Vēlēšanu apmeklētību var ietekmēt apstāklis, ka ne visi identifikācijas karšu īpašnieki būs izņēmuši īpašās vēlētāju apliecības

Pievienot komentāru

Šīs vēlēšanas zīmīgas ar to, ka ārzemēs būs rekordliels iecirkņu skaits, jo prognozētais vēlētāju skaits ārvalstīs ir liels. Tiesa, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) bažīga par balsotāju aktivitāti šeit pat uz vietas Latvijā un aicina vēlreiz pārliecināties, ka visiem pases ir darba kārtībā.

13. Saeimas vēlēšanu kārtība diezko neatšķirsies no iepriekšējām. Sestdien, 6.oktobrī, balsstiesīgie, proti, vismaz 18 gadus veci Latvijas pilsoņi, drīkst doties balsot jebkurā sev ērtā iecirknī sev ērtā laikā no plkst. 7.00 līdz plkst. 20.00. Līdzi jāņem pase vai arī personas apliecība kopā ar vēlētāja apliecību. To var saņemt tikai tajā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļā, kurā ID karte izņemta. Lēsts, ka apliecība būs vajadzīga vairāk nekā 60 000 vēlētāju, taču pašlaik tā izņēmuši tikai 4000 kas liek bažīties par potenciāli zemāku nobalsojušo skaitu.

Arnis Cimdars
CVK vadītājs

Šis risinājums nav labākais no risinājumiem, šis bija vienreizējs risinājums pirms četriem gadiem. Bija plānots meklēt sistēmisku risinājumu, diemžēl tas nenonāca parlamenta darba kārtībā. Bažas ir lielākas, jo cilvēku skaits, uz ko tas attiecas, ir lielāks. Informācija iedzīvotājiem, uz kuriem tas attiecas, izsūtīta personalizēti.

Vēlētāju apliecības varēs saņemt arī 6.oktobrī.

Šajā vēlēšanās rekordliels skaits latviešu balsos ārzemēs – darbosies 121 ārvalstu vēlēšanu iecirknis, kā arī divi iecirkņi dienējošajiem karavīriem – Afganistānā un Mali. Ārzemēs nobalsot var kā tur dzīvojošie pilsoņi, tā tie, kuri devušies tūrismā.

Guna Japiņa
Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta direktore

Prognozēts, ka būs 36 000 vēlētāju. Tas ir liels skaits. Ja atsaucam atmiņā iepriekšējās vēlēšanas, 2014. gadā ārvalstīs bija 98 iecirkņi, 2011.gadā – 77 iecirkņi, 2010.gadā 64 iecirkņi. Tas nozīmē, ka vēlētāju interese par politiskiem procesiem Latvijā ir augusi.

Centrālā vēlēšanu komisija noraida spekulācijas par nepietiekamu vēlēšanu biļetenu skaitu ārvalstīs. Tos aprēķinot, ņemtas vērā vietējās latviešu diasporas pārstāvju prognozes par iespējamo aktivitāti vēlēšanās. Turklāt šogad iecirkņi, kuros pietrūks biļetenu, tās varēs drukāt 6.oktobrī uz vietas.

Kopš šodienas dežūrrežīmā darbu sākuši vēlēšanu iecirkņi, kur trīs dienas pirms vēlēšanām varēs nodot balsi glabāšanā, ja 6.oktobrī nebūs iespēju doties uz iecirkni. Savukārt partijām klusuma laiks iestāsies jeb aģitācija jāpārtrauc dienu pirms vēlēšanām.