošību un apcietinājuma piemērošana aizdomās turētajam pirmstiesas kriminālprocesā bija samērīga izdarītā nozieguma raksturam, sabiedriskās bīstamības un smaguma pakāpei, norāda prokuratūra.

Kā uzskata prokuratūra, tiesneses lēmums neatbilst Eiropas Cilvēktiesību iedibinātai judikatūrai, jo no Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūras izriet, ka attaisnojums personas turēšanai nebrīvē līdz tiesas procesam un tiesas procesa laikā var būt gan noziedzīgā nodarījuma smagums, par kuru persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, viņa personība, varbūtība, ka aizdomās turētais vai apsūdzētais izvairīsies no izmeklēšanas un tiesas vai traucēs patiesības noskaidrošanu, arī apdraudot vai ietekmējot krimināllietās liecinošās personas, un citi apstākļi.

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas tiesnese Vita Vjatere Latvijas Televīzijā pārmetumus viņai noraidīja, paziņojot, ka lēmums esot ticis pieņemts “atbilstoši lietā esošajiem apstākļiem”. Lēmuma motivāciju pēc būtības tiesnese atteicās skaidrot, norādot uz nepieciešamību saglabāt izmeklēšanas noslēpumu.

Kriminālprocesā turpinās pirmstiesas izmeklēšana, bet aizdomās turētājam ar procesa virzītājas lēmumu piemērots drošības līdzeklis, kas nav saistīts ar brīvības atņemšanu.

Krimināllikums par abiem inkriminējamiem noziegumiem paredz mūža ieslodzījumu vai brīvības atņemšanu uz laiku no 5 līdz 20 gadiem.