VARAM negaidīti paziņo, ka jāatsakās no ieceres par pašvaldību referendumiem

1 komentārs

Uz nenoteiktu laiku atlikta pašvaldību referendumu likuma pieņemšana, par ko šķēpi tiek lauzti jau kopš iepriekšējā Saeimas sasaukuma.

Lai gan parlamentā bija panākta vienošanās galīgo balsojumu beidzot rīkot nākamnedēļ, tas tomēr nenotiks Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iebildumu dēļ. Tas ir negaidīts pavērsiens, kas deputātus pārsteidzis nesagatavotus.

Pašvaldību referendumu likums ir ar senu vēsturi. Tas tika izstrādāts jau 2012. gadā reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža vadībā. Tas paredz tiesības vietējiem iedzīvotājiem rīkot referendumus par pašvaldības attīstības stratēģiju, par ieceri celt publiskas ēkas un par domes atlaišanu.

Likums Saeimā nonāca iepriekšējā sasaukuma laikā, taču tā arī netika pieņemts. To mantoja 12.Saeima, kas bija nolēmusi likumu beidzot pieņemt nākamnedēļ.

VARAM, kas ir likuma autors, Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputātiem ceturtdien, 3. maijā, negaidīti paziņoja, ka no pašvaldību referendumiem tomēr ir jāatsakās.

Jānis Eglīts
VARAM parlamentārais sekretārs (VL-TB/LNNK)

Ir jautājums par šī likuma lietderību. Vai šobrīd mēs runājam par formu, vai mēs runājam par saturu? Ja mēs runājam par formu, tad ķeksīša pēc šis likums tiks pieņemts, kurš praktiski dzīvē nestrādās.

Ministrijas nostājas maiņa nedēļu pirms galīgā balsojuma komisijas vadītāju un vairākus deputātus pārsteidza nesagatavotus.

Jānis Šulcs
Saeimas deputāts (“Vienotība”)

Kāpēc uz trešo lasījumu parādās tik radikāls jautājums, vai vispār referendumu likums ir vajadzīgs?

Vairāki deputāti aicināja kolēģus nereaģēt uz centieniem “torpedēt” likumu.

“Saeimā šodien bija dzirdami pilnīgi kaut kādi murgaini argumenti, es gribētu teikt, par to, ka šis referendumu likums kādos reģionos varētu apdraudēt mūsu valsts drošību. Un to saka deputāti. Es gribētu teikt, tie ir kaut kādi izdomāti viltus argumenti,” norāda Saeimas deputāts Romāns Mežeckis.

Savukārt ministriju atbalstīja Zaļo un zemniekus savienības deputāte, uzsverot – likums, kas gadiem “muļļāts”, nav jāpieņem “par katru cenu”.

“Likumu pieņemt likuma dēļ. Demokrātija tikai demokrātijas dēļ. Tas gan nebūtu pieļaujams mūsu vēlētājiem, jo ir jābūt skaidrām atbildēm uz jautājumiem,” minēja Saeimas deputāte Līga Kozlovska (ZZS).

Pirms lemt par tālāko rīcību, komisijas deputāti nolēma uzklausīt ministru Kasparu Gerhardu. Līdz ar to arī ir atlikts galīgas balsojums par pašvaldību referendumu ieviešanu.