Āboltiņa: Ziņas par krīzi vai par mūsu nāvi ir pāragras

0 Komentāru
Āboltiņa: Ziņas par krīzi vai par mūsu nāvi ir pāragras
()

“Vienotībai”, kurai vēlēšanās izdevās noturēt varas grožus, šonedēļ vajadzēja baudīt tik rūgtiem malkiem pilnu biķeri, ka nākas domāt, vai tā nekļūs par kārtējo varas partiju, kura ārēji vēl ir spoža, bet tās iekšpusē plosās pretrunas un nogurums? Top 10 skaidroja, vai jaunpienācēji no citām partijām, kas pirms vēlēšanām rīkoja individuālas, ar partiju nesaskaņotas kampaņas, nekļūs par bumbu ar laika degli?

Cik spēcīgi ietekmi un autoritāti partijā var mainīt fakts, ka Saeimā nav ievēlēta partijas pirmā vijole, kura līdz šim bija arī parlamenta spīkere? Kāds sitiens zem jostasvietas politikas smagsvaram var būt aizdomas par brutālu balsu pirkšanu Latgalē?

Kad pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas televīzijas paziņoja vēlētāju aptauju jeb exit poll rezultātus, “Vienotības” štābs gavilēja. Šķita, ka viss ir labi – iegūts pienācīgs mandātu skaits un galvenās varas partijas statuss nostiprināts. Prieks gan bija pāragrs. ”Vienotībā” visu šo nedēļu tikai pieauga spriedze un apjukums, pienākot vienai nepatīkamai ziņai pēc otras. Līdz šim bezprecedenta ietekmi baudošajā partijā radušās plaisas – Saeimā nav ievēlēta “Vienotības” līdere un ietekmīgākā valsts politiķe Solvita Āboltiņa. Pēc skandāla par iespējamu balsu pirkšanu savu ietekmi partijā un politikā acīmredzot zaudējis arī ilggadējais Āboltiņas ieroču nesējs Dzintars Zaķis, tāpat nesaskaņas un neuzticību radījušas vairāku “Vienotības” biedru organizētās, ar partiju nesaskaņotās individuālās vēlēšanu kampaņas, kuru dēļ aiz svītras vēlēšanās palikuši vairāki partijas vecbiedri. ”Vienotības” biedru iekšējā sarakste apliecina – daudzi ir sašutuši par ”Vienotības” kandidātiem, kas veidoja savu vēlēšanu kampaņu.

Iepriekšējās vēlēšanās uz šāda paša grābekļa uzkāpa steigā dibinātās Zatlera Reformu partijas veidotāji.  Tā dēvētais “Olšteina sešinieks” – Klāvs Olšteins, Elīna Siliņa, Jānis Junkurs, Jānis Upenieks, Viktors Valainis, Gunārs Rusiņš – partijai aiz muguras īstenoja veiksmīgas individuālās kampaņas. Viņi iekļuva Saeimā un tūlīt atšķēlās no Valda Zatlera dibinātā politiskā spēka, un sāka īstenot savu, neatkarīgu politiku.

“Vienotība” vairākus bijušos “olšteiniešus” uzņēma savās rindās, un arī šoreiz viņi rīkojās pēc identiska scenārija.  Īstenojot nu jau ar “Vienotību” nesaskaņotu kampaņu, Saeimā izdevies iebraukt bijušajiem “olšteiniešiem” Jānim Junkuram un Jānim Upeniekam, viņiem pievienojies arī jaunievēlētais Vilnis Ķirsis, Valmieras mērs Inesis Boķis, kā arī Dzintars Zaķis, kuram ar ”Olšteina sešinieku” izveidojās labas attiecības, kopā pārraugot resursiem bagāto Satiksmes ministriju.

Foto: LETA“Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars:
Jāatzīst, ka viena daļa, nesaskaņojot ar partiju, pārkāpjot šos noteikumus, ir izpildījuši savas individuālās aktivitātes, kas mums nav bijušas zināmas, kas atsevišķās vietās pārkāpj likuma robežas, un kas mums nav bijis patīkami.

“Vienotības” valdes locekle Ilze Viņķele norāda: “Uzsēsties uz astes vilcējiem – to sauc par “frīraideriem”, uzsēsties uz astes vilcējiem – vai tas būtu bijis Zatlera kungs, dibinot Zatlera partiju – iekļūt Saeimā un tad ātri vien pārmest kažoku un viņiem vien zināmu apsvērumu dēļ pieslieties kādam citam spēkam. Tas ir lēti un arī samērā gļēvi.”

Kandidāti izdevuši savas aģitācijas avīzes, tāpat radio bija dzirdamas viņus slavinošas trešo personu reklāmas. Ir arī citas dīvainības – lai gan visu individuālo kampaņu veicēju izdotās avīzes ir ļoti līdzīgas, un tās veidojusi viena un tā pati SIA, viņi paši noliedz, ka savstarpēji sadarbojušies. Ķirsis izdevis avīzi kopā ar Boķi un Upenieku, par citiem kandidātiem neko nezinot. Arī Zaķis apgalvo, ka darbojies patstāvīgi. Individuālo kampaņu veicēji norāda, ka avīžu izdošana katram izmaksājusi no diviem līdz sešiem tūkstošiem eiro, ko apmaksājuši par savu naudu. Jaunievēlētais Saeimas deputāts Vilnis Ķirsis (Vienotība) norāda: “Protams, tas viss ir uz pašu pleciem, tai skaitā par aģitācijas materiālu sagatavošanu tika maksāts no saviem līdzekļiem.” Arī Saeimas deputāts Dzintars Zaķis (Vienotība) apliecina, ka visu maksājis pats. “Es maksāju ap 6000 eiro. Savu naudu, no sava konta, sūri grūti pelnīto šeit, Saeimā.”

Visi arī akcentē, ka kampaņas laikā daudz braukājuši pa novadiem, runājuši ar cilvēkiem, tāpēc panākumu atslēga neesot tikai nesaskaņotie aģitācijas materiāli.

Avīzēs gan var atrast daudz maldinošas informācijas. Uz visām redzami kandidāti, kuri nofotografējušies kopā ar Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu, radot priekšstatu, ka viņa atbalsta tieši šos deputātus. Premjere īstenībā nav zinājusi, ka attēlus plānots izmantot šādos nolūkos. Tajās ir kandidātus slavinoši it kā Straujumas citāti, bet premjere no tiem norobežojas.

Foto: LETAPremjerministre Laimdota Straujuma:
Es norobežojos, jo neesmu devusi šos atzinumus par viņu darbu, un es to uzzināju tad, kad šīs avīzes parādījās “Vienotības” valdē.

Dzintars Zaķis gan skaidro: “Es informēju, ka man šāda veida materiāli būs, un, nu, es atvainojos – ja es ar Laimdotu Straujumu kopā fotografējos, tad droši vien ne jau tāpēc, ka es viņu gribu savā ģimenes albumā ielikt priekšvēlēšanu laikā.”

Par tiem Straujumas citātiem?
Juris Upenieks.: Top 10: Viņa arī ir saka, ka nav to teikusi par jums. Es, es to nevaru komentēt, jo šo uzņēmās Inesis…
Top 10: Droši vien esat pārrunājis līdz šim laikam šo situāciju ar Boķa kungu?
J.U.: Nu, pēc manā rīcībā esošās informācijas šie arī tika saskaņoti.
Top 10:  Ar Straujumu?
J.U.: Cik saprotu jā.
Top 10: Tad viņa melo?
J.U.: Nu, es to nevaru apgalvot.
Top 10:  Jūs to tikko apgalvojāt.
J.U.: Nē, es to nevaru apgalvot, jo es neesmu skaņojis. Pēc manā rīcībā esošās informācijas it kā ir bijis sarunāts.

Pēc skandāla nonākšanas publiskajā telpā jaunievēlētais Inesis Boķis – kuram piedēvē nesaskaņoto Straujumas citādu ielikšanu avīzē – no jebkādiem komentāriem par šo tēmu atteicās. Sekas izrādījušās ļoti tālejošas. Vēlēšanās bijušie “olšteinieši” izkonkurējuši ne vienu vien ”Vienotības” vecbiedru un pat Solvitu Āboltiņu. Lai gan ”Vienotība” sola šo situāciju vērtēt, var sagaidīt, ka vismaz līdz jaunās valdības apstiprināšanai, individuālo kampaņu rīkotājus neviens no partijas ārā mest negrasās.

Foto: LETASolvita Āboltiņa:
Vēlētājs izdara savu izvēli, un, ja viņš ir šo izvēli izdarījis, tad nav tiesības politiķiem analizēt, vai bija laba, vai bija slikta šī kampaņa. Tā ir vēlētāju izvēle, mums nav tiesību viņus apšaubīt.

Politologa Ivara Ījaba ieskatā, liela daļa atbildības jāuzņemas pašai ”Vienotības” vadībai, kas savos sarakstos iekļāvusi cilvēkus, kuri jau Zatlera Reformu partijas veidošanas laikā pierādījuši sevi kā ne pārāk uzticamus.

Foto: LETAIvars Ījabs:
Viņiem vajadzētu maķenīt uzmanīgāk filtrēt tos cilvēkus, kurus iekļauj savos sarakstos. “Vienotība” savā ziņā ir kļuvusi par upuri tam principam, kuru viņa visu laiku ir tik ļoti aizstāvējusi, proti, iekļaušana – mēs iekļaujam ne tikai “zatlerītus”, mēs iekļaujam arī visādus “Olšteina sešiniekus” un tā tālāk, un tad brīnāmies, ka visādi Junkura tipa oportūnisti taisa individuālās kampaņas un uzbrauc virs partijas priekšsēdētājas Kurzemē.

“Nu nokļūdījāmies! Ko varu teikt… nu, kaut kādā veidā bija, es nezinu, cerība, ka tomēr tā komandas spēle ir iespējama,” tā radušos situāciju skaidro I. Viņķele.

Līdz ar to ”Vienotības” situācija ir neapskaužama – tās frakcija vēl krietni raibāka un trauslāka nekā līdz šim, pēc balsu pirkšanas skandāla un darbībām partijai aiz muguras ietekmi zaudējis Zaķis, bet pēc neievēlēšanas krietni iedragāta ir Solvitas Āboltiņas autoritāte. Viņai uzreiz pēc vēlēšanām partijas valde gan izteica atbalstu un Āboltiņa pagaidām partiju turpinās vadīt. Jautājums gan ir, kādu amatu turpmāk Āboltiņa ieņems. Viņa vēl esot pārdomu procesā, bet pēc ilgas tincināšanas pašreizējā Saeimas priekšsēdētāja atklāja, ka nepretendē uz ministru amatiem.

Solvita Āboltiņa: Ja organizācija uzskatītu, ka man nav organizācijas uzticības, tad es biju gatavu atbildīgu politisku lēmumu pieņemt. Varu atkārtot vēlreiz – valde to noraidīja.

Līdz ar to, iespējams, plānots kādu amatu ārpus Saeimas uzticēt kādam no trim jaunievēlētajiem deputātiem, kuri atstāja Āboltiņu aiz svītras. Tie ir Inese Lībiņa-Egnere, Jānis Junkurs un Ints Dālderis.  Lībiņa-Egnere un Dālderis par saviem plāniem ir izvairīgi, tikmēr Junkurs – kura ievēlēšana ir visnegaidītākā – visu nedēļu neatbildēja uz telefona zvaniem un īsziņām, kā arī nebija ieradies un Saeimas plenārsēdi. Jūtams, ka Āboltiņai ”Vienotības” biedru vidū joprojām ir liels atbalsts. Tomēr spēku samēri sāk mainīties. ”Vienotības” ārkārtas sēdes sasaukšanu, kurā no amata atkāpās ilggadējais partijas frakcijas vadītājs Zaķis, iniciēja Āboltiņas spārnam zināmā opozīcijā esošās Lolita Čigāne un Ilze Viņķele.

Savukārt vēlēšanās milzīgu atbalstu ieguvis ienācējs no Zatlera partijas, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Nav izslēgts, ka decembrī plānotajā ”Vienotības” kongresā varētu sašķobīties Āboltiņas kā partijas vadītājas pozīcijas. Politologs Ījabs norāda, ka ”Vienotības” atpazīstamākie līderi izvēlējušies ērtāku darbu Briselē, uz vietas Āboltiņai īstu konkurentu ir maz.

Ivars Ījabs:
Edgars Rinkēvičs, kuram šīs bija pirmās vēlēšanas, lielā mērā ir ierēdnis. Un es domāju, ka tajā mirklī, kad viņam vajadzēs savākt kopā visu to Vienotības ārkārtīgi raibo kompāniju ar visām tām lietussargu, ne lietussargu, profesoru grupām, ne profesoru grupām, sabiedrības citai politikai, kas tik tur viss nav iekšā. Es nedomāju, ka viņš ar to būtu spējīgs tikt galā. Ilze Viņķele, iespējams, ka jā, jo viņai ir diezgan izteikts šis politiskais instinkts, kur viņa orientējas politikā kā procesā.

Viņķele vēl neapstiprina ambīcijas pārņemt partijas vadību. Tomēr arī nepauž viennozīmīgu atbalstu Āboltiņas palikšanai amatā.

Foto: LETAIlze Viņķele:
Vienotības kongress pilnīgi noteikti neiepriecinās tos cilvēkus, kas cer vai domā, ka Vienotība sašķelies un pazudīs no Latvijas politiskās kartes.
Top10: Nu ne jau, ka sašķelsies, vienkārši, ka varētu nomainīties līderis.
I.V.: Bet nu mēs noteikti mainīsies valde kaut kādā apmērā, atļausim Āboltiņas kundzei arī zināmu laiku atvilkt elpu pēc vēlēšanām, un cilvēkam pašam arī ir jāsaprot, kādas ir, ko viņa domā par to situāciju, tā kā nesteigsimies notikumiem pa priekšu.

”Vienotības” konkurenti partijas nedienas izbauda. Tas jaunās valdības veidošanā krietni stiprina Nacionālās apvienības un Zaļo un zemnieku savienības pozīcijas. Opozīcijā savukārt norāda – ”Vienotības” visvarenība ir zudusi, un tai būs krietni jāmaina sava attieksme.

Foto: LETAAndrejs Klementjevs:
Viņi zaudē autoritāti. Ja iepriekšējā parlamentā bija absolūtais līderis, absolūtais līderis ministrijās un absolūtais līderis parlamentā – tas sašūpojas. Skaidrs, ka koalīcijā viņiem draugu nav, ir ļoti nopietni konkurenti – ZZS un Nacionālā apvienība – izmantos vājību, lai ierobežotu ietekmi Vienotībā. Es redzēju tādu kritumu Kalvīša valdībā. Viņš tāpat uzvedās publiski, mēģināja uzspiest tikai savu viedokli, ka viņš uzvarēja, ka viņam iedots 2. mandāts un pēc 4 gadiem viņš pilnībā nozuda no politiskās skatuves.”

Uz to “Vienotības” līderi atbild gandrīz identiski – grūtības ir pārvaramas. Kā tieši – pagaidām gan skaidras atbildes nav.

Solvita Āboltiņa:
Ziņas par krīzi vai par mūsu nāvi ir stipri pāragras.

Ilze Viņķele arī norāda: “Tas, ko es gribētu teikt, kā Marks Tvens bija teicis, ka ziņas par manu nāvi ir krietni pārspīlētas, tāpat ir šobrīd ar “Vienotību”. Tās ziņas par krīzi, kas draud organizāciju sašķelt, ir stipri pārspīlētas.”

0 Komentāru