Varētu apturēt likumu par darba devēju tiesībām atlaist nevakcinētos

3 komentāri
Varētu apturēt likumu par darba devēju tiesībām atlaist nevakcinētos
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Politiski pavērsieni saistībā ar likumprojektu, kas dod tiesības darba devējiem atlaist nevakcinētos – augusta pēdējā dienā Saeimas politiķi apspriedās ar Valsts prezidentu, un sagaidāms, ka parlamentā šīs iniciatīvas izskatīšanu varētu apturēt, vēsta TV3 Ziņas.

Valsts prezidents Egils Levits 31. augustā bija paaicinājis pie sevis uz Rīgas pili parlamenta priekšsēdētāju un visu Saeimas frakciju vadītājus, lai apspriestos par Covid-19 pandēmijas ierobežošanu un vakcinācijas politiku. Kas interesanti, tas notika divas dienas pirms Levitam Saeimā paredzēts teikt uzrunu rudens sesijas atklāšanā. Acīmredzot prezidentam bija vēstījums, ko paust politiķiem šaurākā lokā, ne tik publiski.

Pēc tikšanās Levits izplatīja plašu paziņojumu, ieskicējot savu pozīciju. Tai skaitā uzsvērts, ka vakcinācijai aizvien jābūt brīvprātīgai, bet atsevišķos gadījumos tieši Ministru kabinetam vajadzētu būt tiesībām noteikt atšķirīgu kārtību atsevišķām profesijām, savukārt par darba devēju tiesībām atlaist nevakcinētos strādājošos vēl nopietni jādiskutē.

Tieši šādas pilnvaras paredzēts dot patlaban Saeimā izskatīšanā esošā likumprojektā, kas raisījis vienus no pēdējā laika lielākajiem strīdiem par kādu likumdošanas iniciatīvu. Levita ieskatā, nepieciešams mazāk smagnējs regulējums.

“Man izdevies satuvināt frakciju viedokļus, lai mēs nevis kā Krilova fabulā katrs vilktu ratus, bet vienotos par kopēju virzienu,” minējis Valsts prezidents Egils Levits.

Varbūt tuvāki tie ir, bet viendabīgu viedokli gan nav izdevies panākt. Atsevišķi koalīcijas politiķi neoficiālās sarunās salīdzina konkrēto likumprojektu ar jāšanu uz beigta zirga – smagie strīdi jau vairāk ir nevis par to, kas grozījumos rakstīts, bet par to, ko tie simbolizē. Citi uzskata, ka var tos virzīt tālāk ar izmaiņām.

Kā norāda Juris Rancāns, kura vadītajā komisijā skata likumprojektu, grozījumi tiešām virzās ļoti lēni un svārstīšanās ir pat koalīcijā. Viņš ir pārliecināts, ka lielāka loma te jāuzņemas veselības ministram Danielam Pavļutam (“Attīstībai/PAR!”), jo patlaban jau dota liela vaļa rīkoties valdības līmenī.

Juris Rancāns (JKP), Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs

“Izejam cauri vēlreiz. Kas neatbilst jau esošajam regulējumam? Pirms ministrijas nāk pie likumdevēja, varbūt ir jāsaprot, ko jūs nevarat izdarīt, un jāuztaisa likumprojekts saprotamāks. Mēs redzam to sabiedrības nesapratni šodien.”

Saeimas “Attīstībai/PAR!” frakcijas vadītājs klāsta, ka jāmeklē kāds risinājums, lai opozīcija gluži vienkārši likumgrozījumus nenobloķētu uz vairākiem mēnešiem, jo sevišķi tagad, kad pieaug infekcijas izplatība.

Juris Pūce, Saeimas “Attīstībai/PAR!” frakcijas priekšsēdētājs

“Jārūpējas par visu sabiedrību un jāpiedāvā risinājumi, kā arī nevakcinētajām personām sevi aizsargāt. Jebkuri risinājumi, par kuriem var vienoties, ir labāki nekā tie, par kuriem nevar vienoties.”

Pagaidām gan viss liecina, ka konkrēto iniciatīvo Saeimā nobremzēs, par ko gandarīta opozīcija.

“Ņemt un mēģināt labot to, kas vairs nav salabojams Saeimā, vai šo likumprojektu likt mierā un dot valdībai iespēju strādāt pie tā, lai cilvēkus pārliecinātu,” sprieda Saeimas ZZS frakcijas vadītājs Uldis Augulis.

Jau rītdien, 2. septembrī, Saeimā sāksies rudens sesija un deputāti uz darbu ieradīsies klātienē. Tad arī politiķi iecerējuši izšķirties, ko darīt ar strīdīgo likumprojektu.

3 komentāri