VIDEO: intervija ar “KPV LV” deputāti Petraviču, kura pošas kļūt par labklājības ministri

3 komentāri

Vismaz pagaidām no Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”) valdības novērsties negrasās “KPV LV” deputāte Ramona Petraviča, kura pošas kļūt par labklājības ministri.

Politikā viņa ir jaunpienācēja ar nelielu pieredzi Saldus pašvaldībā, bet līdz tam strādājusi par finansisti sava vīra veikalu uzņēmumā. Kaut privātajā biznesā darbiniekiem maksājusi minimālās algas, politikā par prioritāti Petraviča sauc tieši nevienlīdzības mazināšanu.

Petraviča ir dzimusi Aucē, bet pēdējos 27 gadus, kopš pabeidza Rīgas Tehnisko universitāti (RTU), dzīvojusi un strādājusi Saldus novadā. Pati sevi viņa raksturo kā mērķtiecīgu cilvēku un politikas jaunpienācēju. Nevienā partijā līdz šim nav bijusi, bet par Artusu Kaimiņu balsojusi jau 12. Saeimas vēlēšanās. Tādēļ, kad uzzinājusi, ka viņš dibina partiju, ieradusies jau uz “KPV LV” pirmo kongresu.

“Mani uzrunāja tieši tā viņa atklātība, tas ko viņš darīja Saeimā, parādīja, kā tiek pieņemti šie lēmumi,” saka Petraviča.

No Kaimiņa partijas viņa pirms aptuveni pusotra gada ievēlēta arī Saldus novada pašvaldībā, kur strādāja valdošajā koalīcijā.

Sarunas laikā ar TV3 Ziņām Petraviča vairākkārt atsaucas uz savu līdzšinējo pieredzi uzņēmējdarbībā. Saskaņā ar amatpersonas deklarāciju viņai nepieder kapitāldaļas nevienā firmā, taču Petraviča strādājusi par finanšu vadītāju sava vīra uzņēmumā SIA “Monēta”, kam pieder vairāki veikali Saldus novadā. No gada pārskatiem izriet, ka veikalu darbiniekiem bieži vien maksāta minimālā alga vai pat mazāk. Petraviča gan tajā neko kritizējamu nesaskata.

“Uzņēmējs pie labākās gribas nevar samaksāt vairāk, kā var. Ir jau otra iespēja. Šajos lauku veikalos, ja ir divi darbinieki, es vienu atlaižu, otrs saņems lielāku algu – tas izskatīsies labāk uz papīra, otrs aizies bezdarbniekos. Vai tas būs labākais risinājums? Es domāju, ka ne,” uzskata Petraviča.

SIA “Monēta” nodarbojas arī ar starptautiskiem kravu pārvadājumiem. Tieši attiecībā uz šo biznesa daļu anonīmi nelabvēļi internetā rakstījuši, ka šoferiem tiekot maksātas aplokšņu algas. Petraviča gan to kategoriski noliedz: “Es domāju, – vajadzētu tiešām izbeigt šīs te provokācijas un apmelojumus. No kā lai vēl samaksātu aplokšņu algas, ja uzņēmums tik tiešām spēj knapi samaksāt tās algas un nodokļus, kas ir noteikti. Par kādām vispār vēl aplokšņu algām var iet runa?”

Petraviča skaidro, ka šoferiem atalgojums esot pie 2000 eiro mēnesī. Tiesa, lielāko daļu no šīs summas veido nevis ar nodokļiem apliekama alga, bet komandējumu dienas naudas. Tās apjomi katrai valstij ir noteikti neatkarīgi. Jebkurā gadījumā, uzņēmuma 2017.gada pārskats neliecina par finanšu grūtībām. Tieši otrādāk, norādīts, ka tas darbojies ar 60 000 eiro peļņu.

Petraviča gan uzstāj, ka pie veikalnieku mazajām algām vainīgi esot nevis uzņēmēji, bet valsts. Topošajai valdībai esot jāievieš lielāka nodokļu progresivitāte: “Mazās algas nevajadzētu aplikt ar tādu nodokļu slogu kā pašreiz. Jo apgrozījums veikalos neaug. Iedzīvotāju skaits laukos sarūk. No kā tad, lai palielina tās algas?”

Runājot par savām prioritātēm Labklājības ministrijā, Petraviča sola, ka pirmais darbs būšot par aptuveni trešdaļu pacelt algas sociālās aprūpes centru darbiniekiem. Tas gan izmaksātu 6,4 miljonus eiro, un, vai notiks, atkarīgs no valdības veidošanas sarunu rezultāta. Ilgākā termiņā esot jāstrādā pie nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanas vienīgajam īpašumam trūcīgajiem pensionāriem.

“Esam skatījušies uz pieredzi Lietuvā un Igaunijā. Vienā valstī tas ir noteikts platības ierobežojums, otrā vērtības ierobežojums. Bet tas arī tiks skatīts kopā ar Finanšu ministriju, jo pašreiz nav tāda kataloga, pēc kā mēs varētu salīdzināt pēc vecuma kategorijas šos nekustamā īpašuma īpašniekus,” saka Petraviča.

Petraviča pašlaik pauž vēlmi strādāt Kariņa valdībā, ja sarunas par valdības deklarāciju būs veiksmīgas. Svarīgāk nekā cēli sēdēt opozīcijā, esot pildīt vēlētājiem solīto.

“Šie ir jautājumi, kas ir iekļauti deklarācijā, un mums kā partijai tomēr šie solījumi ir jāīsteno, nevis jāpaliek opozīcijā. Es domāju, – tajā brīdī mēs varēsim skaļi kliegt, bet izdarīt neko nevarēsim,” uzskata Petraviča.

3 komentāri