1 komentārs
Vēsturnieks Feldmanis: Atgūstot neatkarību, laikam cerējām uz ko vairāk
LETA

Atgūstot valsts neatkarību, laikam cerējām uz ko vairāk – daudzi bija iedomājušies, ka Latvija būs līdzīgāka Ulmaņlaika Latvijai. Tā valsts svētku priekšvakarā, vērtējot aizvadītos neatkarības gadus, intervijā LNT raidījumam 900 Sekundes atzina vēsturnieks, Latvijas Universitātes profesors Inesis Feldmanis.

”Izrādījās, ka Latvija ir ļoti izmainījusies 50 okupācijas gadu laikā, un ne tuvu nav tāda, kāda bija starpkaru periodā. Vecā labā Latvija bija aizgājusi uz neatgriešanos. Tā, protams, bija zināma vilšanās, bet vilšanās ir arī, ka neņemam vērā realitāti. Jo realitāte bija skaidra arī astoņdesmito gadu beigās, bet varbūt ne tik pilnīgi. Tas tomēr bija īpašas atmosfēras laiks. Vēlāk tomēr laiks rādīja, ka laiks to Latviju nevar atgriezt. Vēstures ratu šajā ziņā nevar atgriezt atpakaļ. Bija izmanījies iedzīvotāju nacionālais sastāvs, dažas minoritātes pazudušas – kā vācieši, kā ebreji -, citas minoritātes kļuva gandrīz vai par majoritāti,” situāciju vērtēja vēsturnieks.

Vienlaikus viņš norādīja, ka neatkarības gados esam sasnieguši diezgan daudz – atsevišķās jomās sasniegumu ir vairāk, atsevišķās mazāk. Galvenā sasniegumu joma, viņaprāt, ir ārpolitikā, kur ir panākts tas, ko gribējām, piemēram, drošība, iekļaušanās Eiropas un transatlantiskajās drošības struktūrās.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Feldmanis arī norādīja, ka pēc neatkarības atgūšanas nebija tādas īstas ekonomiskās un sociālās stratēģijas, neviens, kas dzīvoja padomju laikā, nebija sagatavots tādai tirgus ekonomikai, ka viņu iemet mežonīgajā kapitālismā bez jebkādām sociālām garantijām. Un pašreizējā sociālās aizsardzības sistēma ir to laiku sekas.

Runājot par tuvojošos simtgadi, Feldmanis pauda viedokli, ka būtu vairāk jāakcentē Latvijas valsts tapšanas process.

”Ko es šeit domāju? To, ka Latvija kā valsts ir proklamēta jau veselas trīs reizes. Pirmo reizi 1917. gada 2. decembrī pēc jaunā stila jeb 19. novembrī pēc vecā stila. Tā bija Pagaidu nacionālā padome, pirmā sesija, kas pieņēma attiecīgos dokumentus. Vēl Kārlis Skalbe sarakstīja neatkarības deklarācijas un tā tālāk. To kā vēsturnieks es atzīstu, bet es atzīstu arī to, ka Latvijas sabiedrība tomēr 1918. gada 18. novembri uzskata par Latvijas valsts dzimšanas dienu. Un vienmēr latvieši ir svinējuši tikai šo datumu, tas arī jāņem vērā. Ir saglabājies ļoti daudz dokumentu, kas apliecina, ka Latvija kā valsts ir dibināta 1917. gadā, arī pirmā ārlietu ministra Zigfrīda Annas Meierovica. Saprotiet, pats Meierovics to atzina,” stāstīja vēsturnieks.

Viņaprāt, šim vēstures faktam ir jāatvēl vieta. ”Toreiz arī noteiktas valstis atzina, ka Latvija ir dibināta 1917. gada 2. decembrī, un viena no valstīm, kas to izdarīja, ir Lielbritānija. Lielbritānija taču atzina Latviju 1918. gada 11. novembrī ”de facto”, un viņiem nevar pārmest diplomātisko tradīciju nezināšanu. Viņi šo 2. decembra aktu uztvēra kā valsts dibināšanu,” skaidroja Feldmanis.

TOP komentāri

 • Hūgo Vācietis
  +1 +1 0

  Hūgo Vācietis

  Hūgo Vācietis

  Lāčplēša dienai !

  Paņem ziedus un nāc !
  Nāc Brāļu kapos,
  kur akmens katrs
  asins asarām klāts!
  Karstos ziedus uz saltajiem akmeņiem liec !
  Liegos ziedus Nāvei un Brīvībai liec !
  Saņem sirdi dūrē un liec !
  Karstos pelnus - dūrē un liec !
  Degot ziediem zeltsaules staros,
  taurēm neskanot,lēni bez takts,
  tavai dvēselei klusi pienāks
  latvju kritušo strēlnieku pulks...
  Savās krūtīs sasildi mīļos,
  saltos akmeņus noglāsti draugs...
  Maz siltuma mīļiem ir bijis,
  salto akmeņu atkal par daudz !
  Jau Latvijas pakalnos visos mūsu kritušiem akmeņi duss ...
  Bet krūtīs,bet krūtīs kā senāk tauru skaņās vēl viļņojas gaiss !

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl