Valdība ar dažādiem ienākumiem plāno mazināt nevienlīdzību sabiedrībā

Komentāri

Viens no valdības plāniem, pieņemot nākamā gada budžetu, ir plaisas mazināšana starp sabiedrības grupām ar dažādiem ienākumiem. 

Komentējot nākamā gada budžetu attiecībā uz labklājības jomu, valdībai patīk lietot terminu nevienlīdzības mazināšanas budžets. Tas tāpēc, ka izmaiņas skars minimālo algu un neapliekamo minimumu. Un tiešā veidā tas skartu vairāk nekā 180 tūkstošus gan valsts, gan privātajā sektorā strādājošo Latvijas iedzīvotāju, kuru ienākumi ir zemi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Katra cilvēka situācija var nedaudz atšķirties, taču vidēji tiek lēsts, ka viena minimālās algas saņēmēja ienākumi, ja viņam nav apgādājamo, nākamgad palielināsies par nedaudz vairāk kā 9 eiro mēnesī.

Savukārt, ja minimālās algas saņēmējam ir apgādājamie, piemēram, bērni – tad viņa ikmēneša ieguvums būs nedaudz mazāks – 8,9 eiro.

Ja par atskaites punktu tiek ņemts minimālās algas saņēmējs, tad vēl ap 70 eiro varēs atgūt, jo mainīsies neapliekamais minimums.

Šeit gan ir viena piebilde, kas jau izpelnījusies kritiku – šos 70 eiro iegūs tikai tie, kas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniegs gada ienākumu deklarāciju un arī tad, nevis jau nākamgad, bet vēl pēc gada.

Labklājība iet roku rokā ar nodokļu politiku. Tādēļ īsi pirms budžeta portfeļa nodošanas Saeimai ministrs Jānis Reirs gaidāmos pasākumus nevienlīdzības mazināšanai raksturoja šādi.

Viena no visvairāk apspriestajām izmaiņām ir tieši neapliekamais minimums. Tā ir summa, no kuras neatvelk nodokļus.

Līdz šim tas visiem bija vienāds, neatkarīgi no algas apmēra un mazāko algu saņēmējiem proporcionāli lika šķirties no lielākas ienākumu daļas.

Tagad, pieaugot algai, saruktu neapliekamais minimums. Taču atšķirība veidojas lēni – katri 100 eiro pie algas, ar nodokļiem neapliekamo daļu mazina tikai par dažiem eiro.

Vairāk skaties LNT Ziņu sagatavotajā sižetā!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl