Vai Latvijā kādreiz būs tautas vēlēts prezidents? Saeimā atkal aktualizēts šis jautājums

6 komentāri

Saeimā atkal aktualizēts jautājums par tautas vēlētu prezidentu. Opozīcijas deputāta Ringolda Baloža vadīta darba grupa sagatavojusi priekšlikumus Satversmes grozīšanai, kas mainītu valsts prezidenta ievēlēšanas kartību un stiprinātu pilnvaras. To vidū ir ierosinājums no pašvaldību deputātiem izveidot elektoru kolēģiju, kas līdz ar Saeimas deputātiem izraudzītos nākamo valsts prezidentu. Ideju atzinīgi vērtē arī konstitucionālo tiesību eksperti.

Pirms pēdējām Saeimas vēlēšanām vairums partiju solīja vēlētājiem tautas vēlētu prezidentu. Taču iekļūstot parlamentā, solījums tika ātri aizmirsts. Opozīcijai gan izdevās panākt darba grupas izveidi, kura divus gadus klusi darbojās Ringolda Baloža vadībā.

Tagad darba grupa darbu pabeigusi, piedāvājot vairākus radikālus priekšlikumus Satversmes grozīšanai. Tā rosina izšķirties starp tautas vēlētu prezidentu un dalīto prezidenta ievēlēšanas mehānismu, kad par kandidātiem balsotu ne tikai 100 Saeimas deputāti, bet arī īpaši izveidota elektoru kolēģija, kurā būtu pārstāvēti 100 pašvaldību deputāti.

Ringolds Balodis

Jāsaprot, ka prezidents ir visas tautas prezidents. Ja mums šobrīd prezidentu ievēlē 50+1 deputāts, tad tā ir tikai valdošā koalīcija. Elektoru kolēģija paplašinātu vēlētāju loku, kuri vēl prezidentu, un tas jau ir labi.

Līdzīga kārtība ar elektoru kolēģiju ir Igaunijā, ja parlamentam prezidentu neizdodas ievēlēt pirmajās divās kārtās.

Pagaidām gan Saeimas valdošie spēki ļoti atturīgi izsakās par Valsts prezidenta vēlēšanu kartības maiņu. Juridiskā komisija tuvākajā laikā priekšlikumus izsūtīs frakcijām.

Lai grozītu Satversmi, nepieciešams 2/3 deputātu atbalsts. Līdz ar to, visticamāk, būtiska pārmaiņas prezidenta ievēlēšanas kartībā līdz nākamās Saeimas vēlēšanām nenotiks.

TOP komentāri

 • anna
  +2 +2 0

  anna

  Kam viņi vispār vajadzīgi un vēl tie neskaitāmie EKS prezidenti, liekēži kurus līdz nāvei jāuztur nodokļu maksātājiem un viņu apetīte nav maza un ar katru gadu pieaug...
 • es
  +2 +2 0

  es

  Tuvojas atkal vēlēšanas-kā var nesolīt...māna tautu...viņiem vajadzīgs prezidents, kuru var izrīkot savās interesēs.
 • Domīgais
  +1 +1 0

  Domīgais

  Atļaus vēlēt arī pašvaldību deputātiem...
  Vai tiešām Jūs domājat ka mēs te zemāk esam tādi paši muļki kā Jūs tur augšā?!
  Pašvaldību deputāti nav neatkarīgie ,nu ar retu izņēmumu...Tātad sastāv kādā no partijām...
  Un kas vēl Prezidentu???Tās pašas partijas....Tātad būs garāks to vēlētāju ,partiju,galds,pie kura sēdēs deputāti ..un sakiet,,,,kas mainīsies???

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl