Viņķele rosinās atzīt Lielbritānijā iegūto izglītību Latvijā arī pēc “Brexit”

2 komentāri
Viņķele rosinās atzīt Lielbritānijā iegūto izglītību Latvijā arī pēc “Brexit”
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) rosinās izveidot regulējumu, kas pēc “Brexit” garantētu Lielbritānijā iegūtas izglītības atzīšanu Latvijā, portālu Skaties.lv informēja veselības ministres padomniece Marta Krivade.

16. janvārī darba vizītē Londonā Viņķele tikusies ar Latvijas diasporas veselības nozares speciālistiem, un viena no pārrunātajām tēmām bija tur iegūtās izglītības atzīšanas jautājums pēc “Brexit”.

Eiropas Savienības (ES) iedzīvotāju kvalifikācijas, kas iegūtas Lielbritānijā pēc izstāšanās dienas, ES tiesību aktu izpratnē kļūs par trešās valsts kvalifikācijām. Tas nozīmē, ka turpmāk latviešiem, kas tur ieguvuši izglītību, var tikt ievērojami apgrūtināts izglītības atzīšanas process Latvijā.

“Latvijai nevajadzētu gaidīt, vai un kā šis jautājums tiks nokārtots ES līmenī. Vislabāk, ja to izdosies noregulēt visā ES, taču situācija pagaidām ir neskaidra, tāpēc mēs varam pie tā jau strādāt nacionālajā līmenī,” norāda ministre.

Vienlaikus Viņķele uzsver, ka Lielbritānijā dzīvo latvieši, kas ir gatavi atgriezties mājās, tādēļ jādara viss, lai viņu iegūtā izglītība tiktu atzīta Latvijā tikpat vienkārši kā līdz šim.

“Šeit dzīvo lielākā Latvijas diaspora, tie ir arī augstas profesionālās kvalifikācijas cilvēki, kuri Latvijā ir ļoti vajadzīgi. Ja viņi vēlas atgriezties, izglītības atzīšana ir ”iztikas minimums”, kas Latvijai bez kavēšanās jānodrošina. Mēs nevaram atļauties gaidīt uz starptautisku regulējumu,” uzsvēra Viņķele.

Tiekoties ar diasporu, veselības ministre arī atgādināja, ka Latvijas pilsoņiem, kuri Lielbritānijā plāno uzturēties pēc “Brexit”, jāreģistrējas pastāvīgajam statusam Apvienotajā Karalistē. Tas ļaus izvairīties no iespējamiem sarežģījumiem pakalpojumu saņemšanai Lielbritānijā.

Reģistrēšanās ir bezmaksas un vienkārši veicama elektroniski. Pagaidām gan Lielbritānijā dzīvojošie Latvijas pilsoņi pastāvīgajam statusam reģistrējas kūtri, piebilst veselības ministres padomniece.

2 komentāri