Valsts kontrole vēršas KNAB par pašvaldību deputātiem prettiesiski izmaksātām atlīdzībām

2 komentāri
Valsts kontrole vēršas KNAB par pašvaldību deputātiem prettiesiski izmaksātām atlīdzībām
EDIJS PĀLENS, LETA

Valsts kontrole (VK) pabeigusi ikgadējo revīziju par valsts un pašvaldību izdevumiem, kā arī īpašumiem. Auditori konstatējuši, ka nepareizi uzskaitīta vai vispār nav uzskaitīta manta vairāk nekā pusotra miljarda apmērā.

Lielas problēmas konstatētas arī ar deputātu atalgojumu daudzās vietvarās – katrā otrajā pašvaldībā šajā jomā konstatētas nekārtības.

VK pabeigusi valsts un pašvaldību saimnieciskā gada pārskatu. Tajā secināts, ka nepareizi vai vispār nav uzskaitīti vismaz 1,7 miljardu eiro vērti valsts un pašvaldību īpašumi. Kā akcentē Valsts kontrole, – ja šī publiskā manta bilancē neparādās, tā var viegli pazust.

“Es domāju, ka mēs katrs kā iedzīvotājs gribētu zināt, kas mūsu valstij un pašvaldībām pieder, cik mēs esam bagāti, cik esam parādā un kādi ir mūsu nākotnes maksājumi. Kā arī mēs gribētu zināt, kādi ir mūsu prognozējamie ienākumi. Ja šie cipari ir neuzticami, tad mēs šo kopīgo bildi neiegūstam un nevar tai ticēt,” saka VK padomes locekle Zita Zariņa.

Īpaši satraucošs esot tas, ka bilances nav sakārtotas pirms gaidāmās novadu reformas, kuras laikā publiska manta var pazust. Nereti nav zināms, cik tiekot maksāts pašvaldību deputātiem. Ne visas pašvaldības uzrāda šīs summas. Vairāk nekā puse novadu domju pārkāpj likumu, maksājot lielāku stundas likmi nekā atļauts.

“Kur runa ir par nepareizi izmaksātām piemaksām vai prēmijām, naudas balvām, tur mēs runājam par tūkstošiem, savukārt tur, kur runa ir par nepamatoti noteiktām stundas likmēm, tur bieži vien grūti pateikt, kāds ir precīzais apmērs, ņemot vērā, ka mēnešlikme nav pārsniegta, un laiks, ko deputāts strādā, nav uzskaitīts,” skaidro VK padomes loceklis Edgars Korčagins.

Prettiesiska atlīdzības izmaksa konstatēta 62 no 119 Latvijas pašvaldībām, tostarp Daugavpilī, Jelgavā, Jūrmalā un Ventspilī. Rīgā gan problēmu neesot. Par visiem gadījumiem Valsts kontrole ziņojusi KNAB.

2 komentāri