Valdības koalīcija vienojusies par papildu tēriņiem nākamā gada valsts budžetā

1 komentārs
Valdības koalīcija vienojusies par papildu tēriņiem nākamā gada valsts budžetā
ZANE BITERE, LETA

Pēc smagām sarunām koalīcija tomēr vienojusies, kur nākamā gada budžetā tērēt papildu pieejamo naudu. Lai kompromisu sasniegtu, panākts pretim Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP) un cietumu sistēmai.

Kad valdība trešdienas vakarā nolēma izsludināt ārkārtējo situāciju Rīgā atkritumu apsaimniekošanas jomā, politiķiem darba diena vēl nebeidzās. Koalīcijas partneri tikās uz nu jau kārtējām budžeta sarunām.

Pēdējā laikā budžeta sarunas buksēja. Tiktāl, ka pagājušajā nedēļā JKP – nemierā ar Liepājas cietuma būvniecības termiņiem – pat norāva nākamā gada papildu tēriņu izskatīšanu valdībā. Šonedēļ koalīcija turpināja sarunas, un tagad konceptuāla vienošanās ir panākta.

“Bija vairākas lietas, kas mums bija jāprecizē gan attiecībā uz skolotāju algām, gan iekšlietu sistēmas un ieslodzījuma vietu darbinieku atalgojumu. Tāpat bija vairākas lietas par to, kā sociālo nevienlīdzību labāk risināt. Mums ir izdevies atrisināt šos jautājumus,” norāda Saeimas deputāts Gatis Eglītis (JKP).

Savukārt partijas “Attīstībai/Par” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts pauda: “Mēs faktiski nu jau kādas nedēļas trīs gājām pa riņķi. Lielās aprises jau bija iezīmējušās pirms nedēļām divām. Uz galda bija gandrīz tas pats, par ko mēs šobrīd runājam. Ir nelielas izmaiņas. Vienošanās par nelieliem papildu ieņēmumiem un to, kā šos dažus papildu miljonus sadalīt.”

Politiķi pagaidām nav gatavi atklāt, kas ir avots šiem dažiem miljoniem, taču neoficiāli zināms, ka runa ir papildu līdzekļu gūšanu no azartspēļu un nebanku kreditētāju jomas. Naudu novirzītu pamatā cietumiem un probācijas dienestam – JKP pārraudzībā esošām institūcijām.

Savukārt lielie papildu tēriņi nākamā gada budžetā saglabājušies tie paši – neapliekamā minimuma palielināšana, mediķu un skolotāju algas.

“Šis noteikti nebija viegls budžeta pamata sagatavošanas process. Es domāju, ka neies viegli arī tālāk. Tagad budžets nāk no politiskās vides, nākamais aplis ir ministriju vide un sociālie partneri. Protams, viņiem arī būs savs sakāmais,” norāda Saeimas deputāts Arvils Ašeradens (“Jaunā Vienotība”).

Sagaidāms, ka gala lēmums par papildu tēriņiem nākamā gada budžetā valdība pieņems ārkārtas sēdē rītdien.