“Tie, kas dara, daudziem patīk un daudziem nepatīk.” Izsvītrotie kandidāti komentē savu neievēlēšanu Saeimā

3 komentāri

Ja Latvijas vēlētājiem kopumā var pārmest neaktivitāti Saeimas vēlēšanās, tad nepavisam to nevar pārmest tiem, kas devās uz vēlēšanu iecirkņiem. Balsošanas kabīnēs aiz aizkariņiem partiju kandidātu saraksti piedzīvoja īstu izrēķināšanos.

“LNT Ziņu TOP 10” pētīja, cik būtiskas izmaiņas ieviesa tieši vēlētāji, cik bieži Latvijas iedzīvotājiem nav patikuši tie politiķi, uz kuriem partijas lika vislielākās cerības un ko par “pieskaitīšanas un atņemšanas” rezultātu saka paši svītrojumus saņēmušie, kam nācies palikt, kā saka, – “aiz strīpas”?

Vēlētāji aktīvi izmantojuši iespēju sev tīkamos kandidātus atbalstīt ar plusu, bet nevēlamos – svītrot. Un tas arī ietekmējis to, kuri kandidāti ir ievēlēti un kuri atstāti ārpus Saeimas.

Spilgts piemērs tam, kā nav sakritusi vēlētāju un partijas nostāja, ir Nacionālās apvienības Rīgas saraksts. Tajā ar augsto piekto numuru startēja tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs. Taču, saņemot 5499 svītrojumus, viņš kļuvis par šo vēlēšanu visvairāk svītroto kandidātu un noslīdējis uz pēdējo vietu sarakstā, un nav ievēlēts.

Rasnačs neuzskata, ka ministra amatā būtu pieļāvis rupjas kļūdas. Nacionālās apvienības vēlētāju attieksmi, viņaprāt, ietekmējuši nelabvēļi, kuri, Rasnača vērtējumā, par viņu bija radījuši mītisku tēlu.

Dzintars Rasnačs
tieslietu ministrs (VL-TB/LNNK)

Es esmu bijis taisnu muguru visu šo laiku. Tas, ka man ir nelabvēļi, tas tikai apliecina to, ka esmu bijis uz pareizā ceļa. Jo nevienu no šiem nelabvēļiem, ne kremlistus, ne kreisos liberāļus, ne arī bandītus un negodīgus administratorus, es nekad neatbalstīšu.

Plusu un svītrojumu bilance nav ļāvusi tikt ievēlētiem vēl diviem ministriem. Ārpus Saeimas “Jaunās Vienotības” vēlētāji atstājuši iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski un izglītības ministru Kārli Šadurski.

Kārlis Šadurskis
izglītības ministrs (“Vienotība”)

Es domāju, ka vērtējums šeit ir ļoti vienkāršs. Jo tie, kas dara, daudziem patīk un daudziem nepatīk.

Viens no lielākajiem vēlēšanu pārsteigumiem ir Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) politiskā smagsvara Augusta Brigmaņa neievēlēšana. Lai gan ZZS Zemgales sarakstā viņš ieguvis visvairāk plusu, Brigmanim ir arī visvairāk svītrojumu. Tāpēc viņš no pirmās vietas noslīdējis uz trešo. Ar to šoreiz bijis par maz, lai iegūtu mandātu.

ZZS Saeimas frakcijas vadītāju ir apsteidzis deputāts Viktors Valainis, kurš bija izvērsis individuālo kampaņu. Viņš no septītās vietas ir kļuvis par Zemgales saraksta līderi.

Brigmanis stāsta, ka uz Valaini ļaunu prātu netur. Viņš norāda: “Tas nebūtu objektīvi, ka es tagad sāktu gausties un teiktu – jā, ka cits ir vainīgs pie tā, ka es neesmu ticis iekšā. Tā nav godīga politiķa rīcība.”

Valainis tikmēr Brigmanim velta pateicības vārdus.

Viktors Valainis
Saeimas deputāts (ZZS)

Augusts Brigmanis man deva ļoti lielu spēku, enerģiju vispār startējot šajā procesā. Un es viņu joprojām respektēju, jo, manuprāt,… kā nu ir sanācis, tā ir sanācis. Bet paldies viņam par man doto iespēju.

Būtiskas korekcijas ZZS vēlētāji ieviesuši arī Rīgas sarakstā, kur Valdis Kalnozols no devītās vietas noslīdējis uz pēdējo, bet Kārlis Seržants startēja kā ceturtais un finišēja kā trešais no beigām. Tāpēc abiem mandāts gājis secen.

