Valdības “troņu spēles”. Uz ko gatava ir Āboltiņa, lai izmantotu pēdējo iespēju Vienotības renesansei?

3 komentāri
Valdības “troņu spēles”. Uz ko gatava ir Āboltiņa, lai izmantotu pēdējo iespēju Vienotības renesansei?
Foto: F64

Jau labu laiku nākamā gada valsts budžeta pieņemšana rīt tiek saistīta ar iespējamu valdības krišanu. Tam iemeslu netrūkst – airBaltic lidmašīnu darījums un ar to saistītā Satiksmes ministra demisija, atbalsta trūkums pašas partijā, citiem vārdiem – “troņu spēles” Latvijas politikā. Cik pamatotas ir runas, ka viens no iemesliem Laimdotas Straujumas demisijai ir Solvitas Āboltiņas vēlme izmantot “pēdējo iespēju” Vienotības renesansei?

Runas, ka Laimdotas Straujumas otrā valdība aizvada savas pēdējās dienas uzvirmoja pēc premjeres lēmuma atbrīvot no satiksmes ministra amata savu partijas biedru Anriju Matīsu, kas izraisīja neizpratni pašas Ministru prezidentes politiskajā spēkā Vienotība.

Situācija gan ir neskaidra, jo gan valdību veidojošās partijas Nacionālā apvienība un Zaļo zemnieku savienība paziņojušas, ka tās nebūs valdības gāzējas un turpinās atbalstīt Straujumu. Pretrunīgākie signāli bijuši no pašas premjeres partijas Vienotība. Uz jautājumiem par valdības stabilitāti, Vienotības līderi jau nedēļām sniedz izvairīgas atbildes, uzsverot, ka pašlaik dienaskārtības galvenais jautājums ir valsts budžets, ko pieņemt paredzēts pirmdien, 30. novembrī. Šādu pašu atbildi partiju apspriedes laikā saņēmis arī Nacionālās apvienības līderis Gaidis Bērziņš.

Vienotības līdere Solvita Āboltiņa akcentē, ka partijas prioritāte esot sava piedāvājuma realizēšana, nevis amati. Tomēr, par spīti intensīvajām prognozēm par drīzu valdības galu, Āboltiņa atzīst, ka nav ar Straujumu pārrunājusi Vienotības atbalstu premjerei.

Straujumas un Vienotības viedokļi atšķiras airBaltic jaunā investora un Krievijas lidmašīnu iespējamās iegādes jautājumā, kas noveda arī pie Matīsa atlaišanas no satiksmes ministra amata. Par Straujumas valdības virzīto ieceri piešķirt aviokompānijai aizdevumu Saeima lems ceturtdien. Balsojuma iespējamais rezultāts ir neskaidrs. Tomēr Saeimas kuluāros tiek noliegta iespēja, ka negatīvs Saeimas lēmums uzreiz nozīmēs valdības demisiju. Tam piekrīt arī opozīcijā esošās Saskaņas frakcijas līderis Jānis Urbanovičs.

Skaties video:

Vēl viens mazāk ticams scenārijs paredzētu, ka vairums partiju vienotos par Saeimas priekšsēdētājas, Nacionālās apvienības pārstāves Ināras Mūrnieces gāšanu no amata, ar nolūku izprovocēt Nacionālās apvienības aiziešanu no valdības. Tomēr kā ticamākā versija kuluāros tiek minēts, ka līdz šī gada beigām par savu demisiju paziņos pati Straujuma. Šādu notikumu attīstību prognozē arī bijušais Vienotības politiķis Edgars Jaunups.

“Ja kritīs šī valdība, tad to būs gāzusi tikai un vienīgi pati Vienotība. Neviens cits koalīcijas partneris, jo īpaši jau tēvzemieši nevēlas valdības maiņu, jo tēvzemieši nav droši, ka viņi būs nākamajā valdībā. Savukārt ZZS “pa lielam” viss apmierina,” saka Jaunups.

“Es domāju iemesls ir tas, ka Straujumas kundze ir pazaudējusi atbalstu pat tajos cilvēkos, kuri nav nekādi Solvitas Āboltiņas komandas fani. Vienotībā, Vienotības frakcijā, Vienotības partijā. Tajos cilvēkos Straujumas kundze ir pazaudējusi atbalstu – īpaši kontekstā ar pēdējā laika skaļāko notikumu airBaltic. Es domāju, mēs esam tuvāk kā jelkad, ka Straujumas kundze varētu, visticamāk, pati demisionēt iekšēja spiediena rezultātā pēc budžeta par atkāpšanos no amata,” domā Jaunups.

Ja tiešām kuluāros pieņemts lēmums par pašreizējās valdības maiņu, tad izveidojusies nedemokrātiska situācija, kad partiju un politiķu oficiālie paziņojumi nesaskan ar realitāti, norāda žurnāla Ir politikas komentētājs Aivars Ozoliņš.

“Mēs esam atgriezušies tādā kā padomju laiku šizofrēniskā situācijā, ka oficiālie paziņojumi vairs nenozīmē neko, un mums caur kaut kādiem trokšņu slāpētājiem bija jāklausās kaut kādi vērtējumi, ko nozīmē kaut kādas kustības politbirojā, vai tur nebūs kaut kādas pārmaiņas. Mums diemžēl ir kuluāru, buduāru baumu politika pašlaik. Kādi cilvēki acīmredzot gribētu nomanīt valdību, bet viņu paši publiski to nesaka, un neviens politiskais spēks arī to nepasaka. Es domāju, šī situācija nav pieņemama,” teic Ozoliņš.

Nākamsestdien, 5. decembrī, notiks Vienotības kongress. Tajā partija prezentēs savu ilgi loloto jauno rīcības programmu Latvijas simtgadei. Tiek pieļauts, ka par savu aiziešanu no premjeres amata Straujuma varētu paziņot jau šajā kongresā, kā iemeslu minot to, ka jaunās Vienotības programmas īstenošanai vajadzīgs jauns līderis. Neoficiāla informācija liecina, ka Straujuma gatava atkāpties tikai tad, ja viņu apmierinās nākamās valdības potenciālās aprises.

Tomēr kāds būs šo “troņu spēļu” iznākums, ja Ministru prezidentes krēsls tuvākajā laikā tiešām atbrīvotos? Kurš vai kura varētu no Laimdotas Straujumas pārņemt varas grožus savās rokās? Uz šo jautājumu viennozīmīgas atbildes nav.

Vasarā ambīcijas šīs valdības krišanas gadījumā kļūt par premjeri pieteica Solvita Āboltiņa. Kā reālākā pretendente Āboltiņa kuluāros tiek minēta arī pašlaik, lai gan viņa pati par iespēju vadīt valdību runā aizvien izvairīgāk.

Ja šī valdība krīt, līdzšinējās valdību veidojošās partijas – Vienotība, Zaļo un zemnieku savienība un Nacionālā apvienība – varētu veidot arī nākamo koalīciju. Nacionāļu līderis Gaidis Bērziņš gan norāda, ka Straujumas demisijas gadījumā partija vēlētos, lai jaunais premjers baudītu sabiedrības uzticību, kas, iespējams, ir mājiens par nacionāļu iebildumiem pret Āboltiņu, kura pēdējā gada laikā par dažādiem jautājumiem nonākusi sabiedrības kritikas krustugunīs.

Neoficiāla informācija liecina, ka nacionāļu balsis vismaz pagaidām Āboltiņai nebūtu. Tāpēc izskanējis, ka nolūkā mazināt Nacionālās apvienības lomu, notiek sarunas par Mārtiņa Bondara vadītās Latvijas Reģionu apvienības kā ceturtā partnera iesaisti valdībā. Bondars šādas sarunas noliedz, vienlaikus atzīstot, ka Āboltiņas kļūšana par premjeri būtu politiski loģiska.

Āboltiņas bijušais padomnieks un partijas biedrs norāda, ka Vienotības līderei premjera krēsla ieņemšana ir politiskās izdzīvošanas jautājums. Politikas vērotāji gan atzīst, ka pašlaik ir Āboltiņa, iespējams, jau ir nokavējusi iespēju sēdēt valdības vadītājas krēslā.

Galvenā cīņa par savu kļūšanu par premjeri Āboltiņai būtu jāizcīna pašas partijā. Valdības vadītāja kandidāts būtu jānosauc Valsts prezidentam Raimondam Vējonim. Neoficiāla informācija liecina, ka viņš nominētu Āboltiņu tad, ja viņa spēs nodrošināt visas ”Vienotības” frakcijas atbalstu. Tomēr pašlaik vismaz seši Vienotības deputāti par Āboltiņu nav gatavi balsot, un viņas kandidatūru atbalstītu tikai, izvirzot savus nosacījumus.

Vienlaikus nevar izslēgt, ka valdības grožus pārņemtu Zaļo un zemnieku savienība, uz ko norādījis arī politiskajā spēkā ietekmīgais Ventspils mērs Aivars Lembergs. Zaļo un zemnieku savienība tradicionāli jutusies ērti, valdībā spēlējot otrā plāna lomu. Par šā politiskā spēka gatavību uzņemties valdības vadīšanu viedokļi atšķiras.

Straujuma šonedēļ bija Ķīnā un atgriezās piektdien vakarā. Viņa sacījusi, ka pēc budžeta pieņemšanas ar koalīcijas partneriem pārrunās turpmāko sadarbību.

3 komentāri