Komentāri
Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas komisijā kritizē bijušo premjeru Valdi Dombrovski
FOTO: SCANPIX

Valsts īstenota pasūtījuma slepkavība – pat tik skarbi Zolitūdes traģēdiju šodien parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē nodēvēja cietušie. Uz deputātu un cietušo jautājumiem šodien atbildēja bijušais premjerministrs Valdis Dombrovskis. Tomēr par spīti asajām emocijām, pārsteidzošas atklāsmes komisijas sēdē neizskanēja.

Valdim Dombrovskim, kurš šobrīd ieņem Eiropas Komisijas viceprezidenta amatu, šodien Saeimā nācās skaidroties par savas valdības laikā pieņemtajiem lēmumiem, kas varētu būt ietekmējuši 2013. gada novembra traģiskos notikumus, kad, sagrūstot lielveikalam Maxima, bojā gāja 54 cilvēki.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Viens no centrālajiem jautājumiem, ko ekspremjeram uzdeva parlamentārās izmeklēšanas komisijas deputāti, bija par Valsts būvinspekcijas likvidēšanu. Par šādu soli Dombrovska valdība savulaik izšķīrās, samazinot valsts budžeta tēriņus.

Partijas No Sirds Latvijai deputāte Inguna Sudraba

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Valsts kontrole veica revīziju un izdarīja secinājumus par to, ka ne tuvu nav panākts tas ietaupījums, kas bija plānots. Manuprāt, pat trīsreiz mazāk nekā bija plānots bija ietaupīts. Bet paši būtiskākie secinājumi bija par to, ka ļoti būtiski ir samazinājusies kontrole būvniecības procesā.

Dombrovskis uz šiem pārmetumiem atbildēja, atkārtojot jau daudzkārt teikto, ka būvniecības kontrole netika samazināta, bet decentralizēta, nododot to pašvaldībām. Šāda iecere esot pastāvējusi jau pirms viņa valdības izveidošanas, turklāt par to iestājusies arī Pašvaldību savienība.

Bijušais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Šo būvniecības uzraudzības funkciju tālāk īstenoja jau pašvaldību būvvaldes, un konkrētajā gadījumā Rīgas pašvaldības būvvalde. Tā kā tas jau ir jautājums vairāk pašai pašvaldības būvvaldei.

Tāpat daudzus deputātus interesēja, kas tieši saprotams ar politisko atbildību, kuru Dombrovskis minēja kā iemeslu, paziņojot par demisiju pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu.

Partijas Latvijas Reģionu apvienība deputāts Artuss Kaimiņš

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Jūs iegājāt pie Valsts prezidenta Bērziņa kunga smaidīgs – jums nebija ne puņķu, ne asaru. Bet, izejot ārā, jūs raudot, demisionējāt. Jūs, komisāra kungs, jūs būtu šodien gatavs mums pastāstīt, kas notika tajā laika brīdī, kad jūs atvērāt šīs prezidenta kabineta durvis, un kad jūs izgājāt ārā – kas tur ir noticies, jūs varat pastāstīt?

Dombrovskis, tāpat kā iepriekš, apgalvoja, ka spiedienu no prezidenta neesot izjutis. Viņš esot atkāpies no amata, jo sapratis, ka nedrošais valdošās koalīcijas atbalsts varētu kavēt traģēdijas seku novēršanu.

Parlamentārās izmeklēšanas komisijas priekšsēdētājs Ringolds Balodis, vērtējot šo sēdi, to nodēvēja par demokrātijas paraugstundu. Viņš gan atzina, ka nekādas negaidītas atklāsmes no bijušā premjera nav izskanējušas. Tomēr tādas neesot pat gaidītas.

Turpmākajās sēdēs parlamentārās izmeklēšanas komisija iecerējusi pievērsties tam, kā liktenīgajā naktī bija organizēti glābšanas darbi un ko varēja darīt labāk.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl