Porziņģa sporta laukums un ”Michelin” riepu konkurents – ko slēpj gumijas fabrika ”Prowodnik” Sarkandaugavā

2 komentāri
Porziņģa sporta laukums un ”Michelin” riepu konkurents – ko slēpj gumijas fabrika ”Prowodnik” Sarkandaugavā
Foto: Ilze Vēbere / TV3 Ziņas

Sestdien Muzeju nakts ietvaros durvis vaļā tiek vērtas ne tikai glauni sakoptiem muzejiem, bet arī vairākiem pamestiem, sen aizmirstiem un ar bagātīgu vēsturi apvītiem apskates objektiem.

Tieši 130 gadus atpakaļ Sarkandaugavā tika dibināta franču-krievu kopuzņēmums “Prowodnik”, kas 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā bija populārs ar dažādu gumijas izstrādājumu ražošanu, kā arī slavenā “Michelin” riepu konkurents.

Fabrikas augšējā stāvā bija sporta zāle, kur strādnieki varēja atvilkt elpu un pasportot. Savukārt mūsdienās tā kalpo kā vieta reklāmu filmēšanai, piemēram, šeit tapusi reklāma ar Kristapu Porziņgi galvenajā lomā.

Ekskursijas rīkotāji drīz vien sociālajā tīklā “Facebook” paziņoja, ka lielās atsaucības dēļ reģistrēšanās objekta apskatei vairs netiek pieņemta. Tiesa gan, iespējams, šādas ekskursijas tiks organizētas atkārtoti.

Jāpiebilst, ka pirms 1. pasaules kara, pēc strādājošo skaita un nozīmības, “Prowodnik” tiek uzskatīta par tā laika lielāko un svarīgāko uzņēmumu ne tikai Sarkandaugavā, bet visā Rīgā. Uzņēmuma vizītkarte bija visnotaļ iespaidīgs pēc sava garuma ražošanas korpuss gar Sarkandaugavas vecupi Tvaika ielā.

Pēc Otrā pasaules kara uz rūpnīcas bāzes tika dibināta Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca (RER), kas pazīstamā kā pirmā, kas Padomju Savienībā sāka ražot veļasmašīnu veļasmašīnu “Rīga”.