Politologi: Vēlēšanas īpaši svarīgas ir ZZS un “Jaunajai Vienotībai”

0 Komentāru

Politikas vērotāju vērtējumā īpaši svarīgas šīs vēlēšanas ir ”Zaļo un Zemnieku savienībai” kopā ar tās tradicionālajiem sadarbības partneriem Kurzemē. Šis politiskais spēks Saeimā ir opozīcijā, piedzīvojis satricinājumus ar līderiem, piemēram, Dana Reizniece-Ozola aizgājusi no aktīvās politikas, Aivars Lembergs apcietinājumā, tomēr vēsturiski ZZS ar partneriem bijuši ļoti spēcīgi tieši reģionos, stāsta TV3 Ziņas.

Ventspils, Liepāja, Jelgava – vēsturiskie ZZS un partneru bastioni.

No koalīcijas partijām, nozīmīgas vēlēšanas un rezultāti tajās arī “Jaunajai Vienotībai”, kas apvieno vēsturisko varas partiju “Vienotību” ar spēcīgiem reģionālajiem politiskajiem spēkiem. Kuldīga, Cēsis, svarīga cīņa arī par Valmieru un konkurēšana ar ZZS par Zemgali.

Kā vērtē politoloģe Iveta Kažoka, pārējām koalīcijas partijām piemēram, JKP vai “Kustībai PAR”, kas startē atsevišķi no partneriem Saeimā “Latvijas attīstībai”, vēlēšanas nav tik būtiskas, jo tās jau nav plaši pārstāvētas reģionos.

JKP mēģinājuši iegūt vēsturisko “Saskaņas” vēlētāju Latgalē, pārvilinot arī pa kādam cilvēkam no konkurentiem, savukārt “Latvijai attīstībai” varētu būt šo vēlēšanu “melnais zirdziņš”, kas aktīvi meklēja sadarbībai iespējas ar daudzu pašvaldību mēriem, vai nu pārvilinot viņus, vai nu uz sadarbības līguma pamata.

”Neskatoties uz to, ka tā partija nav tā vecākā, viņi zina drēbi un, pirmkārt, saprot nepieciešamību pēc pozīcijām uz zemes pašvaldībās. Otra lieta – nāk par labu tas, ka viņi kontrolē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, kas ir vitāli svarīga pie investīciju sadales. Tur ir sviras, ar kurām var pievilināt viņus savam sarakstam,” skaidro sabiedrisko attiecību aģentūras “Mediju tilts” līdzīpašnieks Filips Rajevskis.

Savukārt, piemēram, ”Nacionālajai apvienībai” jau patlaban ir dažas pašvaldības ar labu pārstāvniecību, piemēram, Ogrē arī mērs Egils Helmanis.

”Nekas no tā nav kritiski svarīgs partijas identitātei vai tālākajām nākotnes idejām. Lai arī kas tur notiek pašvaldībās, man šķiet ”Nacionālā apvienība” tā sevišķi par to nepārdzīvotu atšķirībā varbūt no “Vienotības” vai ZZS, stāsta politoloģe Iveta Kažoka.

Līdzīgi kā ZZS, pēdējie gadi sarežģīti bijuši arī “Saskaņai”. Iekšēju konfliktu un skandālu novājināta, zaudēta Rīga. Šī partija ierasti spēcīga Latgales lielajās pilsētās. Būtiski varētu būt saglabāt spēcīgu pārstāvniecību Jūrmalā, kur patlaban ir koalīcijā ar zaļo mēru Gati Truksni.

”Šīs zīmīgas lielās pilsētās, ja viņi tās zaudē, tas ir zināmās mērā tāds, es negribu teikt “Saskaņas” gals, bet par to tad ir jāsāk bažīties,” stāsta Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docētāja Lelde Metla-Rozentāle.

Nepieminēta vēl Saeimas partija “KPV LV”, kas nule kā izmesta no valdības. Politologu vērtējumā partija nacionālā līmenī ir drupās, taču  veiksmīgs starts kādā pašvaldībā, pateicoties lielajam valsts finansējumam, var palīdzēt audzēt kādu jaunu politisko organizāciju.

Nozīmīgas šīs vēlēšanas ir Rīgas domes koalīcijā iekļuvušajai un pašvaldībās jau pārstāvētajai ”Latvijas Reģionu apvienībai”.

”Pamatā tās pašvaldības, kur viņi bija stipri, ir tās pašvaldības, kuras pievieno, nevis tās, kurām pievieno. Paralēli viņa nav pārstāvēti parlamentā. Šie divi faktori viņiem padara šīs vēlēšanas ārkārtīgi svarīgas, lai viņi nepazaudētu savu pārstāvniecību pašvaldībās,” pārliecināts ir Rajevskis.

Rīgas domes vēlēšanās lielus panākumus guvušie “Progresīvie” arī iemēģina spēkus atsevišķās vietvarās. Šim politiskajam spēkam vismaz kaut kāda pārstāvniecība reģionos varētu palīdzēt būvēt organizāciju un neuzskatīt to tikai par galvaspilsētas partiju, kur pagaidām pamatā ir tās vēlētāji.

0 Komentāru