Ušakovs aizstāv RD “konsultantus”: Viņiem ir absolūti skaidrs uzticības kredīts no rīdziniekiem

2 komentāri

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aicina Rīgas domi (RD) izvērtēt, cik ētiski ir domes deputātiem piepelnīties, sniedzot padomus pašvaldības uzņēmumiem.

Kā TV3 Ziņas jau vēstīja, daudzi koalīcijas deputāti lielu daļu pašvaldības uzņēmumos nopelnītās naudas pēc tam ziedo partijai “Saskaņa”. TV3 Ziņu pētījumi par Rīgas pašvaldības uzņēmumu apšaubāmajiem konsultantiem ir sadusmojuši Rīgas mēru Nilu Ušakovu (Saskaņa). Šonedēļ TV3 Ziņu žurnālista interviju par šo tematu Ušakovs lika uzfilmēt ar telefonu savai dzīvesbiedrei, bet “Saskaņas” konsultantus salīdzināja ar parlamentārajiem sekretāriem.

TV3 Ziņu sižeti par Rīgas domes koalīcijas deputātiem, kuri iekārtoti labi atalgotos konsultantu un padomnieku amatos pašvaldības kapitālsabiedrībās un daļu iegūtās naudas ziedo “Saskaņai”, atbalsojušies arī KNAB.

Tomēr birojs atzīst, ka šī prakse nav pretrunā ar pašreizējiem likumiem, lai gan, piemēram, sabiedrība par atklātību “Delna” iepriekš atzinusi, ka domnieku darbs pašvaldībai pakļautajos uzņēmumos rada augstus korupcijas un interešu konflikta riskus.

Iveta Ritere
KNAB pārstāve

Likums par pašvaldībām aizliedz padomus un konsultācijas sniegt pašvaldības amatpersonām. Šajā gadījumā konsultācijas tiek sniegtas pašvaldības kapitālsabiedrības amatpersonām. Tomēr, lai arī konkrētajā situācijā nav pārkāpts likums, KNAB ieskatā – šī situācija vērtējama no ētikas aspekta. Un šajā gadījumā ētikas apsvērumi ir katras institūcijas kompetencē. KNAB aicinātu Rīgas pašvaldības deputātus izvērtēt šo situāciju, kontekstā ar pienākumu ievērot ētikas kodeksu.

TV3 Ziņas Rīgas domē sastapa mēru, kurš piedalījās fotoizstādes atklāšanā, un izmantoja iespēju viņam pavaicāt, vai Rīgas dome plāno uzklausīt KNAB ieteikumu izvērtēt konsultantu sāgas ētiskos aspektus.

TV3 Ziņu žurnālists: Jautājums saistībā ar tām visām konsultantu lietām…

Ušakovs: Drīkst, es palūgšu, lai no šīs vietas sākt filmēt, jo dažreiz tiek savādāk izmantots tas, kas tiek ierakstīts intervijās. Vienu mirklīti…

Tikmēr mēra kundze, kas ir arī Ušakova biroja vadītāja, paņēma mobilo telefonu un sāka filmēt, kā tiek intervēts mērs.

TV3 Ziņu žurnālists: KNAB ir teicis, ka Rīgas domei vajadzētu pārbaudīt, vai no ētikas viedokļi ir pareizi, ka šie cilvēki sniedz padomus kapitālsabiedrībām. Vai Rīgas dome plāno to darīt

Ušakovs: Sāksim ar to, ka daudzi deputāti, kas divus līdz trīs sasaukumus jau ir domē, kam ir pieredze un absolūti skaidrs uzticības kredīts no rīdziniekiem, savu pieredzi un iemaņas izmanto, sniedz pakalpojumus pašvaldības uzņēmumiem, kas ir absolūti loģiska un pareiza prakse, tāpat kā valsts līmenī ir parlamentārie sekretāri, kuri nodrošina saikni starp likumdevēja varu un izpildvaru.

TV3 Ziņas atgādina, ka Rīgas namu pārvaldnieka “konsultants” Solovjovs atzinās, ka, stājoties amatā, viņam valdē pateikts, ka nauda jāziedo “Saskaņai”. Jo lielāka alga, jo lielāki ziedojumi. Solovjovs pats nespēja atbildēt, kādus padomus sniedz. 

Uz jautājumu par Rīgas namu pārvaldnieka “konsultanta” Solovjova spējām sniegt padomus Ušakovs pārgāja pretuzbrukumā.

Ušakovs: Vai Jūs esat piemērots cilvēks, lai vērtētu cita cilvēka izglītību? Jums ir augstākā izglītība?

TV3 Ziņu žurnālists: Protams, ka man ir augstākā izglītība! Solovjovs pats jutās ārkārtīgi nepārliecināts, tas nozīmē, ka viņš ir politiskais ieliktenis.

Ušakovs: Tas ir jūsu traktējums. Nevaru komentēt, kā divi pieauguši cilvēki savā starpā sarunājas.

Ušakovs stāsta, ka “Saskaņai” nav neviena lielā ziedotāja – oligarha, kas aiz partijas stāvētu, un visa naudas plūsma tiekot nodrošināta tieši no biedru naudām un ziedojumiem.

TV3 Ziņu pētījumi par konsultantu shēmu, kas savērpta pa daudzām Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrībām, rāda, ka sistēma darbojas gadiem, un iespaidīgus līdzekļus ziedo tieši siltajos “konsultantu” amatos saliktie deputāti. Tātad viens no galvenajiem partijas sponsoriem ir Rīgas nodokļu maksātājs.

2 komentāri