Seržants uzskata, ka ZZS balsotāju rīcība bijusi emocionāla nevis racionāla: “Ja vēlētājs patiešām būtu apskatījies uz manu reālo darbu Saeimā, es domāju, ka man nav sev, ko pārmest. Es esmu bijis viens no aktīvākajiem ZZS deputātiem. Atgādināšu, ka vienīgais, kuru arī Krievija savā melnajā sarakstā ietvēra.

Daudzo svītrojumu dēļ mandātu nav ieguvis arī viens no zināmākajiem Nacionālās apvienības deputātiem Imants Parādnieks. Zemgales sarakstā Parādnieks startēja ar otro numuru, bet vēlētāji viņam ierādīja ceturto vietu.

Parādnieks uzskata, ka startējis cienīgi, jo plusu bijis vairāk par svītrojumiem.

Imands Parādnieks
Saeimas deputāts (VL-TB/LNNK)

Ir cilvēki, kuri ir viennozīmīgi, ja tā var teikt, novērtēti izsvītrojot pilnībā, tur saņemot ļoti sliktu rezultātu. Es uzskatu, tas rezultāts ir cienīgs, bet ne tik labs kā gaidīju.

Savukārt “Jaunās Vienotības” vēlētāji no Saeimas izsvītrojuši deputātu Veiko Spolīti, kurš savulaik tika pieķerts, vadot automašīnu alkohola reibuma un izcieta administratīvo arestu. No desmitās vietas Rīgas sarakstā viņš finišējis kā pēdējais. Deputāts to skaidro ar savu pārkāpumu un balsotāju labo atmiņu.

“Vēlētāji nav aizmirsuši to, ko es nodarīju 2014. gada 29. oktobrī. Un šajā gadījumā, protams, paldies par labajiem vārdiem un paldies par kritiku. Bet dzīve nebeidzās un pēc četriem gadiem būs nākamās Saeimas vēlēšanas. Un varu atgriezties šobrīd akadēmiskajā gaisotnē,” min Spolītis.

Tikmēr apvienības “Attīstībai/Par” vēlētāji atgriezties Saeimā lieguši vienai no šī politiskā spēkā līderēm Ilzei Viņķelei. Viņa startēja ar pirmo numuru Zemgalē, kur ieguva visvairāk plusu. Taču viņai ir arī visvairāk svītrojumu, tāpēc Viņķele nonākusi saraksta pašā apakšā.

Ilze Viņķele
Saeimas deputāta amata kandidāte (“Attīstībai/Par”)

Protams, jaunā seja, kas nav pazīstama un es, kurai ir noteikta pieredze, smagu un nepatīkamu lēmumu bagāža, kā, piemēram, pensijas vecuma paaugstināšana, protams, ir dažādi lielumi. Plus, papildus jāsaka, ka, protams, Zemgalē nav gluži mans tradicionālais vēlētājs. Parasti tas ir Rīgas vēlētājs, [kurš] no Zemgales atšķiras. Bet tā bija apzināta izvēle.

Bet “Attīstībai/Par” Vidzemes balsotāji Saeimā nav vēlējušies redzēt arī politikas veterānu Modri Jaunupu, kurš no septītās vietas noslīdējis uz pēdējo un Rihardu Pīku, kurš startēja ceturtais, bet finišēja trīspadsmitais.

Apvienības līderu uzmanību piesaistījis tas, ka “Attīstībai/Par” Rīgas sarakstā otrs visvairāk svītrotais ir Džordžs Stīls. Kā norāda apvienības līdzpriekšsēdētājs Juris Pūce, šis ir viens no gadījumiem, ko politiskais spēks pētīs padziļināti.

Juris Pūce
“Attīstībai/Par” līdzpriekšsēdētājs

Jā, vienmēr gadās tā darvas karote medus mucā, kas ir cilvēki, kas nobalso par mums, bet izdara kaut kādu citu principu pēc izvēli un tieši izsvītro vienu vai otru cilvēku. Es ļoti ceru, ka tā nav, kā attiecībā pret Džordžu Stīlu, ka tas ir bijis rasisms kā iemesls. Tas būtu ļoti nepatīkami.

Savukārt Jaunās konservatīvās partijas vēlētāju pretrunīgu vērtējumu izpelnījusies Rīgas saraksta līdere Juta Strīķe. Lai gan Strīķe ir nosargājusi pirmo pozīciju, kopumā šajās vēlēšanās viņa ir otra visvairāk svītrotā kandidāte. Strīķi izsvītrojuši 5433 vēlētāji.

