Ušakovs un Urbanovičs nostiprina ietekmi partijā “Saskaņa”

5 komentāri
Ušakovs un Urbanovičs nostiprina ietekmi partijā “Saskaņa”
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

”Saskaņas” biedri atzīst, ka politiskais spēks nonācis krīzē, taču partijas vadību atkal uzticējuši Jāņa Urbanoviča un Nila Ušakova tandēmam. Sestdien notika problēmu novājinātās partijas ”Saskaņa” iepriekš vairākkārt atliktais kongress. Līdzšinējais partijas priekšsēdētāja vietnieks Urbanovičs pārņēma partijas varas grožus, savukārt Ušakovs ievēlēts par ”Saskaņas” domes priekšsēdētāju.

Nesaimnieciskuma, korupcijas un iekšējās šķelšanās skandāli ”Saskaņas” galvenajā varas bastionā, Rīgas domē, turpinās jau gandrīz gadu. Galvaspilsētā “Saskaņa” joprojām ir valdošajā koalīcijā, taču zaudējusi Rīgas mēra amatu. Līdzšinējais partijas vadītājs Nils Ušakovs ievēlēts Eiropas Parlamentā, un nolēmis uz ”Saskaņas” priekšsēdētāja amatu vairs nekandidēt.

Uzrunā, kurā latviešu valoda mijās ar krievu, Ušakovs uzņēmās atbildību par ”Saskaņas” nedienām: ”Partija krīzes apstākļos ir kļuvusi ievainojama. Kļūdas ar cilvēkiem daļēji rezultējās ar krīzi Rīgas domē. Rīgas domes krīze ir skārusi visu partiju. Un, kad mūs vienlaikus no visām pusēm sāka sist, mēs nevaram sevi pilnvērtīgi aizstāvēt. Man nav izdevies noturēties, un tādējādi es esmu pievīlis jūs.”

Nevarot vienoties par nākamo partijas priekšsēdētāju, ”Saskaņas” vadība kongresu atlika vairākkārt. Līdz šodienai gan visas diskusijas bija noslēgušās. Lai gan formāli uz ”Saskaņas” vadītāja posteni pretendēt, reāls pretendents ir tikai viens.

Šis kandidāts ir partijas ilggadējais līderis un izveidotājs Jānis Urbanovičs, kurš vada ”Saskaņas” frakciju Saeimā: ”Kolēģi, es jums nevaru solīt, ka mainīšos un kļūšu labāks, tas būtu smieklīgi. Tā kā labi padomājiet, kad jūs balsosiet.”

Debatētāju runas neatstāja vietu šaubām par valdošo nostāju partijā. ”Citu kandidātu pēc būtības nav.” Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš uzsvēra, ka tikai Urbanoviča spēkos ir vienot ”saskaņiešus” kopīgam darbam: ”Kurš var savaldīt Saeimas frakciju? Tā ir dažāda! Ir liberālais spārns tajā, racionālais spārns. Ir Ivars Zariņš.”

Uz priekšsēdētāja amatu kandidēja arī partijas jaunpienācējs partijā Vjačeslavs Dombrovskis un bijušais Saeimas deputāts Andris Morozovs.

“Mums grib piekārt korumpantu, zagļu un ”vatņiku” partijas birku,” sacīja Dombrovskis. Viņa kandidatūru bija izvirzījis Urbanovičs, kurš pēc tam paziņoja, ka par ”Saskaņas” vadītāja amatu cīnīties arī pats.

”Viņi, iespējams, domā, ka es varētu kalpot kā kaut kāda fasāde vai kas cits. Un tad viņi saprata pēc kāda laika, ka nekāda fasāde es neesmu. Vai nu ”Saskaņa” ies atpakaļ, “vecā ”Saskaņa””, vai un ”Saskaņa” ies pārmaiņu ceļu,” pauda Dombrovskis.

”Kas ir izskanējis arī medijos, kas mums ir nepieciešams – ”vecā ”Saskaņa”. ”Vecā ”Saskaņa”, kad mums bija krietni mazāk diskusiju starp partijas flangiem, torņiem,” sacīja Ušakovs.

Partijas vadītāja amata kandidātu cīņā Ušakovs līdz šim centās būt neitrāls, tomēr šodienas kongresā viņš jau faktiski bija pievienojies Urbanoviča nometnei. Par priekšsēdētāju bija paredzēts aizklātais balsojums ar vēlēšanu zīmēm, lai katrs delegāts varētu balsot pēc sirdsapziņas. Tomēr kongresa laikā izskanēja piedāvājums netērēt lieki laiku un balsot atklāti ar kongresa mandātiem. Par to atsevišķi partijas biedri pauda neapmierinātību, bet palika mazākumā.

Atklātajā balsojumā Urbanovičs saņēma 218 delegātu atbalstu, par Domborvski balsoja 49 ”saskaņieši”, bet par Morozovu – 18. Viens no pirmajiem Urbanoviča uzdevumiem būs kopā ar jauno valdi izvērtēt, vai ”Saskaņai” būtu jāpaliek valdošajā koalīcijā Rīgas domē. Savu nostāju viņš gan vēl neatklāj.

”Krīze, krīze, kas tas ir krīze? Ir situācija, kad visi saprot partijā, ka ir jādod atbildes uz daudziem jautājumiem. (..) Mūsu problēma nav RD bijušie vai nākotnes notikumi, eksponējumi medijos, mūsu problēma ir tā, ka ir traucēta iekšējā komunikācija, organizatoriskie resursi ir jārestartē, tas gan,” sacīja Urbanovičs.

Savukārt Ušakovs kongresā ievēlēts ”Saskaņas” domes priekšsēdētāja amatā. Kongresā ievēlēti arī pieci “Saskaņas” priekšsēdētāja vietnieki. Tie ir Dombrovskis, Morozovs, Daugavpils mērs Elksniņš, Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs un Rīgas vicemēra Anna Vladova. “Saskaņas” reitingi pašlaik sasnieguši zemāko līmeni pēdējo desmit gadu laikā, tomēr tā joprojām ir populārākā partija valstī.

5 komentāri