Valsts kontrole: Lielai daļai nodokļu atvieglojumu nav noteiktu mērķu un sasniedzamo rezultātu

Pievienot komentāru

Valsts piešķirto nodokļu atvieglojumu pārskatīšana atbildīgajām iestādēm jāveic daudz ātrāk nekā Valsts kontroles (VK) ieteiktajos piecos gados, tāds viedoklis otrdien izskanēja Saeimā, kur Publisko izdevumu komisija pēc sesiju starplaika iepazinās ar VK ziņojumu par nodokļu atlaidēm un atvieglojumiem.

2,5 miljardi eiro, kas ir aptuveni ceturtā daļā no nākamā gada valsts budžeta, no iedzīvotājiem netiek iekasēti, jo pieejami ap 200 dažādi nodokļu atvieglojumi. Lielai daļai no tiem nav noteiktu mērķu un arī sasniedzamo rezultātu, uzskata revidenti.

“Ir atvieglojumi, kurus vai nu neizmanto, kuri vai nu ir izveidoti tik neloģiski, ka viņus praktiski nevar izmanto… Ir atvieglojumi, kas ir tik sarežģīti, ka viņi netiek izmantoti, kas vēlreiz tikai pamato to, ka, iespējams, šie atvieglojumi nav vajadzīgi, bet ir atvieglojumi, kas jāsniedz plašākā apmērā,” norāda valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Deputātus neapmierināja VK ieteikums Finanšu ministrijai pārskatīt atvieglojumu sistēmu piecu gadu laikā. Tas nozīmētu, ka 2021. gadā plānotajā nodokļu reformā atvieglojumu pārskatīšana netiktu iekļauta.