Politiķi atzīst, ka lauksaimniecības zemi nevar aizliegt pārdot ārzemniekiem

7 komentāri
Politiķi atzīst, ka lauksaimniecības zemi nevar aizliegt pārdot ārzemniekiem
FOTO: LETA

Par spīti vairāk nekā 10 000 Latvijas pilsoņu gribai, mūsu valsts zemi pārdot ārzemniekiem nevar aizliegt – to šodien izskatot pilsoņu iesniegumu atzina Saeimas deputāti. Tomēr politiķi apņēmās meklēt arvien jaunus veidus kā šādiem ārzemju zemes pircējiem sarežģīt dzīvi, sekojot šīs mākslas meistariem – frančiem.

Portālā Manabalss.lv divos gados izdevās savākt parakstus iniciatīvai par to, lai Latvijas zeme turpmāk tiktu saglabāta tikai Latvijas pilsoņu īpašumā. Tādēļ tagad šo ieceri izskata Saeima. Īpaši ieinteresēti tajā ir zemkopji. Viņi skaidro, ka dažādi ārzemju fondi Latvijas zemi sagrābušies jau pirms laba laika, bet tā vietā, lai to iekoptu, tur to atmatā, gaidot, kad pieaugs cenas un varēs izdevīgi pārdot. Šobrīd ārzemniekiem piederot jau 15% Latvijas lauksaimniecības zemes.

Tomēr ideja par pilnīgu zemes pārdošanas aizliegumu ārzemniekiem ir nereāla – to šodien Saeimas komisijas sēdē, kur izskatīja pilsoņu iesniegumu, atzina pat paši lauksaimnieki. Iemesls ir ļoti vienkāršs – Latvija ir parakstījusi starptautiskus līgumus, kas aizliedz šādu protekcionismu.

Tas gan nenozīmē, ka lietas labā neko nevar darīt. Eiropas iestādes nav visvarenas un tās var arī apmānīt. Kā piemēru, kam sekot, lauksaimnieku organizācijas piesauca Franciju. Kaut teorētiski uz to attiecas visas tās pašas Eiropas prasības, kas uz Latviju, Francijā ārzemniekam nopirkt zemi esot gandrīz neiespējami.

Franči to esot panākuši, pirmkārt, ar viltīgu sistēmu, kas noslīpēta pēdējos 50 gados, un, otrkārt, ar lielu patriotismu. Vispirms, ja kāds tik tiešām taisās pārdot zemi ārzemniekam, uz to pirmpirkuma tiesības iegūst valsts finansēts zemes fonds. Un, ja šis fonds neiesaistās, katrai pašvaldībai ir komisija, kura pēc šķietami objektīviem kritērijiem vēlreiz izvērtē, vai zemes pārdošanu atļaut.

Līdz ar to deputāti vienojās, ka tālāk par šo iesniegumu lems Tautsaimniecības komisija, kurai tad arī būs jāizdomā starptautiski pieņemams veids, kā sarežģīt ārzemniekiem dzīvi.

Video