Valdība ignorē Saeimas komisijas aicinājumu

0 Komentāru
Valdība ignorē Saeimas komisijas aicinājumu
Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs Gaidis Bērziņš (Foto: Dmitrijs Suļžics/f64)

Valdība ignorējusi Saeimas komisijas aicinājumu nevilcināties labot likumus, lai tie tiktu salāgoti ar datu aizsardzības jauno regulu. Ministrijas bez ievērības atstājušas deputātu aicinājumu neatlikt šo nepadarīto darbu līdz gada nogalei, bet rīkoties jau tagad.

Saeimā valdības noraidošā attieksme tiek vērtēta pretrunīgi, bet tiesībsargs amatpersonām pārmet “muļļāšanos” un “haosa” radīšanu.

Par spīti tam, ka Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības regula ir spēkā jau kopš 25. maija, valdība ministrijām devusi laiku līdz 1. decembrim, lai vietējie likumi tiktu saskaņoti ar jauno regulu.

Tik garu termiņu par nepieņemamu uzskatīja Saeimas Juridiskā komisija. Tās sēdēs pavasarī izgaismojās, ka ir pārāk daudz neskaidrību par jauno regulējumu personas datu aizsardzībā, saka komisijas vadītājs Gaidis Bērziņš.

“Raisījās daudz dažādu diskusiju par dažādām tēmām saistībā ar regulas piemērošanu. Un tādēļ arī komisijas deputātiem radās doma, ka attiecīgi vajadzētu šo pārskatīt ātrāk, nekā tas bija noteikts sākotnēji valdības lēmumā,” turpina Bērziņš.

31. maijā Juridiskās komisijas vadītājs vērsās valdībā, aicinot likumu labošanu veikt līdz 1. augustam, nevis decembrim. Šonedēļ, pienākot komisijas noteiktajam termiņam, kļuvis zināms, ka valdība parlamenta aicinājumu ir ignorējusi. Par to liecina premjerministra Māra Kučinska vēstule.

Māris Kučinskis
Ministru prezidents (ZZS)

“[..] nav pamata noteikt īsāku termiņu nozaru tiesību aktu pārskatīšanai un radīt papildu slodzi normatīvo aktu pieņemšanā, tādējādi vairojot administratīvo slogu.

Premjera vēstule tapusi pēc atzinuma saņemšanas no tieslietu ministra Dzintara Rasnača. Viņš valdības vadītāju bija informējis, ka “nav iespējams un arī nepieciešams” saīsināt termiņu.

Kā LNT Ziņām skaidro ministrijā, tas tāpēc, ka spēkā esošais regulējums esot pietiekams, lai nodrošinātu personas datu aizsardzību. Bet nepadarītie mājasdarbi esot vien tehniski labojumi likumos, lai, piemēram, salāgotu terminus.

Olga Zeile
TM Nozaru politikas departamenta direktore

Tas, kas šobrīd būtu jāizdara ministrijām, tas ir vairāk tā kā tehnisks darbs. Un tas, no kā mēs noteikti gribētu izvairīties, no normatīvo aktu plūdiem, kad mēs arī ļoti nelielas, tehniskas detaļas precizējam ar jaunu normatīvo aktu grozījumu, kas, mūsuprāt, arī absolūti nav nepieciešams. Un to var piemērošanas praksē koriģēt.

Juridiskās komisijas vadītājs ir apmierināts ar šādu atbildi. “Regula ir piemērojama tieši. Tas ir jāpatur prātā. Un pārmērīgi likuma grozījumi, protams, arī neveicina vienveidīgu piemērošanu,” norāda Bērziņš.

Savukārt Juridiskās komisijas vadītāja vietniece Inese Lībiņa-Egnere valdības attieksmi kritizē, un iebilst tam, ka runa ir tikai par tehniskiem labojumiem.

Inese Lībiņa-Egnere
Saeimas Juridiskās komisijas vadītāja vietniece

Es domāju, ka tas ir tiešām ļoti nepatīkami gan uzņēmējiem, gan arī tām visām mammām un tētiem, kuri šobrīd pat analīzes nevar saviem bērniem nodot bez divām, trim pasēm līdzi. Man nav saprotams, kādēļ nevar to izdarīt ātrāk? Šobrīd aizbildināties, ka vasarā negribas strādāt, manuprāt, ir nepieļaujami.

Kritiski noskaņots ir arī tiesībsargs Juris Jansons. Viņš vairākkārt pārmetis to, ka Latvija nav spējusi laikus sagatavoties jaunās regulas ieviešanai. “Valsts pati, un te, es domāju, valsts institūcijas un pašvaldību institūcijas, nav gatavas to ieviest. Un vēl joprojām notiek muļļāšanās vārda vistiešākā nozīmē,” uzskata Jansons.

Ziņu aģentūras LETA šovasar rīkotajā diskusijā tiesībsargs atkārtoti brīdināja, ka institūciju gausā rīcība rada haosu. “Tā tiesiskā nenoteiktība vēl līdz šim brīdim un, faktiski, līdz decembrim, līdz gada beigām, tas ir tas haoss.”

Tiesībsargs vienlaikus vērš uzmanību, ka visām Eiropas Savienības valstīm bija doti divi gadi, lai sagatavotos jaunās regulas ieviešanai. Tieslietu ministrijas apkopotā informācija liecina, ka to spējusi izdarīt vien retā dalībvalsts.

0 Komentāru