Politiķi neziņā, ko darīt ar pretrunīgi vērtēto termiņuzturēšanās atļauju programmu

3 komentāri
Politiķi neziņā, ko darīt ar pretrunīgi vērtēto termiņuzturēšanās atļauju programmu
KASPARS KRAFTS, F64

Politiskajā dienaskārtībā atkal atgriezusies pretrunīgi vērtētā termiņuzturēšanās atļauju programma. Pēdējos gados līdz ar stingrākiem nosacījumiem atļaujas saņemšanai programma apsīkusi, un politiķi spriež, ko ar to darīt turpmāk.

Konkrētā termiņuzturēšanās atļauju programma sākās 2010. gada vasarā, lai krīzes laikā piesaistītu investīcijas. Iespēju uzturēties Latvijā, tātad arī Eiropas Savienībā, dod pret investīcijām nekustamajā īpašumā, vērtspapīros vai uzņēmumā.

Šis programmas idejiskais tēvs ir ekspolitiķis Ainārs Šlesers. Iekšlietu ministrija apkopojusi, ka investīcijas šajā programmā par kopumā 18,6 tūkstošiem uzturēšanas atļauju līdz 2019. gada 30. jūnijam sasniedzis pusotru miljardu eiro. Lauvas tiesa, vairāk nekā 80%, bija ieguldījumi nekustamajā īpašumā, pamatā ekskluzīvu mājokļu iegādē Rīgā vai Jūrmalā. Tipiskais termiņuzturēšanās atļaujas saņēmējs ir no bijušās Padomju Savienības teritorijas.

Lielākais pieprasījums bija līdz 2014. gada 1. septembrim, kad stājās spēkā stingrāki nosacījumi atļaujas saņemšanai. Kopš tā laika pieteikumu skaits pakāpeniski sarucis, arī saistībā ar pastiprinātu uzraudzību nerezidentu noguldījumiem Latvijas komercbankās.

Foto: TV3 ZIŅAS

Ko ar šo politiski neviennozīmīgi vērtēto programmu darīt tālāk, pirmdien sprieda koalīcijas padomē – likvidēt, stingrāk ierobežot vai saglabāt. “KPV LV” pārraudzītā iekšlietu ministrija būtiskas izmaiņas tajā nepiedāvā.

“No Nacionālās apvienības puses mēs vienmēr esam definējuši, ka šī programma ne tikai absolūti kropļojoša ekonomikai, bet jāskatās arī no nacionālās drošības skatupunkta,” pauž Saeimas deputāts Rihards Kola (NA).

“Tas būtu pārskatāms, bet neatrisina pamatproblēmu – migrācijas politiku. Mums būs nopietni jādiskutē, meklējot kopīgu nostāju, kas ir labvēlīga Latvijas ekonomikai, bet neapdraud mūsu nācijas izdzīvošanas spējas,” uzskata “KPV LV” Saeimas frakcijas vadītājs Atis Zakatistovs.

Valdība par termiņuzturēšanas atļauju programmu spriedīs nākamnedēļ. Jautājumu atlikt par nedēļu lūgusi “Attīstībai/PAR!”, politiskais spēks neesot iepazinies ar ziņojumu.