Politiķi turpina slēpt, kā uz nodokļu vai citu nozaru rēķina palielinās naudu veselības aprūpē

0 Komentāru
Politiķi turpina slēpt, kā uz nodokļu vai citu nozaru rēķina palielinās naudu veselības aprūpē
FOTO: LETA

Veselības ministrija (VM) paziņojusi par ambiciozu plānu līdz valsts simtgadei divkāršot, bet ar laiku trīskāršot veselības aprūpes finansējumu uz vienu pacientu.

Reformas īstenošanai esot visas valdības politiskā griba. Tomēr, kā šodien Veselības aprūpes problēma veltīta konferencē atzina virkne ekspertu, joprojām nav skaidrs, kur solītie miljoni tiks ņemti.

Tā kā izbrāķēts Latvijas Bankas piedāvājums ieviest obligāto veselības apdrošināšanu, vienīgā alternatīva ir nodokļu celšana, pret ko iebilst uzņēmēji vai arī finansējuma pārdalīšana no citām nozarēm, piemēram, izglītība.

VM sagatavotā reforma balstīta uz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pētījumu. Tajā secināts, ka veselībai novirzītais naudas apmērs – 10% valsts budžeta, ir smieklīgs pat uz daudz nabadzīgāku valstu fona, tāpēc nekavējoties jāpalielina.

Kopā ar strukturālām reformām nozarē tas arī piedāvāts ar konkrētu plānu līdz 2023. gadam. Lielākais kāpums solīts līdz Latvijas simtgades beigām, kad veselības budžeta proporcija kopējā katlā pārsniegtu 12%. Uz vienu iedzīvotāju tas nozīmē teju divreiz lielāku finansējumu nekā pašlaik, savukārt reformai noslēdzoties, summa jau būtu trīskāršojusies, sasniedzot 916 eiro.

Premjers Māris Kučinskis paziņojis, ka, veidojot 2018. gada budžetu, tieši veselība būs galvenā prioritāte un arī naudu dabūs. Taču kā šodien veselības reformām veltīta konference atzina daudzi eksperti, sabiedrība tiek maldināta, jo netiek pateikts, no kurienes nauda tiek ņemta.

Kā Čakšai norādīja Latvijas Bankas eksperti, naudas avoti iespējami tikai divi – vai nu nodokļu palielināšana, vai naudas atņemšana citām nozarēm.

Ticamākais scenārijs ir darbaspēka nodokļu palielināšana kopā ar finansējuma samazināšanu izglītībai, jo skolotājiem Latvijā, salīdzinot ar citām valstīm, tiek novirzīta neadekvāti liela budžeta daļa.

Jāpiebilst, ka Latvijas Bankas priekšlikumu par pacientu ikmēneša maksājumu jeb obligāto veselības apdrošināšanu koalīcija jau noraidījusi, visticamāk, apzinoties, ka vēlēšanu gadā ko tādu ieviest nebūtu populāri.

Video

0 Komentāru