Vējonim nāksies pierādīt, ka viņš spēj spēlēt nozīmīgu lomu Latvijas politikā

3 komentāri
Vējonim nāksies pierādīt, ka viņš spēj spēlēt nozīmīgu lomu Latvijas politikā
FOTO: LETA

Kurš būs premjers, rādīs laiks, un izšķiroša loma jaunā Ministru prezidenta izvēlē var būt Valsts prezidentam. Tā norāda eksperti. Tādējādi nesen prezidenta amatā ievēlētajam Raimondam Vējonim var nākties pierādīt, ka viņš spēj spēlēt nozīmīgu lomu Latvijas politikā.

Satversmē noteikts, ka Ministru kabinetu veido persona, kurai to uztic Valsts prezidents. Pēc tam prezidenta nosauktajam kandidātam jāiegūst Saeimas vairākuma atbalsts.

Ja kādam kandidātam ir viennozīmīgs atbalsts parlamentā, tad parasti prezidentam tas ir jārespektē un jāizvirza šis cilvēks, norāda konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars.

Tomēr, pareizi sakrītot politiskās spēles kārtīm, prezidentam ir iespējas valdības vadītāja izvēli būtiski ietekmēt. Par to liecina vēsture.

1995. gadā daļēji prezidenta Gunta Ulmaņa politisko manevru rezultātā premjera amatu neieguva Ziedonis Čevers.

Savukārt Valdis Zatlers savos memuāros raksta, ka 2007. gadā pēc Aigara Kalvīša valdības krišanas, izmantojot politisko blefu, panācis atbalstu sava favorīta Ivara Godmaņa, nevis toreiz ietekmīgās Tautas partijas kandidāta Edgara Zalāna nominēšanai.

Lai nobiedētu Tautas partiju, Zatlers uz sarunām uzaicināja trīs bezpartejiskus kandidātus, lai gan patiesībā nav apsvēris iespēju kādu no viņiem tiešām virzīt premjera amatam.

Tikmēr prezidents Andris Bērziņš pēc Valda Dombrovska atkāpšanās izbrāķēja sākotnējo Vienotības kandidātu Arti Pabriku, plašākos skaidrojumos par to neielaižoties.

Vēsture liecina, ka Valsts prezidenta loma valdības vadītāja izvēles procesā būtiski pieaug, ja Saeimā pārstāvētās partijas ir savstarpēji un iekšēji sašķeltas. Eksperti uzskata, ka tieši tāda situācija valstī ir pašlaik, tāpēc premjera izvēlē prezidenta viedoklis varētu būt noteicošais, bet tikai tad, ja pats Raimonds Vējonis to vēlēsies.

Pašlaik neoficiāli izskan, ka no Vienotības uz premjera amatu varētu pretendēt Solvita Āboltiņa vai Rihards Kozlovskis. Sava kandidāta virzīšanu apsver arī Zaļo un zemnieku savienība.

Iespējami arī dažādi nākamās valdošās koalīcijas modeļi. Politoloģe Iveta Kažoka norāda, ka tieši šādā, ļoti neskaidrā politiskajā situācijā Valsts prezidents Vējonis var noteikt savu dienaskārtību, lai nākamā valdība būtu jaudīgāka un dzīvotspējīgāka nekā iepriekšējā.

Konsultācijas ar Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem prezidents sāks ceturtdien.