Valsts prezidents! Vai vara pilnībā jāatdod viņam? Vīķes-Freibergas, Ulmaņa un Zatlera viedoklis!

Pievienot komentāru
Valsts prezidents! Vai vara pilnībā jāatdod viņam? Vīķes-Freibergas, Ulmaņa un Zatlera viedoklis!
Foto: Valsts prezidents/Facebook

Šonedēļ atjaunota un ekspluatācijā nodota Rīgas pils – greznā un vēsturiski nozīmīgā ēka atkal varēs kļūt par Valsts prezidenta galveno mītni. Ne velti tiek uzskatīts, ka republikās Valsts prezidents veic to pašu funkciju, ko tradīcijām bagātajās Eiropas monarhijās īsteno karalis – viņš, pirmkārt, ir valsts simbols. Tomēr vai prezidenta simboliskā loma būtu jāpapildina ar plašākām pilnvarām un lielāku varu? Ko par to domā Latvijas bijušie prezidenti?

Šo jautājumu jau gandrīz gadu pēta Saeimā izveidotā darba grupa, kas uzklausa ekspertus un arī bijušos Valsts prezidentus. Aicinājumam izteikt savu viedokli šonedēļ atsaucās pirmie trīs Valsts prezidenti, kas amatu ieņēmuši pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas – Guntis Ulmanis, Vaira Vīķe-Freiberga un Valdis Zatlers.

Par prezidenta varas palielināšanu Saeimā spriež laikā, kad Latvijas valdības kritizētas kā pārāk vājas un tādas, kas koalīcijas domstarpību dēļ nespēj īstenot nepieciešamas reformas. Šo varas vakuumu varētu aizpildīt spēcīgāks, iespējams, tautas vēlēts prezidents, kurš būtu arī faktiskais valsts līderis, kā tas ir ASV.

Gunta Ulmaņa viedoklis

Piemēram, bijušais prezidents Guntis Ulmanis gan uzskata, ka pareizāk būtu mainīt Saeimas vēlēšanu sistēmu – lai vēlētāji varētu balsot ne tikai par partiju sarakstiem, bet arī konkrētiem cilvēkiem.

Patlaban Latvijā Valsts prezidents reprezentē valsti starptautiski un ir bruņoto spēku augstākais vadonis. Prezidents arī nosauc valdības vadītāja amata kandidātu vārdu; var arī rosināt Saeimas atlaišanu; nodot atpakaļ Saeimai parlamenta pieņemtus likumus; sasaukt ārkārtas Ministru kabineta sēdes. Atšķirībā no valdības, kam jārisina ikdienas jautājumi, prezidents savu varu īsteno drīzāk izņēmuma gadījumos, darbojoties kā neatkarīgs arbitrs.

G. Ulmanis uzskata, ka, izmantojot šīs pilnvaras, prezidents var sasniegt daudz, bet tikai tad, ja pats to vēlas.

Vīķes-Freibergas viedoklis

Tautā ļoti mīlētā bijusī prezidente Vaira Vīķe-Freiberga tikmēr norāda, ka pašlaik ir jāstiprina nevis Valsts prezidents, bet Ministru prezidents.

Vaira Vīķe-Freiberga:

Es nedomāju, ka mums būtu pamatoti uzreiz pāriet no parlamentāras uz prezidentālu republiku. Tik dramatiska tā situācija nav. Kas gan derētu – rūpēties par to, lai izpildvara un Ministru prezidents iegūtu lielāku autoritāti tieši koalīcijas partneru starpā. Partiju tendence uzskatīt zināmus laukus par savējiem lauciņiem pēc tradīcijas. Partijai X pieder lauciņš Y, un viņi pa to saimnieko, un uzskata, ka citiem tur nav ko bāzt savu degunu, tai skaitā Ministru prezidentam. Un tā tas nedrīkstētu būt.

Vīķe-Freiberga aicina palikt pie parlamentārās republikas, kas nozīmē, ka prezidenta pilnvaras ir ierobežotas. Tomēr Latvijā prezidents var būt krīzes menedžeris.

Vaira Vīķe-Freiberga:

Ļoti svarīgos jautājumos prezidentam būtībā ir iespējams glābt valsti, ja prezidents uzskatītu, ka kaut kas notiek radikāli greizi vai radikāli nepareizi. Var arī atlaist Saeimu kā prezidenta Zatlera laikā. Tātad instrumenti ir pietiekami spēcīgi un iedarbīgi. Un es neteiktu, ka mums ar visu to, ka tā ir parlamentāra republika, prezidents ir tikai dekorācija un viņam nav varas. Īstenībā reālā dzīvē tā vara ir.

Valda Zatlera viedoklis

Tāpat arī Valdis Zatlers vērš uzmanību, ka prezidenta varas laiks ir krīzes situācijas.


Valdis Zatlers:

Prezidents kļūst spēcīgs, ja valdības pēkšņi kļūst vājas. Šis periods, valdības demisija, jaunas valdības izveidošana – ir prezidenta varas periods. Šajā brīdī vara pieder prezidentam, viņš ļoti daudz var izdarīt. Būtiski mainīt prezidenta pilnvaras, būtiski mainīt varu līdzsvaru – Dieva dēļ, to nevajag darīt. Tāpēc, ka līdzsvars šobrīd ir ļoti labs. Vāja valdība – tam nav nekāda sakara ar prezidenta pilnvarām. Tam ir sakars ar partiju veselību un ar partiju finansēšanas sistēmu.

Lai gan Zatlers pievienojas vērtējumam, ka radikālas izmaiņas nevajag, viņš tomēr norāda uz vairākām lietām, ko prezidenta pilnvarās vajadzētu uzlabot. Neitrāls prezidents vieglāk nekā Saeimas partijas spētu izvēlēties profesionālus kandidātus tādiem amatiem kā Korupcijas novēršanas apkarošanas biroja priekšnieks, valsts kontrolieris un tiesībsargs. Tomēr svarīgākais būtu palielināt prezidenta lomu apdraudējuma situācijās.

Valdis Zatlers:

Pirmā lieta, kas tiešām ir jādara, tie ir tie panti, kas regulē prezidenta pienākumus militāra apdraudējuma laikā. Mēs dzīvojam, kad mums ir gan militārs apdraudējums, gan apdraudējums no terorisma, gan apdraudējums no bēgļu plūsmām, tie ir reāli apdraudējumi, kas var destabilizēt mūsu sabiedrību. Tie panti vienkārši ir rakstīti starp 1920. un 1922. gadu atbilstoši tam laikam pēc Pirmā pasaules kara. Tas nav salīdzināms ar mūsdienām, kad mēs runājam par kiberkariem, proxy-kariem, runājam par visādiem cita veida kariem, mediju kariem. Šeit jābūt pilnīgi skaidri pateiktam, ka šie panti, kas ir vēsturiski novecojuši, ir jāaizstāj ar citiem pantiem, kuri skaidri parādītu prezidenta vietu nacionālās drošības sistēmā.

Saeimas darba grupa, kas pēta prezidenta pilnvaru paplašināšanas iespējas, varētu strādāt vēl aptuveni gadu. Darba rezultāts gan, visticamāk, nebūs konkrēti likuma grozījumi, bet zinātniska konference, kurā komisijas eksperti prezentētu savas atziņas.

Foto:

Skaties video!