Straujuma un viņas valdība – demisijas, noslēpumi un saņemtās dāvanas

0 Komentāru
Straujuma un viņas valdība – demisijas, noslēpumi un saņemtās dāvanas
Foto: EPA/LETA

Tieši šodien aprit gads, kopš amatā tika apstiprināta Ministru prezidente Laimdota Straujuma. LNT raidījums 900 sekundes apkopojis faktus, kas raksturo Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas abu valdību darbu.

Laimdota Straujuma ir pirmā sieviete, kura Latvijā ieņem premjerministres amatu. Oficiāli amatā viņa stājās pērnā gada 22. janvārī – pēc tam, kad pēc Zolitūdes traģēdijas demisionēja Valdis Dombrovskis.

Demisijas

Laimdotas Straujumas premjerēšanas laiks iezīmējies ar vairākām ministru demisijām:

2014. gada 14. martā L. Straujuma pieprasīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Eināra Cilinska demisiju. Tas notika pēc tam, kad viņš paziņoja, ka neievēros valdības lēmumu nepiedalīties 16. marta gājienā. Tāpat neoficiāli ir izskanējušas ziņas, ka arī šogad iešana pie Brīvības pieminekļa 16. martā varētu beigties ar demisijām.

Pēc dažiem mēnešiem – 2014. gada 7. jūlijā – demisijas rakstu iesniedza veselības ministre Ingrīda Circene, kurai bija domstarpības ar L. Straujumu par veselības aprūpes finansēšanas reformu un kura bija ilgstoši slimojusi.

Tajā pašā mēnesī – 28. jūlijā – par demisiju paziņoja tieslietu ministre Baiba Broka, jo Satversmes aizsardzības birojs atteica piešķirt viņai augstākās pakāpes pielaidi valsts noslēpumam.

Valsts noslēpumi

Abās L. Straujumas valdībās problēmas ar šo pielaižu saņemšanu bijušas vairākiem ministriem:

Jau minētā Baiba Broka bez pielaides amatā pavadīja pusgadu un atkāpās pati.

Pielaide netika piešķirta arī Romānam Naudiņam, kurš marta beigās tika apstiprināts vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatā demisionējušā E. Cilinska vietā. R. Naudiņš nostrādāja līdz vēlēšanām rudenī.

Savukārt jaunajā, pašreizējā valdībā pielaides joprojām nav diviem ministriem – veselības ministram Guntim Belēvičam un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Kasparam Gerhardam. Premjerministre pagaidām nav izlēmusi, kā rīkosies, ja šīs pielaides netiks piešķirtas.

Paveiktie darbi

Kā galvenos paveiktos darbus var minēt veiktās izmaiņas būvniecības nozares normatīvos pēc Zolitūdes traģēdijas;

Stingrāku vēršanos pret psihoaktīvo vielu jeb spaisa izplatību;

Palīdzības pasākumus Krievijas sankciju skartajiem uzņēmumiem, piemēram, piešķirot nodokļu brīvdienas un finansējot eksporta tirgu apgūšanu.

Nepaveiktie darbi

Lai gan, stājoties amatā, L. Straujuma bija cerīga par jaunā perioda Eiropas Savienības fondu apgūšanu jau 2014. gada beigās, ar to nav veicies tik strauji kā cerēts.

Pretēji solītajam, nav arī izdevies atrast investoru aviokompānijai airBaltic un normalizēt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbību. Tāpat nav pabeigta pedagogu darba samaksas modeļa izstrāde.

Dāvanas

Šajā laikā L. Straujuma tikusies arī ar virkni pasaules līderu, un saņēmusi no viņiem arī dāvanas.

Piemēram, bijušais Polijas premjerministrs, tagad Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks dāvājis L. Straujumai dzintara krelles un rokassprādzi, bet Vācijas kanclere Angela Merkele – Meisenes porcelāna trauciņu tējai.

Visas dāvanas amatpersonām pēc amata atstāšanas jāatstāj, bet daļu drīkst atpirkt.

Skaties arī video!

0 Komentāru