Valdošajā koalīcijā domstarpības: JKP neapmierina veids, kā amatā pārvēlēts VDD vadītājs

Pievienot komentāru
Valdošajā koalīcijā domstarpības: JKP neapmierina veids, kā amatā pārvēlēts VDD vadītājs
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Valdošajā koalīciju šonedēļ piemeklējušas līdz šim nopietnākās domstarpības. Jaunā konservatīvā partija (JKP) piktojas par veidu, kā otrdien amatā uz vēl vienu piecu gadu termiņu tika pārapstiprināts Valsts drošības dienesta (VDD) vadītājs Normunds Mežviets.

JKP, runājot futbola terminoloģijā, premjeram Krišjānim Kariņam (“Jaunā Vienotība”) rāda “dzelteno kartīti” un turpmāk sola ar koalīcijas partneriem runāt cietāk un nepiekāpīgāk.

Konflikts starp JKP un premjeru Krišjāni Kariņu izcēlās visai negaidīti. Otrdien aiz slēgtām durvīm valdība skatīja VDD vadītāja Normunda Mežvieta apstiprināšanu amatā uz jaunu piecgadu termiņu.

JKP ministri paziņoja, ka slepenpolicijas šefs jāiztaujā atklāti, sabiedrībai dzirdot, un uz sēdi demonstratīvi neieradās. Neatkarīgi no tā valdība Mežvietu amatā apstiprināja. Sašutumā par partneru rīcību JKP Saeimas frakcijas vadītāja Juta Strīķe paziņoja, ka premjeram parādīta “dzeltenā kartīte”. To, ka valdošo starpā ir uzticības krīze, trešdien atzina arī konservatīvo partijas vadītājs Jānis Bordāns.

“Mēs vēl neesam satikuši premjeru pēc vakardienas. Vēl neesam parādījuši, bet tā kartīte stāv kabatā, bet mēs viņam ar izskaidrojumu parādīsim šo kartīti,” norāda Bordāns.

To, ka sadarbība ar koalīciju ir kļuvusi “maksimāli sarežģīta”, sociālajā tīklā “Facebook” profilā paziņoja JKP valdes loceklis Juris Jurašs, pēc kura teiktā, lēmums par Mežvieta apstiprināšanu liecina par Lemberga un citu pretvalstisku elementu ietekmi uz lielāko daļu no valdības koalīcijas partijām. Tā rezultātā valstiski nozīmīgi lēmumi tiekot pieņemti slepus un sabiedrībai nesaprotami.

“Man ir balsis vairāk, tad ar tevi nerēķināmies? Ja ir izrādījies, ka jārunā tādā līmenī, tad mēs – JKP – arī protam runāt no spēka pozīcijām! Vai tas palīdzēs vai ne, redzēsim, bet ar mums šādā veidā nevarēs runāt,” bilst Bordāns.

Vaicāts, vai JKP pieļauj vēl vienu “dzelteno kartīti”, Bordāns atbildēja: “Nē, pēc tam būs sarkanā!”

Krīze koalīcijā trešdien tika pārspriesta arī valsts augstāko amatpersonu starpā. Premjers lika saprast, ka nejūtas pelnījis “dzelteno kartīti”, jo nekādu pārkāpumu nav pieļāvis, jo tikai nodrošināja valdības darba nepārtrauktību.

“Ja kāds neatnāk uz sēdi, es jau tāpēc nevaru apturēt valdības darbību, tad jau jebkurš var neatnākt un tādā veidā šantažēt. Tā jau nevar strādāt! Man visi partneri ir svarīgi, man viņu viedoklis ir svarīgs, bet tas viedoklis ir jāpauž tur, kur tas ir paužams,” norāda Kariņš.

Pēc Kariņa teiktā, ja JKP ministri būtu sēdē piedalījušies, tad viņš būtu bijis gatavs lēmumu atlikt, taču, ņemot vērā demaršu, tam neesot bijis pamata, jo pārējie ministri Mežvieta kandidatūru atbalstīja.

Mežviets trešdien neatsaucās TV3 Ziņu aicinājumam sniegt interviju par sava darba prioritātēm. Jāatgādina, ka tieši Mežvieta vadītā Drošības policija savulaik izmeklēja tā saukto Juraša valsts noslēpuma lietu, kuras dēļ viņš šā gada sākumā zaudēja deputāta mandātu.