Zatlers par Bērziņa rīcību – neko traģiskāku pateikt vairs nevarēja

3 komentāri

Pirms nedēļas Minhenē uz vienu no prestižākajām drošības konferencēm ieradās daudzi ietekmīgi politiķi. Diskusijās blakus Ukrainas prezidentam sēdēja Lietuvas prezidente. Tur pat pirmajās rindās bija Igaunijas prezidents. Skatītāju zālē varēja manīt Vairu Vīķi-Freibergu. Valsts prezidents Andris Bērziņš uz konferenci nebija ielūgts. 

Profesors Ojārs Skudra Latvijas prezidenta neaicināšanu uz starptautiska līmeņa forumiem nesauc par Latvijas neveiksmi, jo Baltijas valstis ģeopolitiskā līmenī tik un tā neko ietekmēt nevar. Tomēr piedalīšanās ir prestiža jautājums. Šādās sanāksmēs īstās sarunas notiek aizkulisēs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Latvijas Universitātes asociētais profesors Ojārs Skudra:
Kas attiecas uz prezidentu, ir skaidrs, ka viņam ir priekšvēlēšanu kampaņa, es personīgi ne mirkli nešaubos, ka viņš ļoti vēlas vēl 4 gadus būt Latvijas prezidents, bet ir pilnīgi skaidrs, kā parādīja balsojumi Saeimā, pēc kuriem ZZS frakcijas vadītājs Brigmaņa kungs paziņoja, ka koalīcijas līgums nav spēkā, šie balsojumi parādīja, ka tas vairākums, kas ir gatavs ievēlēt Bērziņu atkārtoti, sastāv no ZZS, Saskaņas un No sirds Latvijai deputātiem. Tādi ir pavisam 52. Protams, ja tas ir viņa vairākums, kas viņu ievēlēs atkārtoti, tad, protams, viņam ir jāseko Širaka kunga padomam – labāk paklusēt. Ko viņš arī veiksmīgi dara.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma Latvijas prezidenta neuzaicināšanu neuzskata par problēmu. Viņasprāt, valsts kopumā starptautiski ir pārstāvēta labi un viss esot kārtībā.

Foto: LETA

Foto: LETA

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (Vienotība): Cik dažkārt ir pamanāms vai nepamanāms ar saviem izteikumiem – tas nav tas būtiskākais. Galvenais ir rīcība. Un es uzskatu, ka Latvija taisni prezidentūras sakarā ir, manuprāt, ļoti sakarīgi tiek darīti darbi gan ārlietu ministram, gan iekšlietu ministram, gan aizsardzības ministram, tas, kas saistās tieši ar prezidentūru…
Nekā personīga: Bet runa ir par Valsts prezidentu, piedošanu…
Laimdota Straujuma: Nē nu… Es nevērtēju Valsts prezidentu. Jūs gribat, lai es pasaku kaut ko par Valsts prezidentu. Valsts prezidents strādā. Un jā – viņš nepiedalījās Minhenes konferencē. Piedalījās Vaira Vīķe-Freiberga un piedalījās mūsu ārlietu ministrs, līdz ar to Latvijai ir informācija. Bet galvenais, kā valsts izskatās un kopumā Latvija izskatās labi.

Bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers gan ir krietni asāks savos izteikumos. Viņaprāt, šobrīd par vienīgo darītāju Ukrainas kara sakarā Latvijā atstāts ārlietu ministrs. Premjere nodarbojas ar prezidentūras lietām. Bet Valsts prezidents klusē. Tomēr tieši prezidentam šobrīd būtu jābūt aktīvam un skaļam Latvijas interešu aizstāvim ārvalstīs. Tā vietā valsts vadītāji nav varējuši pat precīzi pateikt, ko viņi domā par karu Ukrainā un vai to vispār uzskata par Krievijas uzbrukumu.