“Es skaidri apzinos, ka cilvēks var nepatikt kādu rakstura īpašību dēļ vai vienkārši kaut kas viņā nepatīk. Bet tie cilvēki, kuri mani ir svītrojuši, viņi tomēr ir apzinājušies, ka jābalso par mūsu partiju. Un tas ir tas svarīgākais, nevis tur mani plusi, mīnusi. Protams, ka savu lomu nospēlēja arī ļoti intensīva manis apmelošanas kampaņa vairāku mēnešu garumā. Tas nevar neatstāt pēdas. To es arī apzinos,” min Strīķe.

Turpretī Jaunās konservatīvās partijas vēlētāji mandātu nav uzticējuši dziedātājai Ievai Akuraterei. Lai gan šoreiz viņa nav tik daudz svītrota, kā nesekmīgi kandidējot 10. Saeimas vēlēšanās un 13. gada pašvaldību vēlēšanās, Akuratere Kurzemes sarakstā ir zaudējusi vienu pozīciju un palikusi kā pirmā aiz svītras. Rezultāts mūziķei izraisījis divējādas izjūtas.

Ieva Akuratere
Saeimas deputāta amata kandidāte (JKP)

Tas brīnišķīgais notikums, ka var ar savu personisko iniciatīvu un ar savu vienkārši cilvēcisko darbošanos dabūt tik kolosālu rezultātu, tas mani vienkārši spārno. Man nedaudz bija varbūt rūgti vienīgi tas, ka cilvēku uztvere ir tāda, ka viņi varbūt domā, ka nodarbošanās ar mākslu degradē intelektu vai kaut kas tamlīdzīgs. Ka nesaprot, ka vienkārši ir dažādi cilvēki jebkurā jomā, jebkurā profesijā. Bet tāds ir tas verdikts.

Neviennozīmīgu attieksmi pret māksliniekiem politikā pauduši “KPV LV” vēlētāji. Saeimā ir ievēlēts aktieris Ivars Puga, kurš no 37. vietas pakāpies uz ceturto. Bet mūziķis Andris Kivičs ir saņēmis 4307 svītrojumus, kas kopumā ir trešais lielākais svītrojumu skaits. Par spīti svītrojumiem, viņš sarakstā pakāpies par vienu vietu, tomēr nav ievēlēts. Vēlēšanu iznākumu mūziķis komentēja ar ierakstu sociālajā tīklā “Facebook”, ko vēlāk izdzēsa.

“Un tagad ir jautājums – ja 4307 it kā savēji, šīs partijas idejas atbalstītāji (nevis politiskie konkurenti) nevēlas Tevi redzēt Saeimā, vai ir jāpaliek šīs partijas rindās? Mīļie draugi, tā ir puse Arēna Rīga! Bet 5889 grib, lai tomēr darbojos. Ko darīt? Tāda 50/50 sajūta,” rakstīja mūziķis.

Vēlētāji korekcijas ieviesuši arī “Saskaņas” sarakstos. Paužot atšķirīgu attieksmi partijas vadības nostājai, Jānis Krišāns Latgalē no pirmās vietas ierindots ceturtajā. No jauna rekrūtētā Evija Papule Vidzemē palikusi trešā. Bet otrs jaunpienācējs ar latvisku vārdu, kurš bija saraksta līderis, Anrijs Matīss Kurzemē finišējis kā otrais. Viņš ir vienīgais no šīs trijotnes, kurš nav ievēlēts.

“Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs norāda: “Otrā vieta, tas ir vicečempions. Tas ir ļoti labs rezultāts. Viņiem bija tāda iespēja paredzēta, bet piedodiet, viņa augstība vēlētājs ir drusku ar tādu inerci. Viņi vienalga uzticas “Saskaņas” vadībai, bet vienalga paši grib arī būt kritiski pret katru no kandidātiem.”

Centrālās vēlēšanu komisijas apkopotie dati liecina, ka 60% balsotāju izmantojuši iespēju koriģēt vēlēšanu zīmes.

TOP komentāri

  • Manuprāt
    +1 +1 0

    Manuprāt

    Šo veco vēžu dēļ un arī citu tādu pašu shēmotāju dēļ, kuri izpruka sveikā, mēs esam tur kur esam - tauta uzbrauc, izmirst un tiek apzagta ar OIKā, un citām bunkusveidīgo nacionāļu un vemjotības shēmām. Politisko skuju taku Jums visiem ! Pietiek ! Pieshēmojāt ! Laiks rimties !
  • tu erce

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl