Eksperti valdības mērķus vērtē kā deklaratīvus

0 Komentāru
Eksperti valdības mērķus vērtē kā deklaratīvus
(Foto: LETA)

Tikko apstiprinātās valdības ministri sākuši darbu pie nākamā gada budžeta projekta. Premjere ir paziņojusi, ka ir svarīgi nākamā gada budžetu pieņemt līdz šā gada beigām. Šodien darba seminārā tika spriests par pieejamo finansējumu un prioritātēm. Trīs galvenās prioritātes, kas nosauktas valdības deklarācijā, ir tautsaimniecības izaugsme, ģimenes un indivīda dzīves kvalitāte un valsts drošība.

Vidējais IKP pieaugums uz vienu iedzīvotāju trīs gados būs pieci procenti, bet Latvijas iedzīvotāju veselīgi nodzīvoto mūža gadu skaits sasniegs 56 gadus vīriešiem un 60 gadus sievietēm. To sola jaunā Laimdotas Straujumas valdība. Fakts, ka šie un arī citi rādītāji šoreiz iekļauti jaunās valdības deklarācijas ievadā, vērtējams pozitīvi, saka eksperti.

Foto: LETA

Foto: LETA

Providu direktore Dace Akule:
Pašā ievadā ir skaidri definēti mērķi un arī pielikti konkrēti cipari klāt tiem datiem, kurus tad mums vajadzēs skatīties un mērīt.
Nav runa par vienkāršiem vārdiem veicināt, uzlabot, mazināt un tamlīdzīgi, bet gan par konkrētiem procentiem – gan par bezdarbu, gan par ienākumu līmeņa paaugstināšanu, lai mazinātu nevienlīdzību un tamlīdzīgi un tā ir pozitīva tendence.

Tikmēr vārdus “nodrošināsim”, “pilnveidosim” un “veicināsim” netrūkst pārējā dokumenta daļā. Pēc ekspertu domām, tā neatbild uz jautājumu, kā ambiciozos mērķus sasniegt. Tieši otrādi – rada iespaidu, ka sasniegt izdosies labi, ja desmito daļu.

Foto: LETA

Foto: LETA

Demogrāfs Ilmārs Mežs:
Es neredzu īpaši tur potences vai iespējas sasniegt šos rezultātus, pieņemsim, jā, varbūt inerces pēc desmit procentus. Tādu jaunpienesumu, kas būtu šai valdībai, ir tikai tās deklarācijas frāzes. Nu vienīgais gan veselīgi nodzīvotie mūža gadi, tas ir tāds drošs rādītājs, kas pēdējos desmit gadus ļoti labi mums uzlabojas.

Rakstot deklarāciju, katra politiskā partija deķi vilkusi uz savu pusi, saka demogrāfs. Apņemšanās ir pārāk deklaratīvas un nekonkrētas, līdzīgu viedokli pauž īpaši jutīgo – veselības un izglītības – nozaru pārstāvji.

Foto: LETA

Foto: LETA

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidents Pauls Princis:
Viņa ir tikai deklaratīva. Kas notiks ar šo ļoti lielo pacientu līdzmaksājumu, kas ir jau šobrīd. Kas notiks ar rindām, kas ir jau šobrīd? Daudzi politiķi par to runā, ka veselībai nedrīkst piešķirt, jo tur ir sūce, tur ir noplūdes kaut kādas mistiskas. Tāpēc nepiešķirt. Tai pašā laikā nedod nekādu atbildi un nekādu risinājumu, ko darīt.

 

Foto: LETA

Foto: LETA

LU kanclers  Gundars Bērziņš:
Mēs vēlētos mazliet precīzākus formulējumus. Būtu jābūt izmērāmiem kritērijiem. Nu, piemēram, Latvijas Universitāte piedāvā, ka deklarācijā tiktu ierakstīts, – vismaz divas augstskolas iekļūst vadošo piecu procentu pasaules universitāšu reitingos.

Vienlaikus ir arī nozares, kas priecājas par iekļūšanu starp 183 prioritātēm.

Foto: LETA

Foto: LETA

Biedrības ”Latvijas ceļu būvētājs” izpilddirektors Zigmārs Brunavs:
Ir patīkami, ka vismaz šis 75 punkts runā par ceļu sakārtošanas programmu. Domāju, ka tas nav arī bez mūsu aktīvas, kā lai saka, iedarbošanās uz valdību.

Ja Autoceļu sakārtošanas programma iekļuvusi pirmajā simtniekā, tad pirms gada galvenā prioritāte – Zolitūdes traģēdijas izmeklēšana – noslīdējusi uz 155 vietu. Ar to mierā nav arī eksperti. Viņi saka – līdzīgi kā iepriekš arī šoreiz dokuments rakstīts steigā.

“Valdības deklarācija ir tapusi diezgan straujiem tempiem, arī līdzdalības iespēja nevalstiskajām organizācijām nav bijusi ļoti liela, mēs šo dokumentu saņēmām astoņas stundas pirms mums bija jāiesniedz savi komentāri,” uzskata Akule.

Neviens nav gatavs likt galvu ķīlā, ka uz papīra uzliktās apņemšanās tiks īstenotas dzīvē. Par patiesajām prioritātēm varēs spriest pēc valdības rīcības plāna un, kas vēl būtiskāk, nākamā gada valsts budžeta.
0 Komentāru