 

Foto: LETA

Foto: LETA

Bijušais Valsts prezidents un Saeimas deputāts Valdis Zatlers: Skaidrs “nē” Krimai, karam Ukrainā, skaidra pozīcija, ka tas ir karš, kas tur notiek, skaidra pozīcija, ka tā puse, kas var izbeigt karu, tā ir Krievijai, jo viņi piegādā ieročus.
Nekā personīga: Tad, jūsuprāt, Latvijas vadošās amatpersonas nav šo skaidro ”nē” pateikušas?
Valdis Zatlers: Nu “nē” var pateikt dažādi. Bet tādu vīrišķīgu stāju ar mugurkaulu es neredzēju.
Nekā personīga: Salīdzinot ar Lietuvu?
Valdis Zatlers: Viennozīmīgi. Viennozīmīgi. Jūs redzat, kāda attieksme ir pret Lietuvu. Pavisam savādāka. Mēs tā cerēsim, ka mums noderēs tas, ka mēs esam tādi klusāki. Bet es domāju, ka nenoderēs. Jo šis ir ļoti kritisks brīdis Eiropas vēsturei.
Nekā personīga: Kādam būtu jābūt prezidentam šādā starptautiskā situācijā?
Valdis Zatlers: Ļoti aktīvam ārpolitiski. Tieši tā iemesla dēļ, ka ir tikai trīs Latvijas amatpersonas, kas var to darīt publiski, skaļi, pārliecinoši. Un šajā brīdī, kad baltiešiem sāk ticēt, jo baltiešu prognozes ir piepildījušās [..] Faktiski laba starptautiskās drošības pieredze un spējas paust viedokli jebkurā līmenī. It sevišķi publiskā līmenī. Starptautiskā publiskā līmenī. Tas ir pats, pats galvenais. Jo tad mūsu viedokli sadzirdēs, un tādā veidā mēs pasargāsim sevi un savu drošību daudz efektīvāk nekā, vienkārši gaidot, ka ”lielie” sarunās, un pēc tam mums pats par sevi kaut kas notiks. Tā nav. Mūsu aktīva pozīcija ir ļoti svarīga.
Nekā personīga: Tas, ka pēc jūsu teiktā Bērziņš nav pietiekami aktīvs, tas norāda, ka mums vajadzētu aktīvāku cilvēku šajā amatā?
Valdis Zatlers: Katram vēstures periodam ir savs cilvēks, un nākamajos četros gados jābūt ļoti aktīvam. Es pat teiktu – skaļam. Labi saprotamam gan Latvijai, gan arī ārzemēs. Jo būtiski, ka arī cilvēkiem Latvijā ir jāsaprot, ko viņš saka ārzemēs.
Nekā personīga: Par to, kas notika saistībā ar ielūgumu uz 9. maija svinībām, vai šī rīcība bija adekvāta?
Valdis Zatlers: Vissliktākais signāls, ko Krievijai varēja sūtīt.
Nekā personīga: Ko tas nozīmē, jūsu teiktais? Vajadzēja rīkoties ātri un ātri pateikt “nē”?
Valdis Zatlers: Vajadzēja ātri izlemt un pateikt. Nu kā jūs domājat, kā mēs jūtamies kā Latvijas pilsoņi, ja mums saka – nu ziniet, es pa priekšu saskaņošu ar Krieviju un tad jums pateikšu, ko esmu nolēmis. Neko traģiskāku pateikt vairs nevar.

TOP komentāri

 • māris
 • anda
  0 0 0

  anda

  Labi,ka neuzaicinaaja,mees buutu piedziivojusi kaunu.Vai tad vins ko maaceetu pateikt?
 • diāna
  0 0 0

  diāna

  ierunājās skaļais Zatlers skaļš ar aplokšņu ņemšanu un pa 4 gadiem prezidenta amatā neko nepadarija knapi pār lupu varēja pārspļaut
  LAI DARĪTU DARBU NAV JĀKLAIGĀ :), BET JĀDARA:)

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl