Ždanoka un Mamikins rosina nepilsoņiem ļaut balsot Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanās

35 komentāri

Kamēr Valsts prezidentam Raimondam Vējonim ir grūtības nodrošināt atbalstu iecerei par automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņu bērniem, tikmēr uz priekšu nevirzās arī atsevišķu mūsu valsts pārstāvju centieni Eiropas Parlamenta (EP) līmenī panākt balsojumu par rezolūciju ar aicinājumu Latvijas un Igaunijas nepilsoņiem piešķirt balsstiesības Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanās.

LNT Ziņas reportāžā no Strasbūras skaidroja, vai Tatjanai Ždanokai un Andrejam Mamikinam vēl ir izredzes gūt atbalstu šim priekšlikumam.

Nepilsoņu jautājums atkal nonācis Saeimas dienaskārtībā pēc Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa Saeimā iesniegtā likumprojekta par automātisku pilsonības piešķiršanu jaundzimušajiem nepilsoņu bērniem. Tikmēr EP no Latvijas ievēlētie deputāti Tatjana Ždanoka un Andrejs Mamikins un Jana Toma no Igaunijas, jau ilgstoši cenšas panākt EP atbalstu rezolūcijai, kurā prasītu atļaut Latvijas un Igaunijas nepilsoņiem piedalīties Eiroparlamenta vēlēšanās, Latvijas nepilsoņiem, – arī pašvaldību vēlēšanās, kā arī atļaut Igaunijas nepilsoņiem būt politisko partiju biedriem.

Atsevišķu eiroparlamentāriešu centieni EP gaiteņos izlobēt balsojumu par Latvijas un Igaunijas politisko tiesību paplašināšanu, varētu arī nevainagoties panākumiem. Atbildīgā EP komiteja šo jautājumu ir atlikusi, un sākotnējais Ždanokas un Mamikina optimisms par šīs ieceres potenciālu jau ir nedaudz pieklusis.

Sākotnēji deputāti paziņoja, ka divas EP komitejas lūgumrakstu par nepilsoņiem izskatīs 29. jūnijā, taču tā nenotika, – komitejas šajā dienā vērtēja bezpilsonības problēmu visā Eiropas Savienībā (ES), nevis konkrēti jautājumu par Latvijas un Igaunijas nepilsoņiem. Tagad pie šī jautājuma vēl varētu atgriezties tikai viena komiteja, – tā ir Lūgumrakstu komiteja, kurā darbojas Ždanoka.

Tatjana Ždanoka
EP deputāte

Vienkārši tur bija tādi pamatojumi, ka, lūk, nevar skatīt pirms jūnija, jo Latvijā ir vēlēšanas, tagad pirms septembra, jo Igaunijā ir vēlēšanas.

Artis Pabriks
EP deputāts

Arī citu valstu deputāti, tie, kuri daudz maz saprot situāciju Baltijā un saprot tiesisko un legālo situāciju EP, īstenībā ir izbrīnīti, ka vienā no komitejām, kurā strādā Ždanokas kundze, šis jautājums tiek izskatīts. Jo tā ir Lūgumrakstu komiteja, kurai vajadzētu nodarboties ar tām lietām, par kurām EP ir kāda lemšana. Par nepilsoņu jautājumu EP nav nekāda lemšana, un es pat teiktu, ka tā ir tāda lieka Eiropas nodokļu maksātāju naudas šķērdēšana.

Rudens beigas vai tikai nākamais gads, – tādas pašlaik ir nepilsoņu aizstāvju prognozes par to, kad Lūgumrakstu komitejā varētu notikt Latvijas un Igaunijas nepilsoņu jautājuma izskatīšana.

Tomēr pretēji sākotnējam optimismam, Mamikins tagad ir atturīgs prognozēs par to, vai pēc izskatīšanas komitejā, jautājums varētu nonākt arī līdz reālam balsojumam Eiropas Parlamentā.

Andrejs Mamikins
EP deputāts

Man grūti prognozēt šo politisko procesu, – strādājam, mēģinām pārliecināt savus kolēģus.

Ja rezolūcija par nepilsoņu tiesību paplašināšanu gūtu vairākuma atbalstu, tā Latvijai un Igaunijai nebūtu saistoša. Vienlaikus šāds balsojums palielinātu spiedienu uz Baltijas valstu valdībām.