Ventspils ostas pārvaldes izkļūšana no sankciju saraksta nemaina koalīcijas plānu tās funkcijas nodot jaunam uzņēmumam

0 Komentāru

ASV izņēmušas Ventspils brīvostas pārvaldi no sankciju saraksta, kur tā nokļuva līdz ar politiķi Aivaru Lembergu. Šķietami, krīze tranzīta sektorā novērsta, taču tas nav mainījis koalīcijas plānu ostas funkcijas nodot uzņēmumam “Ventas osta”.

Ventspils ostas pārvaldes izkļūšana no sankciju saraksta nemaina koalīcijas plānu tās funkcijas nodot jaunam uzņēmumam.

Trešdienas vakarā Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, kas paredz tolaik sankcijām pakļautās Ventspils brīvostas pārvaldes funkcijas nodot jaundibinātām valsts uzņēmumam “Ventas osta”. Vien dažas stundas pēc parlamenta lēmuma Ārlietu ministrija paziņoja, ka Ventspils brīvostas pārvalde no sankciju saraksta ir izņemta.

Lasi vēl Ventspils osta izvairās no kraha: ASV brīvostas pārvaldi dzēš no sankciju saraksta

Sankcijas pret Ventspils brīvostas pārvaldi tika noteiktas, ASV uzskatot, ka institūcijā ir būtiska ietekme politiķim Aivaram Lembergam, kuru ASV pagājušajā nedēļā iekļāva tā sauktajā Magņitska sarakstā.

Komentējot izmaiņas sankcijās, ASV vēstniecībā Latvijā TV3 Ziņām norādīja, ka ASV vēlas panākt būtisku ietekmi uz tiem, kuri grauj tiesiskumu un apdraud starptautisko politisko un ekonomisko sistēmu stabilitāti.

“Mēs atzinīgi vērtējam Latvijas valdības ātro reakciju attiecībā uz Lembergu un paliekam apņēmības pilni cieši sadarboties ar mūsu partneriem, lai apkarotu korupciju,” norāda ASV vēstniecība Latvijā.

Vēl ceturtdienas rītā satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) atzina, ka ASV rīcība varētu pārvilkt svītru plānam Ventspils brīvostas pārvaldes funkcijas nodot jaundibināmam uzņēmumam, taču pēcpusdienā – pēc apriešanās ar Ārlietu ministrijas kolēģiem – ministrs jau norādīja, ka turēsies pie sākotnējās ieceres.

“Mēs esam iepazinušies ar ASV pieņemtā lēmuma kontekstu un novērtējām, ka ir atbalstīts Latvijas valdības redzējums uz korupcijas ierobežošanu Latvijas ostās un pārvaldības maiņu,” norādīja Linkaits.

Savukārt ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”) pauda: “Parasti tā tas diemžēl Latvijā ir. Notiek kāda nopietna klizma, sankciju saraksts vai draudi mūs kaut kādā organizācijā neuzņemt, un tad mēs sasparojamies.”

Saeima ceturtdien arī nolēma nodod izskatīšanai komisijā jaunu likumprojektu, kas paredz likumā nostiprināt to, ka jaundibināmā kapitālsabiedrība “Ventas osta” nav privatizējama. Tieši slēptu mēģinājumu ostu privatizēt koalīcijai pārmeta politiskie pretinieki.

“Mēs arī vakar to skatījāmies. Gan juridiskais birojs, gan Satiksmes ministrija noraidīja šādas bažas. Ostas neviens netaisās privatizēt,” saka Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs Jānis Vitenbergs (“KPV LV”).

Pēc sankciju atcelšanas Ventspils osta atsākusi darbu ikdienas režīmā. Nav gan izslēgtas arī izmaiņas nākotnē. Satiksmes ministrija nākamā gada pirmajā pusē grasās piedāvāt jaunu pārvaldības modeli Latvijas lielajām ostām.

0 Komentāru