Valdība nespēj vienoties par nosacījumu atvieglošanu viesstrādnieku uzņemšanai

3 komentāri
Valdība nespēj vienoties par nosacījumu atvieglošanu viesstrādnieku uzņemšanai
Lauris Aizupietis / f64

Nacionālās apvienības iebildumu dēļ nobremzēti likuma labojumi, kuru mērķis ir atvieglot viesstrādnieku uzņemšanu. Izmaiņu nepieciešamība tiek pamatota ar darbaspēka trūkumu. Taču Nacionālajai apvienībai piedāvātais risinājums ir nepieņemams, jo partijas ieskatā tas novestu pie vietējo iedzīvotāju izstumšanas no darba tirgus.

Iekšlietu ministrijas sagatavotās izmaiņas paredz dot tiesības valdībai atsevišķās nozarēs ārzemniekiem minimālo algu noteikt atbilstoši vidējai samaksai nozarē, nevis ņemot vērā vidējo algu valstī kopumā, kā tas ir patlaban.

Tas motivētu darba devējus piesaistīt viesstrādniekus, jo ļautu viņiem maksāt mazāku algu kā pašreiz. Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis skaidro, ka tādējādi varētu nodarbināt vairāk ārzemnieku jomās, kurās ir darbaspēka trūkums.

Rihards Kozlovskis

Rihards Kozlovskis
iekšlietu ministrs, “Vienotība”

Tas ir jautājumus, par ko ir konceptuāli jāizšķiras, vai dot valdībai iespēju, redzot, ka kādā nozarē katastrofāli trūkst darbaspēka, ļaut piemērot vidējo atalgojumu nozarē, nevis vidējo atalgojumu valstī.

Par nosacījumu atvieglošanu viesstrādnieku piesaistīšanai nozarēs ar augstu pievienoto vērtību iestājas ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Arvils Ašeradens

Arvils Ašeradens
ekonomikas ministrs, “Vienotība”

Es redzu, ka šobrīd bezdarba līmenis ir ļoti, ļoti zems. Mums uzņēmējiem katastrofāli trūkst darbinieku. Mums būtu jāraugās uz iespējām, kā mēs varam piesaistīt augstas pievienotās vērtības profesijās darbiniekus no trešajām valstīm, kurās mums tiešām viņi katastrofāli trūkst šobrīd.

Pret jauno regulējumu kategoriski iebilst Nacionālā apvienība, kas to uzskata par bīstamu. Partijas vērtējumā izmaiņu dēļ no darba tirgus tiks izspiesti vietējie iedzīvotāji, jo būs gaidāms viesstrādnieku pieplūdums.

Jānis Iesalnieks

Jānis Iesalnieks
Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs, VL-TB/LNNK

Šādas pieejas mērķis ir sist uz leju darba algas attiecīgajās nozarēs. Mūsuprāt, šī pieeja Latvijas iedzīvotājus aizstāt ar ārvalstniekiem darba tirgū nav pieņemama absolūti.

Nacionālās apvienības iebildumu dēļ ministri pirmdien, 13. novembrī, vienojās atkārtoti sēsties pie sarunu galda, lai līdz gada beigām mēģinātu panākt kompromisu par izmaiņām viesstrādnieku uzņemšanas nosacījumos.

TOP komentāri

 • Annija Surika
  +2 +2 0

  Annija Surika

  ha ja vajadzetu sev palielinat algas tad atri atrastu kopigu valodu.
 • Johans
  0 0 0

  Johans

  Man zināmi daudzi izglītoti un kvalificēti cilvēki virs 55 gadiem, kuri ilgstoši meklē darbu, jo daudzās nozarēs privātfirmas beidz pastāvēt vai krasi sašaurina savu darbību. Pārkvalifikācija caur VNA ir mums zemā līmenī. Tā galvenokārt paredzēta tikai zemas kvalifikācijas darbiniekiem. Mums ir lielas problēmas ar mūsu pašu bezdarbniekiem, bet valsts vēlas iepludināt darba tirgū zemas kvalifikācijas viesstrādniekus un maksāt tiem labākas algas kā vietējiem. Tā vietā VN dienestu būtu jāreorganizē, paaugstinot darbasspēka pārkvalifikācijas līmeni.
 • s
  0 0 0

  s

  Nezinu, kādi speciālisti ir tie, kurus cer ar viesstrādniekiem atrast, bet, ja mūsu jauniešiem un pirmspensijas vecumā atlaistajiem bezdarbniekiem maksātu to nosacīto vidējo, daritāji būtu.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl