1 komentārs

Iekārojamākais pašvaldību vēlēšanu kumoss allaž ir Rīga, kas pēdējo reizi Saskaņai tika teju bez cīņas. Par to, vai arī pēc gada gaidāmajās vēlēšanās gaidāms līdzīgs scenārijs, ekspertu versijas ir dažādas.

Tā kā galvaspilsētā vēlētāju balsojums ir izteikti nacionāls, tā dēvētās latviskās partijas stāties pretī pašreizējam Rīgas mēram, Saskaņas līderim Nilam Ušakovam varētu tikai konsolidējoties, vērtē Jurģis Liepnieks, kurš savulaik strādājis pie Saskaņas Saeimas vēlēšanu kampaņas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Ir bijušas tādas runas, ka varbūt latviskās partijas varētu izvirzīt vienu spēcīgu kandidātu, teiksim, apvienoties kaut kā pret Ušakovu. Jautājums, kas tas varētu būt? Nu Juris Pūce no Attīstības vai vēl kāds. Tie ir tādi jautājumi, kuri lēnām kļūst aktuāli,” sprieda politikas eksperts Jurģis Liepnieks.

Zinot partiju savstarpējās attiecības, iespēja šādai priekšvēlēšanu konsolidācijai vērtējama kā mazticama, uzskata Ralfs Vīlands, kurš strādājis pie vairākām Vienotības kampaņām.

”Tur būs jābūt ļoti lielai kompromisa mākslai un, tikai demonstrējot vēl nebijušu spēju konsolidēties priekšvēlēšanu koalīcijās, viņiem faktiski ir iespēja demonstrēt kaut ko, kas ir pretējs Ušakovam,” uzskata Vīlands Associates valdes priekšsēdētājs Vīlands.

Versijas, vai cīņā par varu Rīgā vajadzētu iesaistīties Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS), ir atšķirīgas. Vieni domā, ka valdības vadītāja krēsls ļautu zaļzemniekiem lauzt tradīciju, ka galvaspilsētas startā viņiem labu rezultātu nav, citi uzskata, ka ZZS jākoncentrējas uz citu iekārojamu pašvaldību – Jūrmalu.

”Premjers var izrādīties ļoti spēcīga kārts. Tā teikt, pazīstot latviešu kaisli attiecībā uz zolītes spēli, viņš varētu būt trumpja dāma, lai viņš man atvaino. Nu tad valdībai tiešām jāgūst panākumi,” spriež politologs, Latvijas Universitātes (LU) asociētais profesors Ojārs Skudra.

Tikmēr Vienotībai pašvaldību vēlēšanas būs kā partijas nākotnes indikators, tādēļ šoreiz startēt tiešām vajadzētu uz visu banku, uzskata eksperti.

”Ja Vienotība līdz šā gada beigām neatgriezīsies aptaujās pie Andra Piebalga stratēģiski iecerētajiem nākamajam gadam 10%, ja viņi to neizdarīs šogad, tad pašvaldību vēlēšanās Vienotību gaida ļoti, ļoti sāpīga neveiksme, iekaitot Rīgu,” uzskata Skudra.

Savukārt Artusa Kaimiņa veidotā partija, pēc eksperta domām, par varu Rīgā varētu pacīnīties, gatavojoties startam Saeimā: ”Daudz kas Rīgā būs atkarīgs no Kaimiņa kunga ekspansīvās, populistiskās darbošanās kopā ar kolēģiem un sponsoriem, kādi solās būt ne tie nabagākie. Viņš var cerēt uz panākumiem Rīgā, nedomāju – citur Latvijā.”

Līdz pašvaldību vēlēšanām atlikušā gada laikā, visticamāk, vēlētāji varēs baudīt dažādus labumus. Iespējams, nākamgad pavasarī nenāksies arī nīkt sastrēgumos, jo ielu remontdarbi daudzās pilsētā būs veikti jau šogad. Vēlētājus tuvākā gada laikā sagaida arī melnās kampaņas un administratīvo resursu tērēšana, tostarp pilsētas svētkiem un cita veida kultūras un izklaides pasākumiem. Priekšvēlēšanu kampaņās liels uzsvars tiks likts arī uz sociālajiem tīkliem.

Priekšvēlēšanu kampaņa visspilgtāk būs redzama Rīgā, tomēr cīņa par varu notiks arī citviet Latvijā, īpaši lielajās pilsētās. Piemēram, Daugavpilī Saskaņa varētu mēģināt gāzt no krēsla Latgales partijas mēru Jāni Lāčplēsi, izmantojot savus Saeimas resursus.

”Pilsētā runā, ka Andrejs Elksniņš ir tas kandidāts, kuru Saskaņa varētu virzīt uz Daugavpili no Saeimas. Tie visi ir nopietni lēmumi, šķiet, ka tur būs tāda ļoti interesanta cīņa,” komentēja Liepnieks.

Savukārt Vienotības nacionālā līmeņa vājuma dēļ cīņa prognozējama Valmierā. ”Valmierā līdz šim ir bijušas labas pozīcijas Vienotībai, bet viens no spēcīgākajiem konkurentiem ir tieši ZZS. Ņemot vērā pārmaiņas, kas ir notikušas nacionālā līmenī, tur varētu būt diezgan laba atskaņa,” uzskata politologs, LU profesors Jānis Ikstens.

Bet Liepājā trauksmes zvani ilggadējam mēram Uldim Seskam zvanīja jau pagājušās vēlēšanās, kad tur uz pēdām sāka mīt konkurenti. ”Tas ir vēl viens lielais jautājums, vai Seska kunga ēra Liepājā pēc 20 gadiem tomēr varētu gadījumā neiet uz beigām,” atzina Liepnieks.

Priekšvēlēšanu kampaņa pirms pašvaldību vēlēšanām sākas aptuveni pusgadu iepriekš. Tas arī nozīmē, ka valdībai laiks, lai pieņemtu būtiskus un bieži vien arī nepopulārus lēmumus, kas skar arī vietvaras, piemēram, par skolu tīkla vai veselības aprūpes reformām, ir teju iztecējis.

Pirms trīs gadiem deviņās republikas pilsētās un 110 novados par varu cīnījās 8725 deputātu kandidāti. Kopumā Latvijā 54 pašvaldībās virsroku guva vietējās reģionālās partijas. ZZS, startējot zemniekiem un zaļajiem gan kopā, gan atsevišķi, uzvaras laurus plūca 26 pašvaldībās, Vienotība – 12, bet Reģionālā alianse – desmit pašvaldībās, Saskaņas centrs uzvarēja sešās pašvaldībās, tik pat daudz – Nacionālā apvienība.

Video: Kā patlaban izskatās partiju izredzes nākamgad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās?

TOP komentāri

  • aa
    0 0 0

    aa

    man šķiet vajadzētu lūgt palīgā sabiedrotajiem izdomāt plānu kā no viņiem tikt vaļā

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl