Problēma: iedzīvotāju rosinātie projekti Rīgā bieži vien tiek realizēti pārāk gausi

1 komentārs

Vēl tikai līdz mēneša beigām rīdzinieki var balsot par sev tīkamāko līdzdalības budžeta konkursa ideju. Balsojumā izvēlētie projekti saņems finansējumu, lai tos varētu ieviest dzīvē. Taču apkaimju biedrībās norāda, ka pašvaldības nevarēšanas dēļ joprojām nav īstenoti daudzi iepriekšējo gadu projekti.

Vecās Ģertrūdes baznīcas apkārtnes labiekārtošana. Par šādu projektu nobalsoja teju 3500 rīdzinieku. “Mums veicas ļoti grūti – Satiksmes departaments mūs neinformē par projekta gaitu.” Rīgas Centra attīstības biedrības valdes loceklis Toms Krilovs norāda, ka pilsētnieku rosinātais projekts, kas jau saņēma teju 100 000 eiro budžetu, ir pamatīgi “iestrēdzis”. Ideja skvēru atdot baznīcas apmeklētājiem Satiksmes departamentā ir tik ļoti izmainīta, ka iedzīvotāji to vairs nevēlas realizēt.

“Mēs ļoti ceram, ka mums nevajadzēs vērsties ar lūgumu šos 100 000, kas bija projekta tāmē, lūgt noņemt no Satiksmes departamenta budžeta, jo principā, ja realizē ne mūsu ideju, tad attiecīgi uzskatām, ka Satiksmes departamentam nepienākas šis finansējums,” teic Rīgas Centra attīstības biedrības pārstāvis.

Vieni no līdzdalības budžeta ideju konkursa celmlaužiem ir Rītabuļļu apkaimes iedzīvotāji. “Savācām, cik vien balsis iespējams – radi, draugi, paziņas.” Rītabuļļu biedrības valdes loceklis Dzintars Līcis norāda, ka teju visiem apkaimes iedzīvotājiem bija sapnis – beidzot kāpt sabiedriskajā transportā pieklājīgā pieturvietā. Balsojums un projekta īstenošana sākās 2019. gadā, bet piecām pieturvietām par 80 000 eiro būvvalde prasīja tik sarežģītu saskaņojumu, ka pieturas tika uzstādītas tikai šajā vasarā.

“Smieklīgi…. No mūsu puses iedzīvotājiem īsti nevarējām paskaidro, kāpēc divi gadi… Un tad, kad cilvēki sāka vaicāt, vai tad vispār būs, kāda vispār tam jēga, mēs skaidrojām, ka tas ir tas pats, kas nodot jūsu māju ekspluatācijā, tad vairs jautājumu nebija, katram bija skaidrs, kāpēc tas aizņem tik daudz laika,” domas pauž biedrības ”Rītabuļļi” pārstāvis.

Rītabuļļos beidzot pieturvietas uzstādītas, taču Dārziņos no četrām atpūtas vietām Daugavas krastā divu gadu laikā uzstādītas vien divas.

“Cilvēki netic, jo viņi saka, – mēs taču pirms diviem gadiem darījām, kur ir?” Dārziņu iedzīvotāju biedrības valdes locekle Ilze Krēmere skaidro, ka daudzi pilsētnieki vairs neplāno atbalstīt nākamās ieceres. Biedrības skatījumā, liela problēma ir, ka pašvaldības departamenti, saņemot projekta pieteikumu, vairs neuztur saikni ar iedzīvotājiem.

“Būvprojekts tiek sagatavots bez ciešas apkaimes biedrību iesaistes, kas ir projekta iniciators, un rezultātā vairākām lietām pazūd mērķis. Manuprāt, šie kopbudžetēšanas projekti ir jānodod centralizēti vienai no šīm te struktūrvienībām realizācijai,” saka Rīgas Dārziņu iedzīvotāju biedrības pārstāve.

Lai arī projektu īstenošana ir sarežģīta, biedrību pārstāvji līdzdalības projektu vērtē atzinīgi. Uzlabojot ideju īstenošanas procedūru, pilsēta ļoti daudz iegūtu, jo tiktu īstenoti projekti, kas patiesi aktuāli rīdzinieku skatījumā.
1 komentārs