Turlais: Es tiešām strādāju godprātīgi, nevienu minūti netaupot

6 komentāri
Turlais: Es tiešām strādāju godprātīgi, nevienu minūti netaupot
OKSANA DŽADANA, F64

Pēc trim amatā pavadītām nedēļām no Rīgas mēra posteņa gāzts Dainis Turlais (GKR), kuru amatā bija iecēlusi līdz šim galvaspilsētā valdošā “Saskaņas” un “Gods kalpot Rīgai” (GKR) koalīcija.

Turlajam liktenīgas izrādījās četru no “Saskaņas” izslēgto deputātu balsis.

Ceturtdien, 20.jūnijā aizvadīta pirmā Rīgas domes sēde kopš Daiņa Turlā iecelšanas Latvijas galvaspilsētas mēra amatā. Jau šajā sēdē deputāti lēma par neuzticības izteikšanu jaunievēlētajam Rīgas mēram. Sēdē līdz pat pēdējam brīdim nebija skaidrs, kāds varētu būt iznākums, un Turlo no amata gāza tikai ar minimālu pārsvaru.

Turlais kļuva par Rīgas mēru, kad šo amatu pameta Eiroparlamentā ievēlētais Nils Ušakovs (“Saskaņa”). Uz sēdi par viņa atstādināšanu bija ieradušies visi 60 Rīgas domnieki. Visi opozicionāri uzsvēra, ka ir par Turlā atlaišanu, bet viedokļi dalījās par to, kam būtu jānotiek pēc tam, – ārkārtas vēlēšanām vai arī jāpanāk sapratne par to, kurš būs jaunais Rīgas mērs.

“Latvijas Attīstībai” Rīgas domes frakcijas vadītājs Viesturs Zeps pauda: “Mēs beidzot esam tik tuvu Ušakova/Amerika bloka iznīcināšanai kā nekad agrāk. Jaunais Rīgas mērs ir Ušakova un Amerika ieliktenis.”

Vairums opozicionāru pauda viedokli, ka būtu jānotiek jaunām vēlēšanām, jo neatbalsta vienošanos ar atsevišķiem domniekiem, kas līdz šim bija strādājuši Nila Ušakova vadībā.

“Vienīgais veids, kā varam izkļūt no šīs korupcijas, nesaimnieciskuma krīzes, uzticības krīzes, no visa, kur esat mūs ieveduši – caur ārkārtas vēlēšanām,” pauda partijas “Vienotība” Rīgas domes frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis.

Savukārt Rīgas domes deputāts Oskars Putniņš norādīja: “Ārkārtas vēlēšanas Rīgā nebūs, tāpēc šī politiskā impotence ir jāizbeidz.”

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) domnieks Druvis Kleins tikmēr bija tik ļoti noskaities par savu kolēģu vēlmi panākt ārkārtas vēlēšanas, ka pat no tribīnes paziņoja par izstāšanos no JKP. Tikmēr ”Latvijas Attīstībai” frakcijas ”ierindas deputāts” Ansis Ansebergs par nākamo mēra amata kandidātu pat izvirzīja pats sevi.

“Visiem būtu jākaunas, kas runā par ārkārtas vēlēšanām. Jā, es balsošu par Turlā atstādināšanu, bet tad es sevi izvirzīšu par Rīgas mēru, lai jums būtu par ko balsot,” tā savā uzrunā teica Ansbergs.

Savu izvēli līdz pēdējam brīdim neatklāja četri deputāti, kuri nesen bija atšķēlušies no partijas ”Saskaņa”.  Viņu izslēgšana no ”saskaņiešu” rindām pārējai opozīcijai pavēra cerību gāzt Rīgas mēru.

Ceturtdien tieši no “četrinieka” balsīm bija atkarīgs tas, vai Turlajam izdosies noturēties amatā. Bijušo “saskaņiešu” līderis Aleksejs Rosļikovs, kurš bija balsojis par Turlā iecelšanu amatā, paziņoja, ka tomēr ir vīlies jaunajā Rīgas mērā.

Tikmēr Turlā partijas ”Gods kalpot Rīgai” frakcijas vadītājs Vjačeslavs Stepaņenko vēl centās pārliecināt opozicionārus par to, ka jaunajam Rīgas mēram ir cits darba stils sadarbībā ar opozīciju.

Līdz pēdējam brīdim neviens neņēmās prognozēt balsojuma rezultātu. Tas izrādījās Turlajam nelabvēlīgs. No mēra amata viņu gāza ar minimālu pārsvaru.

Pārsteigumu sagādāja neatkarīgais deputāts Oskars Putniņš, kurš līdz šim bijis lojāls domes varas partijām, bet ceturtdien balsoja par Turlā atstādināšanu. Tikmēr opozīcijā ietilpstošās JKP domnieks Imants Keišs negaidīti nobalsoja par Turlā palikšanu amatā. Pēc balsojuma Turlais norādīja, ka nekā citādi rīkojies nebūtu. Ārkārtas domes vēlēšanu iespēju no amata gāztais politiķis vērtē kā nevēlamu.

“Es tiešām strādāju godprātīgi, nevienu minūti netaupot. Un esmu pielicis visus iespējamos spēkus, lai visus deputātus iesaistītu darbā. Ārkārtas vēlēšanas ir pilnīga politiska bezatbildība,” pauda Turlais.

Pēc Turlā atstādināšanas nav skaidrības par nākotni. Lai gan daļa domnieku vēlas vienoties par jaunu Rīgas mēru, panākt atbalstu jebkuram iespējamajam kandidātiem pašlaik būtu ļoti grūti, ja ne pat neiespējami.

Tikmēr, lai notiktu ārkārtas vēlēšanas, Rīgas domi būtu jāatlaiž Saeimai. Šādu lēmumu parlaments var pieņemt, ja pašvaldība divus mēnešus nespētu vienoties par jaunu Rīgas mēru, kā arī gadījumā, ja trīs domes sēdēs pēc kārtas nebūtu kvoruma.