VIDEO: Belēvičs atzīstas melos un atkāpjas no amata

0 Komentāru
VIDEO: Belēvičs atzīstas melos un atkāpjas no amata
Gatis Suhoveckis, LNT Ziņas

Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) ceturtdien atkāpies no amata, un premjers Māris Kučinskis (ZZS) atkāpšanos ir pieņēmis.

Belēvičs situāciju piektdien skaidroja preses konferencē, kuru viņš sāka ar padarīto darbu uzskaitījumu, piemēram, norādīja, ka norisinās darbs pie jauna mediķu atlīdzības modeļa izstrādes.

Pēc uzskaitījuma vairāku minūšu garumā viņš, pretēji iepriekš teiktajam, atzina, ka saņēmis manipulācijas Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC), par ko viņam nav prasīta maksa.

Pirms trīs nedēļām, kad bija izsludinātas Melanomas modrības dienas, Belēvičs, braucot automašīnā radio dzirdējis aicinājumu cilvēkiem nākt un pārbaudīt savas pēkšņi parādījušās dzimumzīmes. Viņš palūdzis Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas vadītājai Anitai Slokenbergai, vai arī viņu varētu apskatīt slimnīcas ārsts Viesturs Krūmiņš. Ārsts savā kabinetā to esot izdarījis un ieteicis tās noņemt.

25.maijā Belēvičs ieradies pie ārsta, lai veiktu sīkas ambulatoras manipulācijas. Belēvičam šķitis, ka var tā rīkoties, lai gan tagad viņam vairs tā nešķietot. Sīkās manipulācijas tika veiktas operāciju zālē 25.maija pēcpusdienā ar divu operācijas māsu iesaisti. Uz lūgumu, kā var samaksāt par saņemto pakalpojumu, atbilde bijusi – “nekā, jūs te nemaz neesat bijis”.

“Tā es no ministra, kurš ir licis apkarot kreiso pakalpojumu sniegšanu, pats kļuvu par kreisā pakalpojuma saņēmēju,” atzina Belēvičs. Teikdams masu medijiem, ka nav ticis operēts, viņš esot centies pasargāt ārstu, ko uzskata par lielisku ķirurgu.

“Mazi meli velk līdzi vēl lielākus melus, tāpēc es demisionēju,” teica Belēvičs.

Viņš atvainojās visiem Latvijas pacientiem un visiem mediķiem, kuriem neapdomīgā rīcība raisījusi neuzticību valsts varai. Viņš gan norādīja, ka teica taisnību, sakot, ka nav apgājis rindu.

“Reizēm esmu naivs un lētticīgs, kas man neļauj izvairīties no uzkāpšanas uz grābekļiem. Šī apkaunojošā situācija, kurā es šobrīd atrodos, ir izveidojusies tieši šo manu īpašību dēļ. Tā man ir skaudra mācība, kas atstās sekas uz visu turpmāko dzīvi. Ceru, ka arī citi varēs mācīties no manām kļūdām,” pauda Belēvičs.

Belēvičs, kurš ir 12.Saeimas deputāts, arī lūdzis izvērtēt šo gadījumu Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju. Pārbaudi arī turpina Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes loceklis Edgars Tavars norādīja, ka saņemtie fakti neliecina par ētisku un godīgu rīcību, un par tālāko lems gan Latvijas Zaļā partija, gan ZZS.

Veselības ministrijas valsts sekretāre Solvita Zvidriņa paziņoja, ka Austrumu slimnīcas vadība ir zaudējusi uzticību.

Belēvičs demisijas rakstu iesniedzis ceturtdien vakarā, un patlaban veselības ministra pienākumus pilda satiksmes ministrs Uldis Augulis (ZZS).

Demisija sekoja dažas dienas pēc tam, kad Latvijas Avīze vēstīja par to, ka ministrs šā gada maijā Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC), iespējams, izmantojis amata priekšrocības un apgājis rindu, lai viņam izgrieztu dažus ādas jaunveidojumus, kas nebija ļaundabīgi.

Belēvičs publikāciju sauca par ķengām un apgalvoja, ka LOC nav ārstējies, bet pēdējo reizi valsts apmaksātus pakalpojumus saņēma pirms daudziem gadiem. Viņš arī norādīja, ka pēdējo divu nedēļu laikā ticis operēts Ādažu privātklīnikā, uzrādot arī čekus. Taču Latvijas Avīze piektdien vēsta, ka šie čeki pierāda: ministram operācija veikta par valsts līdzekļiem.

“Nevaru iedomāties, ka kāds no valdības ministriem melotu. Tā ir mana pirmā reakcija,” tā iepriekš situāciju komentēja premjers.

Belēviča vārds jau iepriekš vairākkārt bijis izskanējis saistībā ar dažādiem skandāliem. Viņš vairākkārt nonācis KNAB redzeslokā, turklāt ticis arī sodīts, piemēram, saistībā ar vēršanos pret Zāļu valsts aģentūras vadītāju un arī dēla iecelšanu farmācijas jomas padomē. Savukārt Valsts ieņēmumu dienests vēlējās viņu sodīt par miljona eiro aizdevuma nenorādīšanu deklarācijā.

Ministra darbību un ierosinājumus izmaiņām veselības nozarē pēdējā laikā pavada arī nozares pārstāvju neapmierinātība.

Belēvičs par veselības ministru kļuva otrajā Laimdotas Straujumas (V) valdībā 2014. gada novembrī, bet amatu saglabāja arī  Kučinska valdībā, kas tika izveidota šā gada sākumā. Viņš ir ir arī Saeimas deputāts, bet iepriekš bija uzņēmējs.

Video: Belēvičs skaidro, kā kļuva par “kreiso” pacientu

0 Komentāru