Zatlers par Saeimas atlaišanas referendumu: Svarīgi uzdot jautājumus par kampaņas organizētājiem

16 komentāri

Divu nelielu organizāciju sāktā parakstu vākšana par Saeimas atlaišanas referendumu ir sēkla, kas kritusi auglīgā augsnē. Nepilnas nedēļas laikā parakstījušies jau 33 000 cilvēku. Gan politiķiem, gan nevalstiskajām organizācijām, gan citiem viedokļu līderiem tagad nākas definēt arī savu attieksmi pret šo ierosmi.

Bijušais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers, kurš savulaik iniciēja 10. Saeimas atlaišanu, uzskata, ka pašlaik tik radikālam solim nav pamata. Viņš arī mudina cilvēkus analizēt, kas stāv aiz parakstu vākšanas. Kā pārliecinājās TV3 Ziņas, to ir visai sarežģīti noskaidrot.

Lasi vēl Saeimas atlaišanas referenduma organizētāji reģistrēti noplukušā poligonā

Zatlers, kurš pirms astoņiem gadiem rosināja Saeimas atlaišanu, parakstu vākšanā par 13. Saeimas atlaišanu nolēmis nepiedalīties. Viņaprāt, šobrīd nav parlamentārās krīzes.

“Šobrīd, kad tikko ir pieņemts valsts budžets, tas liecina, ka Saeima ir rīcībspējīga. Tātad spējīga pieņemt lēmumus un atrast kompromisus, un izdot likumus mūsu valstī. Tātad politiskas nepieciešamības nav. Bet daļā sabiedrības, bet, jo sevišķi viņu galvās, ir krīze, tieši tāpēc šī parakstu vākšanas ir sākusies. Viņi cer atrisināt savas problēmas caur Saeimas atlaišanas procedūru un, teiksim godīgi, arī gūt popularitāti caur šo procedūru,” norāda Zatlers.

Pirms astoņiem gadiem, kad 10. Saeima ar pie varas esošās ZZS balsīm neizdeva kriminālvajāšanai par oligarhu dēvēto opozicionāru Aināru Šleseru, Zatlera ieskatā, bija pilnīga cita situācija.

“ZZS raustīja pati savu valdību, balsoja par opozīciju, un, kā mēs redzam no aizkulisēm, no “Rīdzenes sarunām”, viņi darbojās opozīcijas un, beigu beigās, tikai savas partijas vārdā, nevis valsts vārdā, nevis valdības vārdā. Līdz ar to faktiski bija parlamentārā krīze, jo tā turpināties vairs nevarēja. Parlamentāras vēlēšanas izšķīra savādāku sastāvu, bet izbeidza situāciju, kurā mums ir valdība, kas pati sevi nīcina ārā,” bilst Zatlers.

Eksprezidents uzsver, ka Latvijas iedzīvotāju demokrātiskas tiesības ir parakstīties un atbalstīt Saeimas atlaišanu, tomēr esot jāņem vērā vairāki faktori. Piemēram, fakts, ka ārkārtas vēlēšanās ievēlēta Saeima varētu strādāt tikai aptuveni pusotru gadu.

“Tātad knapi sastādīs valdību, sāksies jaunās vēlēšanas kampaņas, un cik efektīva būs šī ārkārtas Saeima, to ir grūti prognozēt,” norāda Zatlers.

Tāpat, pēc Zatlera domām, esot svarīgi uzdot jautājumus par kampaņas organizētājiem, kas vismaz šobrīd ir vairākas marginālas organizācijas ar mazu ietekmi. Viena no tām ir kāda sabiedriskā organizācija, kuru TV3 Ziņas mēģināja uzmeklēt.

Biedrība “Varu Latvijas tautai” ir reģistrēta Mārupē, kāda poligona teritorijā. Uz “Lursoft” reģistrā norādīto telefonu atbildēja kāds grāmatvedības uzņēmums, kurā par Saeimas atlaišanu vai parakstu vākšanu neko nezināja teikt.

Arī poligona teritorijās velti meklēt kādu biedrības pārstāvi.

To, kas patiesībā stāv aiz kampaņas, analizēja pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re:Baltica”.

“Protams, ka bija mediķi, kas ir pilnībā saprotams, jo viņi ir ilgus gadus mērdēti badā, bet uz mediķu viļņa ir uzsēdušies cilvēki, kuriem nav ar to nekāda sakara un kuri to izmanto savam personīgajam labumam. Pirmie, kas izplatīja šo ziņu, bija krieviski rakstošā prese, kuras favorīts ir partija  “Saskaņa”. Šeit nav runa par to, vai viņi ir vai nav krievi, šeit ir runa par to, ko “Saskaņa” ir darījusi desmit gadus Rīgas domē, par ko mēs ilgstoši esam rakstījuši. Nākamie parādījās opozīcijas deputāti kā Aldis Gobzems… un Aivars Lembergs, kuram ir saistība ar ZZS un kuri arī ir līdzvainīgi pie tā, ka medmāsām nav maksātas algas,” norāda “Re:Baltica” žurnāliste Inga Spriņģe.

Jāpiebilst, ka mediķi ir vienojušies turpināt protestus, tomēr viedoklis par nepieciešamību prasīt Saeimas atlaišanu ārstu vidū ir ļoti atšķirīgs.

16 komentāri