Politoloģe: Partiju kampaņas ir kļuvušas agresīvākas; var rasties problēmas izveidot valdību

1 komentārs
Politoloģe: Partiju kampaņas ir kļuvušas agresīvākas; var rasties problēmas izveidot valdību
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Centrālā vēlēšanu komisijai (CVK) iesniegto sarakstu skaits ir nedaudz lielāks nekā iepriekšējās vēlēšanās, un ir arī citi iemesli, kas ekspertiem liek prognozēt, ka politiskā konkurence vēlēšanās būs asāka nekā ierasts.

Lai tiktu Saeimā, vienam sarakstam jāsaņem vismaz 5% nobalsojušo vēlētāju atalsts.

Tikai divām partijām ir garantijas nonākt valdībā, kamēr vēl kādas septiņas partijas vismaz varētu būt diezgan tuvas 5% barjerai, tā uzskata politoloģe, “Providus” pētniece Iveta Kažoka.

Iveta Kažoka
politoloģe, “Providus” pētniece

Tas veids, kā partijas komunicē ar vēlētājiem, ir mainījies. Man šķiet, ka partiju kampaņas ir kļuvušas agresīvākas, mēs arī iepriekš esam redzējuši parādāmies partijas, kas saka, ka noslaucīs visu iepriekšējo eliti, tā arī nav Latvijai jauna parādība, it sevišķi, argumentējot ar korupcijas apsvērumiem. Vienlaikus, es teiktu, ka uz šīm vēlēšanām šādu partiju ir kļuvis salīdzinoši vairāk.

Politoloģe vēl norāda, ka šajās vēlēšanās partiju savstarpējā retorika ir tik asa, ka pēc vēlēšanām varētu būt grūtības izveidot valdību, lai strādātu kopā.

“Arī Itālijā nesen bija problēma, ka partijas bija savilkušas tik daudz ”sarkanās līnijas” un arī tik ļoti personiskā līmenī saķildojušās pēc vēlēšanām, ka bija faktiski neiespējami izveidot valdību. Un, ja es skatos uz sabiedriskās domas aptaujām, valdības veidošanas process noteikti nebūs viegli un ātri.”

Ar partiju īsajām programmām ir iespējams iepazīties CVK mājas lapā. Kandidātu sarakstu kārtas numuru izloze notiks piektdien, 10. augustā.

1 komentārs