Pozitīvi! “Kāsīša” vietā jauniešiem tagad modē ir maratons un ielu vingrošana

2 komentāri
Pozitīvi! “Kāsīša” vietā jauniešiem tagad modē ir maratons un ielu vingrošana

“Kāsīša” vietā maratons un ielu vingrošana – aptuveni šādi var vērtēt pašreiz manāmās tendences Latvijas jauniešu vidū, kuru vēlme izmēģināt narkotikas kļuvusi krietni mazāka nekā iepriekšējos gados. Starp tiem iedzīvotājiem, kas tomēr mēģina apreibināties ar nelegālām vietām, pirmajā vietā ir marihuāna, par kuras legalizēšanu lauzti daudzi šķēpi.

Slimību profilakses un kontroles centrs veicis anonīmu virtuālo aptauju skolēnu vidū un secinājis, ka šogad narkotiku popularitātes vilnis pamatīgi noplacis. Jebkāda veida narkotikas dzīvē pamēģinājuši 11,4% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 64 gadiem. Tas ir par teju trim procentiem mazāk nekā 2011. gadā, un tagad esam 2003. gada līmenī, par ko ierēdņi ir apmierināti. Bažas rada fakts, ka jauniešu vidū visā pasaulē pamazām pieaug sintētisko narkotiku popularitāte.

Aija Pelne, Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve:

Šie ir sintētiskie opioīdi. Problēma ir fentanīls Igaunijā. Viņi ir ļoti spēcīgi, viņiem ir raksturīgas pārdozēšanas, smagas reakcijas

Latvijas narkotiku cienītāju vidū vispopulārākā ir marihuāna un hašišs – to pamēģinājuši 9,9% Otrā vietā ar 2,5% ir extasy, 2% amfetamīns. Marihuānas uzvaras gājiens vērojams visā pasaulē – lielā daļā Centrāleiropas tās lietošana un pat audzēšana savām vajadzībām ir dekriminalizēta, vairākos ASV štatos zālīte legalizēta medicīnas nolūkiem. Izskan argumenti, ka legalizējot zālīti, šis bizness tiks uzraudzīts un valsts iekasēs nodokļus. Latvijā par marihuānas legalizāciju pozitīvi izteicies pat Olainfarm vadītājs Valerijs Maligins. Iekšlietu ministrija uzskata, ka šāda tendence ir bīstama.

Jānis Bekmanis, IEM nozares politikas departamenta pārstāvis:

Jautājums, vai ir vērts satricināt nodibināto sistēmu. Vai ir vērts mums, latviešiem, skriet pakaļ Latīņamerikas idejām.

Eksperti pauž prieku, ka, pateicoties sabiedrības spiedienam un medijiem, valstī teju izskausta “spaisa” lietošana.

Video

2 komentāri