Zīle: Es nepārprotami redzu, ka šajā gadījumā nav iespējams izveidot stipru valdību manā vadībā

5 komentāri

Līdz ar pilnvērtīgu Saeimas darba sākšanu partijas turpina neoficiālas konsultācijas par nākamās koalīcijas aprisēm, un tajās izskan jauni premjerministra amata kandidātu vārdi.

Viens no viņiem – Nacionālas apvienības Ministru prezidenta amata kandidāts Roberts Zīle gan paziņojis, ka nākamās valdības vadīšanas pienākumus neuzņemsies. Tas esot jādara tā saukto jauno partiju pārstāvjiem.

Vairāk nekā pusmēnesi pēc savas apstiprināšanas 13 Saeima ķērusies pie tā, kāpēc tika ievēlēta. Pirmajā kārtējā plenārsēdē tika izskatīti 27 likumu un lēmumu projekti. Taču deputātu prātus joprojām vairāk aizņem valdības veidošanas sarunas, kas ceturtdien turpinājās Saeimas aizkulisēs. Politiķi gan ir skeptiski, vai izdosies izpildīt Valsts prezidenta lūgumu un vienoties par visiem pieņemamu premjera amata kandidātu.

Jānis Bordāns
Saeimas deputāts (JKP)

Līdz pirmdienai noteikti netiks izvirzīts kāds rīcībspējīgs un apvienot spējīgs jauns premjers. Man nav tādas sajūtas, mēs neesam tādās sarunās bijuši. Bet varu apliecināt, ka JKP grib, lai Latvijā būtu valdība.

Oficiāli joprojām tiek uzturēti divi premjera amata kandidāti –  Aldis Gobzems no “KPV LV” un Artis Pabriks no “Attīstībai/PAR!”, taču nevienam nav vairākuma atbalsta.

“Par vairākumu var runāt tad, kad premjera amata kandidāts ir saņēmis nomināciju un sāk veidot gan saturu, gan vairākumu. Šobrīd jau neviens nav sācis darbu pie vairākuma,” TV3 Ziņām norādīja Saeimas deputāts Didzis Šmits (“KPV LV”).

Neoficiālas sarunās gan parādās jauni eventuālo valdības veidotāju uzvārdi. Partijas cerēja, ka tāds varētu būtu Nacionālās apvienības līderis Roberts Zīle. Taču viņš valdību veidot negrasās, jo nevēloties kļūt par vecās politikas seju.

Roberts Zīle
Nacionālā apvienības premjera amata kandidāts

Būdams septiņus gadus valdībā, es nepārprotami redzu, ka šajā gadījumā nav iespējams izveidot stipru valdību manā vadībā. Tas ir viennozīmīgi, un es neiešu uz katras dienas sīku kompromisu meklēšanu, lai varētu tai valdībai iepūst vēl vienu mēnesi dzīvību. Tas nevienam nav vajadzīgs, Latvijai vismazāk. Valdībai ir svarīgi strādāt sekmīgi un ilgi.

Pēc Zīles teiktā, premjeram obligāti jānāk no kādas no trim jaunajām partijām, kurām esot jāspēj pārvarēt savstarpējās domstarpības.

“Man tā aina atgādina to, ka nevis vara, bet atbildība par varu mētājas uz zemes, un visi viņu spārda. Visi grib varu, bet tikai tādā veidā, lai savas partijas intereses aizstāvētu. Ja tas neiet, es to varu torpedēšu un atbildēs man cits. Kādai no šīm partijām ir jāuzņemas atbildība par varas nešanu. Tas vienkārši ir jāpārslimo. Pretējā gadījumā viņi ir piemānījuši savus vēlētājus,” norādīja Zīle.

Vismaz vārdos uz amatu neraujas cits neoficiālās sarunās bieži pieminēts potenciālais premjera amata kandidāts, “Jaunās Vienotības” pārstāvis un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Ja partijas nespēs vienoties līdz pirmdienai, visticamāk, Valsts prezidentam Raimondam Vējonim nāksies nosaukt kādu kandidātu, par kura apstiprināšanu lielas pārliecības nebūs. Vējonis gan akcentējis, ka pat neveiksmes gadījumā par ārkārtas vēlēšanām runāt nav pamata.

5 komentāri